Devlete Elektrik Satmak

Devlete Elektrik Satmak

Genel Kültür Çağrı Sevgi 141 Okunma

Devlete Elektrik Satmak

Artık herkes Enerji Piyasası Kurulu tarafından yürülüğüğe geçireceği bir proje ile devlete elektrik satma şansına sahip olacaktır.

Millet Devlete Elektrik Satacak

Yapılan düzenlemelere göre millet devlete elektirk satacağı günü beklemektedir. Ecoenerji şirketinin üretmiş olduğu 500 kva eletrik santrallarına böylece rağbet artmış bulunmaktadır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yaptığı açıklama ile vatandaşların, hastanelerin, üniversitelerin, toplu konutların ve küçük ölçekteki sannayi tesislerinin şirket kurmadan ya da lisans gibi prosedür olmadan her türlü doğa olayalrı ile, yani güneş, rüzgar ya da sudan elektrik yapmalarına izin verilmiştir. Bütün herkes ihtiyacı olan elektriği üretecek ve hatta piyasa dahilinde satabilecektir. 2007 tarihinde çıkmış olan yasaya göre kurulu gücü 500 kilovatın altında bulunan eletrik üretilen tesislerin zorunlu olarak lisans alma ya da şirket kurma durumu artık mecbur olmayacaktır. Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu yapılan bu uygulama yönetmeliğine dair çalışmalar tamamlandı ve Resmi Gazete’ye bildirildi.

Elektrik Üretiminde ve Satışında Yeni Dönem

Yenilenebilir olan enerji kaynaklarına uygun azami 500 kilovatlık üretim tesisi ile kojerasyon tesisi kurmak isteyen tüzel ya da gerçek kişiler, şirket kurmak veya lisans almak gibi durumlardan muaf tutulmaktadırlar. Tüzel ve gerçek kişiler santrallerden istedikleri kadar elektrik ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Kendi üretmiş oldukları elektiriğin ihtiyaç fazlasını iletim sistemlerine verebleceklerdir. Eletrik Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş açıklamaların devamında, rüzgar, nehir, güneş, jeotermal gibi olan yerli enerji kaynakların ekonomiye kazandırılmasının daha da önemli olduğunu söyledi. Her sene serbest tüketicilerin daha da artması, piyasada bulunan elektrik alımı ve satımı alanlarını çoğalttığını apaçık ortadadır. Böylece tüketicilerin rekabetten yararlanıp daha da ucuza elektrik tüketmesi bu proje içindedir. Diğer bir yandan da elektriğini insanların kendilerinin üretmesi hem ihtiyaçlarını karşılayacaktır hem de kazanç kapısı olacaktır.

Elektrik Üretimi Herkes İçin Büyük Avantaj

Tüketicinin kendi elektrik üretimi özellikle toplu konutlar ve hastanelerin ucuz elektirk tüketmesi açısından çok büyük bir avantaj sunmaktadır. Bu durumdan özellikle sanayi tesisleri, üniversiteler, hastaneler, toplu konutlar ve daha çok elektrik tüketen tesisler avantajlıdır. Bu uygulamayla tüketiciler maliyeti çok yüksek olmayan paneller, düzenekler, santraller kurarak elektrik üretmek ve kendi makinelerini çalıştıracaklardır. Hatta konutlarını bununla aydınlatacaklardır. Daha sonra fazla gelen enerji kurumun belirlediği teknik krterler ile sisteme bağlanıp satışı sağlanacaktır. Bu düzenlemeden yararlanmak isteyenler için bazı yollar izlenmelidir.

İlk önce üretin yapılacak olan yerin kesinlikle kullanım hakkına sahip olmak gererkir. Elektrik üretimini sağladığı yani güneş ya da rüzgar hariç kaynak ne ise onun kullanım hakkına sahip polduğuna dair belgeler olası lazım. Tesisin verimliliğine ilişkin bilgiler Bağlantı Başvuru Formuyla bölgenizde bulunan dağıtım şirketine başvurmanız gerekir. bir ay içinde dağıtım şirketi başvuruları değerlendirecektir. Yapılan başvuruların tüketim tesisi ile aynı yerde olmalıdır ve yenilenebilir enerji kaynağı olmalıdır. Uygun bulunan başvurular dağıtım şirketinde ilgili olan kişiler bildirimde bulunacaklardır.

Fiyatlar Nasıl Belirlenecek?

Ürettkleri elektriğin ihtiyaçlarından fazlasını satma imkanları sunulmuştur. Bu durumda üretim tesisi yenilenebilir kaynalara göre ise Yenilenebilir Enerji Yasası’nda geçerli olan fiyattandan satış yapılacaktır. Eğer mikro kojenerasyon ise Türkiye toptan elektrik belirlenen fiyatı itibarıyla perakende satış lisansı sahibi olan dağıtım şirketi tarafından satın alınması gerekecektir. Ortalama 500 kilovatlık bir tesis 700 kadar konutun enerji kullanım ihtiyacını karşılamaktadır. Yapılan arştırmalara göre bir konut bir yılda yaklaşık 1500 kilovat saat elektrik tüketir. 500 kilovatlık olan bir yenilenebilir enerjiye göre bir tesis yılda yaklaşık iki bin saat çalışır.

 Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir