Deniz Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Deniz Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 91 Okunma

Deniz Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Deniz suyu; okyanus ve denizlerin tamamında bulunan, tuz oranı ortalama yüzde 3,5 olan ve mineral bakımından oldukça zengin olan sulara denmektedir. Yaz aylarında tatil beldelerindeki insanlar Sıçaklardan kurtulabilmek ve bir nebze serinleyebilmek için denizlere akın etmektedir. Denize girmenin insanlara serinlemekten daha çok faydaları olmaktadır. Tabi aşırı fazla olduğu durumlarda ve gerekli önlemlerin alınmadığı durumlarda zararı da olabilmektedir.

Deniz Suyu Neden Tuzludur?

Deniz sularının tuzlu olmasının birkaç sebebi bulunmaktadır. Yeryüzündeki bazı kayalarda tuz bulunmaktadır. Ve bunların civarından geçen akarsu ve nehirler güneşinde desteği ile bu kayaları aşındırırlar. Bu aşınma ile beraber kayalardaki sular nehir ve akarsulara karışır. Akarsu ve nehirlerde denizlere dökülerek bu tuzun denizlere ulaşmasını sağlar. Deniz ve okyanusları tuzlandırmasına sebep olan bir başka etken de volkanlardır. Dünya’nın ilk oluşumu sırasında, çok fazla volkan patlaması olmuş ve yüksek miktarda tuz deniz sularına karışmıştır. Ve son olarak deniz ve okyanus diplerindeki kaynak suları yüksek miktarda tuz barındırmaktadır. Deniz diplerindeki çatlaklardan denizlere karışarak tuzlanmasına sebep olmaktadır. Bunlar deniz suyunun tuzlu olmasının nedenleridir.

Deniz Suyunun Özellikleri

Deniz suyunun özelliklerini belirtmek gerekirse; Dünyadaki yapının oluşumunda yer alan denizler elementlerde dahil her şeyi kapsamaktadır, tuzlu suyun yoğunluğu tatlı suya oranla  çok daha fazladır,  deniz suyunda acılık bulunmasının ana nedeni yüksek miktarda magnezyum tuzunun bulunmasından dolayıdır, deniz suyunun donma noktası tatlı suya göre düşüktür, 1000gr deniz suyunda ortalama olarak 35gr tuz vardır, tuzluluk oranının yüksek olması suyun fiziksel ve kimyasal yapısını değiştirmektedir, son derece komple bir yapıya sahip olan deniz suyu atmosferdeki tüm gazları barındırmaktadır, Atmosferle devamlı temas halinde olan deniz suyu ile atmosferin içerdiği gazlar arasında oluşan etkileşimden dolayı atmosferle denge durumuna geçer, yapılan çalışmalar sonucunda deniz suyunda 90 civarı çözünmüş elementin mevcut olduğu saptanmıştır.

Deniz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Deniz suyunun faydalarını sıralamak gerekirse; Cildi gençleştirici yönü vardır, diş ağrısının hafiflemesinde ağzımızda gargara yapmak suretiyle yardımcı olur, mantar gibi vücutta bulunan zararlı maddeleri öldürür, kan dolaşımını hızlandırır, mideyi rahatlatır, saçlarda kepek oluşumunu önler, vücut direncini arttırır, ölü hücreleri yok eder, bağışıklık sistemini güçlendirir, çocuklarda sıkça görülen astım rahatsızlığına fayda sağlar, egzama rahatsızlığının yok olmasında etkilidir, zihni iyileştirir,  stresi ve depresyon belirtilerini hafifletir, rahatlama sağlar, sivilce ve siyah noktaları temizlemeye yardımcı olur, güneş ışığıyla birleşen deniz suyu yara iyileştirmeye fayda sağlar, oksijen seviyesini arttırır, grip belirtilerini azaltır, uykusuzluk sorununun giderilmesinde etkilidir, cildin yapısını iyileştirir, elastiğini arttırır ve birçok cilt rahatsızlığına olumlu yönde etkiler ve ter kokusunu önlemektedir. Görüldüğü gibi deniz suyunun faydaları saymakla bitmemektedir.

Deniz Suyunun Zararları Nelerdir?

Deniz suyunun insanlara yönelik en bilinen zararı tuz miktarının fazla olmasından dolayı, saçları oldukça yıpratmaktadır. Ayrıca insanlar denizde yüzerken istemeyerekte olsa deniz suyu yutabilmektedirler. Buda eğer yutulan su miktarı fazla olursa sağlık için sorun olabilmektedir. Bunun sebebi de; deniz suyunda bulunan fazla tuzun böbreklere verebileceği zarardan kaynaklanmaktadır. Yine denize her girdikten sonra mutlaka temiz suyla duş alınmalıdır. Çünkü denizdeki tuz duş almaksak üzerimizde kalır ve derimizin kaşınmasına ve soyulmasına yol açabilir. Son olarak ta insanlar denizleri çok pis kullanmaktadır. Bundan dolayı gerekli ölçümleri yapılmış ve belgelendirilmiş yerlerden denize girmek çok daha sağlıklı olmaktadır. Bunlar deniz suyunun zararları arasında önemli olanlarıdır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir