DİYABET HASTALIĞI

DİYABET HASTALIĞI

Sağlık - Güzellik erkut 70 Okunma

Halk arasında şeker hastalığı diye bilinen diyabet; vücutta pankreas adı verilen organın salgıladığı insülinin herhangi bir sebeple az salgılanması, salgılanmasında bir bozukluğun oluşu ya da salgılanmasına rağmen etkisinin eksikliğine bağlı olarak, kan şekerinin kronik bir şekilde yükselmesiyle seyreden, metabolik bir bozukluktur.

Şeker hastalığı ameliyatı yani, ileal interpozisyon; hastanın şeker hastalığını kontrol etmekte zorlandığı şeker hapları insülin tedavisine rağmen şekeri yüksek seyrediyorsa kişi için çok faydalı olabilmektedir. Eski yıllara nazaran daha çok görülmeye başlayan diyabet hastalığı için bilinen tüm tedavilerden daha etkin bir yöntem olarak Şeker Hastalığı Ameliyatı kabul edilmektedir. Bu operasyon ardında, hastalar yalnızca şeker hastalıklarını değil, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliği sebebiyle aldıkları ilaçları da bırakmalarını sağlar. Diyabet hastalığı son zamanlarda çok yaygın olmakla beraber , en hızlı gelişen hastalıklar arasında yer alıyor.

Diyabet hastalığı hafife alınacak bir hastalık değildir. Eğer önlemini almazsanız ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle ayak sağlığınıza çok dikkat etmeniz gerekir. Mutlaka her gün ayaklarınızı su ve sabunla yıkamanız gerekmektdir. Bu önlemleri almadığınız zaman vücudunuzun her hangi bir yerinde yara çıkabilir. Bu yara giderek büyük ve yaranın çıktığı yerin kesilmesine sebep olabilir. Şeker hastalığında vücudun temizlenmesi kadar beslenmede çok önemlidir. Hatta şeker hastalığı için özel diyetleri bile görmek mevcuttur. Bu diyetler başta zor olabilir. Ama sağlığınız için bu diyetleri uygulamalısınız. Şeker hastalığı diyetinde az ama sık yemek yemelisiniz.

Diyabet hastası olanlar keşsnlikle sigara, alkol vb. Zararlı maddelerden uzak durmalıdır. Aksi takdirde bu durum şeker hastalarının kalp ve bacak damarlarında çok hızlı tıkanma, kalp krizi ve ayak kangrenine neden olabilir.

Diyabetin değişik tipleri vardır. Bütün dünyada modern tıbbın klasik tespitine göre, diyabetin 4 çeşit etiyolojik sınıflaması vardır. Birincisi Tip 1 diyabetdenilen ve gençlerde görülen diyabettir. Genellikle 10 ile 25 yaş arasında rastlanır. Bunun görülme sıklığı, şeker hastalarının toplamına oranla % 5-7’dir. Tip 1diyabette veya genç tipi dediğimiz diyabette, sebep olarak daha çok insülin yokluğu gösterilebilir. Pankreastaki beta hücre harabiyeti nedeniyle, genellikle baştan beri insüline ihtiyaç hisseden birdiyabet şeklidir. Bu tip diyabette, mutlaka insülin gereklidir, başka bir tedavi şekli yoktur. İkincisi Tip 2 dediğimiz diyabet, daha çok 25 yaş ve üstünde görülen bir diyabet tipidir. Genellikle bu tip hastalar fazla kiloludur. Bunun sebebi ise, daha çok insüline karşı asıl hedef hücrelerde meydana gelen bir direncin oluşudur. 25 yaşından sonra görülen Tip 2diyabet, değişik şekillerde kendini gösterebilir. Diğer spesifik diyabet çeşitleri; değişik genetik faktörlerin, enfeksiyonların, ilaçların, immünolojik faktörlerin meydana getirdiği diyabet türleridir. Bu türdiyabetler; genetik olarak insülin salgılaması mümkün olan beta hücrelerinde bir bozukluk, genetik bir arıza, değişik genetik hastalıklara bağlı olarak insülin salınımının azalması nedenleriyle ya da bazı ilaçlara bağlı olarak veya değişik endokrinal metabolik hastalıkların neticesi ile gelişebilir. 4.diyabet türü, hamilelerde meydana gelen diyabettir. Bu durum, gizli olan şekerin hamilelik neticesi açığa çıkmasıyla oluşur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir