Dil Sararması Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Dil Sararması Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Sağlık - Güzellik erkut 75 Okunma

Dil sararması genellikle insanları korkutan durumlar arasında yer alır. Ancak dil sararması pek çok insanda karşılaşılan bir durumdur. Çevremizdeki insanlara baktığımızda dil sararması olan insanları görürüz. Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Ancak dil sararmasında korkulacak bir durum söz konusu değildir. Çünkü bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür.

Dil Sararması Nedir?

 

Dil sararması özellikle ağız ve diş sağlığına yeterince özen göstermeyen insanlarda gözlemlenir. Ancak bu durumun tek nedeni sağlığa dikkat etmeme değildir. Dil ve ağızdaki pek çok hastalık da kendini ilk önce dilde sararma ile gösterir. Bu nedenle dilde oluşan sararmalar için doktora başvurmak önemlidir.

Konuşurken ağzımız ve dişlerimiz, karşı taraftaki insanların dikkatini fazlaca çeker. Eğer sağlıklı bir ağız temizliğine sahip değilsek; karşıdaki insanlar da bizden uzaklaşmaya başlar. Bu nedenle insanlar genellikle bu konuda fazla hassas davranır. Dildeki sararmalar da karşımızdaki insanlar tarafından hemen fark edilir. Bu durum dilinde sararma olan insanın hijyenine fazla dikkat etmeme algısını oluşturur. Bu algıyı ortadan kaldırmak için doktora danışmak etkili olacaktır.

Dil Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

Dil sararmasının nedenleri arasında ağız ve dil çevresinde meydana gelen rahatsızlıklar vardır. Bunu dışında pek çok rahatsızlığın belirtisi olarak da dil sararması gerçekleşir. Ayrıca bir takım temel vitaminlerin eksikliğinde de dil sararması ortaya çıkar.

Dil sararması kişilerde en fazla B12 vitamini eksikliğinde görülür. Kişilerde dil sararması ortaya çıktığında doktorlar B12 vitamin seviyesine bakar. Eğer bu vitamin eksik ise B12 vitamin takviyesi ile dil sararmasından kurtulmak da mümkün olur.

Şeker hastalığının ilk belirtisi de dil sararmasıdır. Çünkü şeker hastalığında vücut insülin hormonunu yeterince üretemez. Bu durum da dilde sararma meydana getirir. Bu nedenle dil sararması şikâyeti olanlar mutlaka insülin değerlerine de baktırmak zorundadır. Böylece ortaya çıkabilecek bir hastalığa ilk andan müdahale edilmiş olunur.

Dil sararmasının bir başka nedeni de grip ve soğuk algınlığı rahatsızlığıdır. Bu hastalıklar dildeki sararmalara neden olur. Ancak bu durum geçicidir. Hastalık ortadan kalktığında dildeki sararma da yok olacaktır.

Dil sararmalarının en fazla görüldüğü durumlardan biri de sigara kullanımıdır. Sigaranın yaygın olarak kullanılması dildeki sararmaları da ortaya çıkarır. Dil sararmasından kurtulmak için sigara içme davranışına son vermek gerekir. Sigara içen kişiler ağız sağlığına çok daha fazla özen göstererek de dildeki bu sararmadan kurtulabilirler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir