Doğru Zannettiğimiz Yanlış Sağlık Bilgileri

Doğru Zannettiğimiz Yanlış Sağlık Bilgileri

Sağlık - Güzellik erkut 58 Okunma

Doğru bildiğimiz yanlış sağlık bilgilerinin sebebi şudur; toplum olarak sohbet etmeyi, yardımlaşmayı ve akıl vermeyi seven bir yapımız vardır. Başımız sıkıştığında ya da bir sorunumuz olduğunda hemen çok  bilmiş insanlar başımıza üşüşür ve bize kendilerince doğru olan bilgiler verirler, tavsiyelerde bulunurla. Sağlık konusunda da durum bundan fraklı değildir hatta bu yanlış bilgiler yıllar geçtikçe toplumumuzda benimsenip kulaktan kulağa, nesilden nesle gelerek sanki doğru bilgilermiş gibi algılamamıza sebep olmaktadır. Ve o bilgilere bir süre sonra doğru bilgiler olarak bizi yanıltmaktadır. İşte sağlıkla ilgili doğru bildiğimiz yanlışların bir kısmını sizler için derliyoruz

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar Bilgiler Nelerdir?

Derin bir inceleme yaptığımızda nesilden nesle, kulaktan kulağa gelen bir çok kişi gibi doğru sandığımız ama doğru ile yakından alakası olmayan sağlık bilgilerinden bazıları şunlardır; ilk olarak havuç yemek daha iyi görmemizi sağlar bilgisi tamamen doğru değildir evet havuç sağlıklıdır ama görmemizi arttırmak için ekstra herhangi bir faydası yoktur, bir diğeri eğer zehirli bir şey içilirse hemen kusulması gerekir bilgisi oysa tam tersi kusulursa zehirli madde yemek borumuzdan bir daha geçerek daha çok zarar verecektir. Bir başkası ise zayıflamanın ve az yemenin mideyi küçülttüğü söylenir ama bu sadece ameliyat ile mümkündür. İnsanlar yaşlandıkça uyku ihtiyaçlarının azaldığı söylenir fakat buda tamamen yanlıştır ortalama 7-8 saat uyku her yaştaki insan için idealdir. Hapşırdığımız zaman kalbimizin durduğu bilgisi de yanlıştır sadece kalp atış sırasındaki dinlenmesi biraz uzamaktadır.

Bazı Bilgiler Mantığımızı Test Etmektedir

Saçımızı kazıttığımız zaman daha sonradan daha gür çıktığı bilgisi de yanlıştır herhangi bir fark olmamaktadır. İnsanların 5 duyusu olduğu da yanlış bir bilgidir denge, açlık ve susuzluk gibi 20 adet duyuya sahiptir. Soğuk algınlığı ilerlediğinde antibiyotik almamız gerektiği bilgisi de yanlıştır çünkü soğuk algınlığının sebebi virüslerdir ve antibiyotikler virüslere bir şey yapamazlar. Yine en çok bilinen yanlış insanlar seks yaparken ortalama 200-300 kalori yakmaktadırlar. Oysa bu bilgi tamamen yanlıştır seks esnasında ortalama 20 kalori yakılmaktadır. Sabahları kahvaltı yapmanın obeziteyi engellediği bilgisi de doğru değildir evet sabah kahvaltısı önemlidir ama obezite ile ilgili yakından bir ilişkisi yoktur. Fazla kiloları kısa sürede vermenin sağlıksız olduğu söylenmektedir oysa yapılan araştırmalar başlangıçta hızlı kilo verenlerin diğerlerine göre daha az kilo aldıkları görülmüştür. Bu ve bunun gibi bilgiler doğru bildiğimiz yanlış  bilgi çeşitleri arasındadır.

En İyi Bilgi Öğrenilen Bilgidir

Kulaktan dolma bilgiler çoğu zaman farkında olmasak da sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Dostlarımızı, arkadaşlarımızı, ailemizi ve kendimizi yanlı yönlendirmiş olmaktayız. Bu yüzden her duyduğumuz bilgiyi doğru kabul etmek yerine çeşitli kaynaklardan doğrulamalı, araştırmalı ve öğrenmeliyiz. İşte o zaman insanlara gerçekten faydalı olabiliriz. Şunu asla unutmamalıyız en iyi bilgi öğrenilen bilgidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir