Doların Artış Sebepleri

Doların Artış Sebepleri

Forbes Türkiye erkut 56 Okunma

Ülkedeki cari açığın artması, ithalat oranının ihracat oranından yüksek olması, ülkede olağan üstü bir olayın yaşanması, üretim düzeyinin düşüklüğü ve yanlış politikalar kaynaklı olarak dolar ve diğer döviz kurlarında artan bir profil gözlemlenebilir. Buna bağlı olarak ülke vatandaşlarının alım gücünde azalma görülür. Hayat standartları düşer ve halkın refahında da bir azalma görülebilir. Bu tür bir durumun orya çıkmaması için ülke vatandaşlarının aktif olarak üretim faaliyetlerine katılması gerekmektedir.

Dolar dünya genelinde kabul gören bir döviz birimi olmak ile birlikte ülkelerin genelinde rezerv olarak dolar kurulu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra dış harcamalar, savunma harcamaları ve genel olarak bütçe harcamaları dolar üzerinden yapılmaktadır. Dolar Amerika Merkez Bankası olan FED tarafından basılmakta olup dünya piyasasına ne kadar doların var olacağını da yine bu banka belirlemektedir. Genel bakış olarak doların fiyat artışı ya da azalışı reel kişilerin talebi sonucu şekillenmekte olup piyasa da talebin artması ya da azalması kuru bu isteklere bağlı olarak şekillendirebilmektedirler. Piyasa verileri kapsamında bir para birimi değeri talebin artışına bağlı olarak artış gösterirken diğer para biriminin değeri artışta olan para birimine paralel olarak bir azalış gösterecektir.  Bunun değeri pazardan da anlaşılacağı gibi talep gören doların fiyatı yükseliş gösterecek ve eğer talebi azalır ise fiyatlar genel düzeyinde bir azalma söz konusu olacaktır. Bu sebeple en çok talep edilen para birimi en çok kur farkına sahip olacak ve en değerli para birimi halini alacaktır. Ülkeler iç piyasalarında döviz ihtiyaçlarını çeşitli yollarla karşılayabilmektedirler. Bunlardan en büyük paya sahip olan ise ülkenin ihracatıdır.  İhracat ise üretim ve ticaret yolu ile sağlanmakta olup ülkelerin daha çok döviz elde etmelerini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra turizm de oldukça önemli bir döviz girişi sağlamakta olup, ülkelerin genel döviz politikalarında önemli bir paya sahiptir. Ülkeler ihracatlarının yanı sıra jeopolitik konumlarına uygun olarak yaz ya da kış turizmi sağlayarak ülke içinde sıcak paranın dönmesini ve döviz miktarını arttırmayı sağlayabilmektedirler.

Bir ülkede doların artması birkaç sebepten dolayı gerçekleşebilir. Bunlar üretimin yetersi kalması, haksız ticaretin yaygınlaşması ve düzensiz para akışının gerçekleşmesi ve yanlış turizm politikaları ile turizm sektöründe gerçekleşecek azalmalardır. Bunun yanı sıra siyasi iktidarsızlıklar, ya da siyasi belirsizlikler de doların kur farkını arttırmakta oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra FED’in uyguladığı bazı politikalar da bu fiyat istikrarının dengesini bozan etmenler arasında bulunabilir. Bu istikrarsızlık şu şekilde örneklendirilebilir. Kriz zamanlarında FED dolar basarak piyasaya dağıtır ve doların piyasada artması dolar fiyatlarını düşürür. Piyasa canlılığını kazanana kadar dönen bu para akışı, piyasanın canlılığı ile birlikte FED başka bir politika uygulayarak piyasadaki dolarları toplayarak fiyatlar genel seviyesinde tekrardan yükselişe geçmesini sağlarlar. Bu genel anlamda çok kolay görünse de uzun vadeli politikalar olup gerçekleşmesi belli bir zamana yayılmaktadır. Bunun yanı sıra bazen yapılan planlar dâhilinde olmayan piyasa hareketleri de bu sürenin değişmesine sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra ülkeler içerisinde yer alan iç politikalarda yaşanan istikrarsızlıklar ya da belirsizlik dönemlerinde yer alan gerilimlerin borsayı etkilemesi ve borsa içerisinde yer alan dış yatırımcıların yatırımlarını geri çekmelerine sebep olacakları için döviz fiyatları etkilenir ve anapara düşerek piyasadan çekilen yatırımcıların dövizlerinin gitmesi ve ülke genelinde döviz seviyesinin azalması ile birlikte bu azalış dolar genel seviyesinde yüksek sıçramalara ve ülke içindeki parayı kur farkı olarak katlarlar. Bu da kurun artması ile birlikte dolar fiyatı yüksek seviyelerden işlem göreceklerdir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir