Dört İşlem Nasıl Bulundu

Dört İşlem Nasıl Bulundu

Genel Kültür Çağrı Sevgi 70 Okunma

Dört İşlem Nasıl Bulundu

Alanınız, mesleğiniz, eğitim düzeyiniz ne olursa olsun dört işlem ile illa ki muhatap olmuşsunuzdur. Bazen zor işlemlerde kim buldu bunu diye sinirlensek de aslında hayatımızı inanılmaz derecede kolaylaştırdığının farkındayız.

Dört İşlemin Tarihçesi

Eski Mısır döneminde dört işlemle problemler yapıldığına ilişkin tasvirler bulunmaktadır. Çünkü aritmetikte yer alan işlem sırası kuralına benzer uygulamalar eski Mısır betimlemelerinde de yer almaktadır. İşlemler arasında alaka kurmaya çalışan bu betimlemeler aslında dört işlemin de bulunduğuna delil teşkil edebilir.

Bir başka rivayet de yazıyı bulan Sümerlerin dört işlemi de bulduğu. Ancak bu dönemlerde dört işlemden hangisini kimin bulduğuna dair kesin bilgiler yoktur. Tarihi kayıtlarda yer alan bu işlemleri bulanlar değil, bu işlemleri simgeleyen işaretleri bulanlardır.

Toplama Ve Çıkarma İşlemi

Toplama ve çıkarma işlemleri eskiden beri matematikçiler tarafından yapılmakta ve günümüzdekine benzer işaretlerle simgelenmekteydi. Bu konuda detaylı bir çalışma ve gözlem yapan Francis Viete (1540 – 1603) bu işaretleri belli kurallara oturtarak kullanımını yerleştirmiştir.

Bölme İşlemi

Dört işlemin profesyonel olarak ilk kez Francis Viete tarafından kullanıldığı kayıtlarda yer almaktadır. 1574-1660 yılları arasında yaşayan Viete, bölme işlemini ilk kullananlardan biridir. Bu işlemi anlatmak için simge olarak ise ÷ ( iki nokta arasında çizgi ) işareti küresel bölme işareti olarak kabul edilmiştir. Avrupa’da bölme işareti olarak “:” kullanılırken, dünyada bu ilk bulunan işaret kullanılıyordu. 1923 yılında toplanan komite ise bölme işaretinin iş hayatında pek bir şey ifade etmediği gerekçesi ile ” / ” işaretine geçiş yapmışlardır. Ancak kesirli sayıları ifade etmek için ise “_” işareti kullanımına devam edilmiştir.

Çarpma İşlemi

1574 – 1660 yılları arasında yaşayan William Oughtred çarpma işaretini bulan kişi olarak tarihe geçmiştir. Bu ilk bulunan çarpma işareti halen bazen kullandığımız “×” işaretiydi. Daha sonra kolaylık sağlaması için ünlü matematikçi Leibnz (1646-1715)   bu işareti günümüzde kullandığımız “ . ” işareti olarak değiştirmiştir. Çünkü çarpı işareti (×) ile matematikte sıklıkla kullanılan x işareti birbirine çok benziyordu ve karıştırılabilirdi. Günümüzde duruma göre bu iki işaret de halen kullanılmaktadır.

Dilerseniz Sonsuzluk İşareti Anlamları yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al