Dolu Nedir ve Nasıl Oluşur?

Dolu Nedir ve Nasıl Oluşur?

Genel Kültür erkut 60 Okunma

Atmosferde oluşan pek çok hava olayı görülebilir nitelikte olması ve insanları etkileyebilecek yapıda yer almasından dolayı, dikkat çeken bir etkendir. Atmosfer üzerinde yer almakta olan bu hava olayları arasında yer edinmiş olan ve en sık karşı karşıya gelinmekte olan durum ise yağmurdur. Türkiye’nin hem coğrafi hem de jeopolitik konumu sebebinden dolayı yağmurun en sık kendisini göstermiş olduğu alan Karadeniz Bölgesi olarak yer alabilmektedir. Bu hava olayları bazı durumlarda yıkıcı ve büyük izler bırakabilen etkileri de yanına getirebilmektedir. Bu olayların en büyük etkileri arasında yerini almayı başarmış olan yağmur ve sonrasında karşı karşıya gelinmekte olan dolu olayı gözle görülebilir bir doğa olayı olarak yerini almaktadır. Yağmurun uzun süre yağması sonucunda oluşan seller pek çok zaman felaketlere sebep olabilmektedir.

Dolu olayı ise oluştuğu durumlarda oldukça fazla yıkım etkisi oluşturmakta ve dolu olayı, yağmur damlalarının geçirdiği bir takım olaylar neticesinde sıvı değil de katı olarak yeni donmuş bir şekilde yere düşmesi olayıdır. Bu hava olayı Türkiye’de bazı kesimlerde, bazı mevsimlerin getirdiği hava koşullarına bağlı olarak yaşandığı zaman çevreye büyük zarar verme etkisine sahiptir. Ancak bu hava olayı Türkiye’de pek sık rastlanan bir hava olayı değildir. Dolu Türkiye’de çok fazla görülmezken, yılın bazı dönemlerinde rastlanabilmektedir. Fakat Dünya çapında oldukça fazla görülen bölgeler bulunmaktadır. Kuzey Amerika özellikle de Meksika dolu olaylarının oldukça fazla yaşandığı bölgelerdir. Atmosferde bulunan bulutların yani su buharlarının birçok farklı türü bulunmaktadır. Bununla beraber dolu hava olayı kule tipi ismi verilmekte olan bulut türlerinde yaşanmakta olan hava akımları sonucunda oluşan bir hava olayı olarak bilinmektedir.

Dolu, katı ve donmuş olan yağmur damlacıklarının büyük şekiller alarak, kısacası buz halini alarak yeryüzüne düşmektedir. Bu olayın nasıl oluştuğu incelendiğinde ise bulutların içerisinde bulunan yağmur damlacıkları, atmosferde hava akımına tutunmaktadırlar. Burada 0 ila -40 dereceleri arasında bu damlacıklar donar ve tabakalar şeklini almaktadırlar. Burada yaşanan erime ve hemen ardından donma olayları ise yaşandığında etkileri oldukça şiddetli olarak hissedilen dolunun oluşmasına sebep olmaktadır.

Fırtınayla birlikte oluşan ve yeryüzüne düşen dolu taneleri oldukça tehlikelidir. Bunun sebebi havada daha fazla zaman geçmiş olur ve bu tanecikler sürekli ağırlaşarak yeryüzüne düşmüş olur. Böylece de etkileri oldukça kuvvetli ve yıkıcıdır. Bu ağırlığın yerçekimi etkisiyle yere düşerken kazandığı enerji de hesaba katıldığında, dolu olayının neden çevreye bu kadar zararlı bir etki oluşturduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir