Dll Uzantılı Dosyaları Açan Programlar

Dll Uzantılı Dosyaları Açan Programlar

Teknoloji erkut 134 Okunma

Dll uzantılı dosyalar Dinamic Link Library kelimesinden gelmektedir. Dll dosyaları bilgisayarımız için hayati önem taşımaktadır. Herhangi bir yanlış işlemde bilgisayarımız hata vermektedir. Hatta bilgisayarımız çökme ihtimali bile olmaktadır. Bu daysalar bu kadar önemli olduğu için haliyle bu dosyaları açıp üzerinde bazı önemli değişikleri yapabilmek için bazı özel programlara ihtiyaç duyulmaktadır. Aksi taktirde bilgisayarınıza tamiri mümkün olmayan hasarlar verebileceğinizi unutmayın.

Dll Nedir?

Dll; aynı anda birden fazla program tarafından kullanılan verileri içeren bir kitaplıktır. Ana işlevi ise işletim sisteminizin çalışması için gerekli komutları sağlayan en önemli noktalardan biridir, bir programa tıkladığınızda ve onun üzerinde işlem yaptığınızda dll dosyaları bu çağrılarınızı yönetir. Programa açılmanı istiyorlar komutunu verir, dll dosyaları oldukça önemlidir. DLL dosyalarını kullanıcı değil yönetmesi için içinde barındıran program yapmaktadır, sizin tıkladığınız her buton dll için bir komut görevi görür. Bir nevi yönlendirici görevi üstlenmektedir

Dependency Walker Programı

Bilgisayarlarımız için bu kadar önemli olan dll dosyalarını açmak ve düzenlemek için gerekli olan özel programlar ise şunlardır. Bunlardan ilki hangi EXE dosyasının hangi DLL dosyalarına gerek duyduğunu veya hangi fonksiyonları çağırdığını görmeyi sağlayan Dependency Walker programıdır. Bilgisayarı tarayarak tüm Dll uzantılı dosyalarının belirli bir düzen içerisinde şemasını oluşturan ücretsiz bir yardımcı programdır. Bulunan her modül için, o modül tarafından ihraç edilen ve bu modüllerin hangilerinin diğer modüller tarafından gerçekte çağrıldığını listeler. Başka bir görünüm, dosyaya tam yol, temel adres, sürüm numaraları, makine türü, hata ayıklama bilgileri ve daha fazlası dahil olmak üzere her dosya hakkında ayrıntılı bilgi ile birlikte gerekli en düşük dosya setini görüntüler. Dependency Walker ayrıca, modülleri yükleme ve çalıştırma ile ilgili sistem hatalarını gidermek için çok yararlıdır.

 Resource Hacker

Resource Hacker, .exe, .dll, .cpl, .ocx gibi dosyalarda bazı düzenlemeler yapmanızı sağlayan ücretsiz bir programdır. Program dosyalarında yapacağınız olası oynamalarla ikonları, imleç ikonunu, görselleri, metinlerin içeriklerinde ve program menülerinde değişiklik yapmak mümkündür. Hatta ilgili programı kendi dilinize çevirebiliriz ya da program içindeki resimlere müdahale ederek program boyutunu düşürebilirsiniz. Tüm bunları yapmadan önce değişiklik öncesi dosyanın yedeğini almanızı öneririz. Her ne kadar kaliteli programlar olsa da kullanmayı tam bilmeyenlerin yapacağı hataları telefi edebilmek için bu yedekleme işlemi tedbir amacıyla yapılmalıdır. Bu 2 program Dll uzantılı dosyaları açan programlar içerisinden en çok tercih edilenlerdir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir