Dolar Banknotlarının üzerinde Yer Alan Kişiler Kimlerdir?

Dolar Banknotlarının üzerinde Yer Alan Kişiler Kimlerdir?

Genel Kültür erkut 126 Okunma

Dolar günümüzde Türk Lirasına oran ile oldukça yükseldiği ve kıymetinin arttığı bilinmektedir. Birçok ülkenin resmi para birimlerinden olan dolar kâğıt banknot olarak yedi farklı banknota sahiptir. Bu banknotlar bir, iki, beş, on, elli ve yüz dolarlık banknotlardır. Bu banknotların her birinin üzerinde yer alan her bir yüz önemli yerlere gelmiş kişiler olup hepsi birbirinden farklı görevlere sahip kişilerdir. Dolar banknotların üzerinde yer alan kişiler sıralanacak olur ise;

Bir doların üzerinde ABD’nin ilk başkanı olan George Washington’dur. Whasington 1732 yılında dünyaya gelmiş ve 1799 yılında hayatını kaybetmiştir. ABD’nin bağımsızlığını kazanmak için verdiği savaşta önemli bir yere sahip şahıslardan biri olarak kabul edilmektedir. İki doların üzerinde Thomas Jefferson’un resmi bulunmaktadır. Jefferson Amerika Birleşik Devletlerinin üçüncü başkanı olup 1801 ile 1809 yılları arasında başkanlık görevi yapmıştır. Beş doların üzerindeki isim tüm dünyanın bildiği Abraham Lincoln’dur. Amerika birleşik Devletlerinin 16.cı başkanı olmasının yanı sıra ünlü bir siyasetçi ve hukukçudur. ABD başkanlığının yanı sıra Amerika’da kurulan Cumhuriyet Partisinin ilk başkanlığını da kendisi yapmıştır. On doların üzerinde Alexander Hamilton’un resmi bulunmaktadır. Amerika için oldukça önemli isimlerden biri olan Hamilton Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki ilk Hazine Bakanıdır. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devleti’nin mali sisteminin kurucusudur. Bununla birlikte ülke kurucularından biri kabul edilen Hamilton ülkenin ilk partisini de kurmuş ünlü bir teorisyendir.  Yirmi doların üzerinde Harriet Tubman’ın resmi bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıla kadar Anderw Jackson’ın resmi bulunmasına karşın geçen yıl banknotlar değiştirilerek Tumbman’ın resmi konulmuştur. Hemşire olan Tumbman kadınlara oy hakkı verilmesini savunan bir isim olup öldükten sonra Amerikan Toplumu için cesaret ve özgürlüğün sembol isimlerinin arasında yerini almıştır. Elli dolar üzerinde Ulysses S. Grant 1869 ile 1877 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinin 18.başkanı olarak görev yapmıştır. En son olarak yüz doların üzerinde Benjamin Franklin’in resmi bulunmaktadır. Amerikalı yayımcı, yazar, mucit, bilim insanı, felsefeci, siyasetçi ve diplomat olan Franklin yaptıkları ve yapıtları ile sadece kendi ülkesinde değil dünya geneline ünü yayılan isimlerden bir tanesidir. Boston doğumlu olan Franklin 6. Pennsylvania yüksek yürütme konseyi başkanlığını yapmıştır ve Pensilvanya’da vefat etmiştir.

Bu banknotların yanı sıra daha öncesinde beş yüz, bin, beş bin ve yüz bin dolarlık banknotlar bulunurken bu banknotlar tedavülden kaldırılmışlardır. Yazılan banknotlar içerisinden iki dolarlık banknotlar nadiren kullanılmaktadır. Dolar dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan döviz birimidir. Bunun yanı sıra basılmış olan Amerikan dolarlarının üçte ikisi başka ülkelerde bulunmakta olup, kimi ülkeler resmi para birimi olarak kabul ederken kimi ülkelerde resmi para birimlerinin yanı sıra kullanılan döviz birimidir. Resmi olarak kullanımı dışında resmi olmayan birçok ülkede de kullanımı söz konsudur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir