Dini Semboller Ve Anlamları

Dini Semboller Ve Anlamları

Genel Kültür Çağrı Sevgi 1.042 Okunma

Dini Semboller Ve Anlamları

 Dünya üzerinde, inanılsın ya da inanılması, bir çok din vardır ve bu dinlerin de kendilerine göre dini sembolleri ve bu sembollerin de anlamları bulunmaktadır. Bazı dinleri ritüelleri, tamamen yerli geleneklerinden kaynaklanmakta, bazılarının ise, tamamen sembolik olarak koymuş oldukları sembolleri vardır. Bunlar akıllarda yer etmiş ve bu şekilde de o dini çağrıştırmaktadır. Şimdi sizlerle bu konu ile ilgili bazı sembolleri paylaşacağız.

Başlıca Dinler

Bu paylaşacağımız dinlerden bazıları tamamen bitmiş bulunmaktadır. Bazı dinler baskıcı semboller kullanırken, İslamiyet, Hristiyanlık gibi dinler ise, insanlara belirli değerler katmak için bu sembolleri kullanmaktadır.

Şimdi sizlere dünya üzerinden en çok yaygın olarak görülen dinlerin simgelerinden ve sembollerinden bahsedeceğiz. Dünya üzerinde şu anda anlatacağımız bir çok sembol sizlere de o dini çağrıştıracaktır. Bu dinin yayılmasını da kolaylaştırmak için yapılmıştır. Sembollerin neden verildiğini bilmek ise, o konuda dinin daha rahat anlaşılmasını da sağlayabilir, bu sebeple sizlerle dini semboller ve anlamları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Dini Semboller Ve Anlamları Nelerdir?

İslamiyet ( Müslümanlık ):İslamiyet sembol olarak ”Hilal”i kullanmıştır. Hilal, dinin en tanınmış sembollerinden biri olarak dikkat çekmektedir.

Hristiyanlık Dini:Hristiyanlıkta kullanılan sembol ”Haç”tır. İnanışa göre İsa çarmıha gerilerek öldürülmüştür. Ancak, Mesih olarak gelecektir. Bu yüzden İsa’nın dirilişini sembolize eder. Aynı zamanda bu dine inananlar için, kurtuluş ve zafer sembolü olmaktadır.

Altı Sivri Yıldız sembolü:İnanışa göre, Tanrı’nın sadece altı özelliği vardır. Bunlar, merhamet, sevgi, iktidar,bilgelik, adalet ve ihtişamdır. Bu da onu simgeler.

Alfa ve OmegaSembolü:Tanrı ” Başlangıçtır aynı zamanda sonsuzdur. Yani ebedidirin sembolüdür.

AgnusDei:Burada bir hristiyanlık dini inanışı vardır. Bu inanışa göre, Hz. İsa, fedakarlık yapan bir kuzudur. Bu fedakarlığı da insanların günahlarının kefaretini ödemek için yapmıştır.

Budizm:

ConchShell:Budizm dinine göre güç ve otoriteyi simgeler.  Ayrıca, sonsuz düğüm ise, budizm’e göre, Buda’nın sonsuz bilgeliğini temsil etmektedir. Dharma Tekerliği, sonsuz doğum döngüsünü anlatırken,  sürekli yeniden doğuşu söylediği de söylenir.

Hinduizm’de Bir Çok Sembol Var

Hinduizm:

Swastika: Yüreklilik ve ferahı simgelerken, Trishul ise, Tanrı Şiva’yı yaratıcı, yok edici ve koruyucu olarak temsil etmektedir. Ayrıca Om herşeye gücü yeten kozmik bir titreşimdir.

Yahudilik Dini: Davud’un Yıldızı simgesi, Tanrı’nın kalkanı denirken, aynı zamanda da bir Yahudi ile Tanrı arasındaki ilişkiyi de temsil etmektedir. Yedi Dallı Şamdan ise, İsrail ulusunu temsil ederken, aynı mantıkla Mezuzah dedikleri simge de İsrail ulusunu temsil etmektedir. Hamsa El yani içerisinde göz olan el kötü işlere karşı korunma anlamını taşımaktadır.

Sihizm inanışına göre ise, Khanda ; Dharma ve Tanrı’nın bilgisi için aya kalkma iradesi durumunda ifade etmektedir. Ayrıca, IkOnkar denilen sembol ise, bir varlık olarak Tanrı’dan bahsetmektedir. Bunun gibi bir çok dinin de kendine göre sembolleri bulunmaktadır. Anlamlı olarak gelmeyen semboller olsa da, dini inanışlar sembollerin de etkisinde olabilmektedir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir