Dosya Uzantısını Değiştirmek

Dosya Uzantısını Değiştirmek

Teknoloji Çağrı Sevgi 131 Okunma

Dosya Uzantısını Değiştirmek

Bilgisayarımızda bilgilerin kaydedildiği birimle dosya adı verilmektedir. Dosya içeriğini; yazı, ses, çizim, resim ve bilgi gibi her şey oluşturabilir. Dosyalar genelde 3 kısımdan oluşur. İlk kısım dosyamızı adlandırdığımız kısımdır. Bu kısma verdiğimiz isimler dolayısıyla daha sonra dosyaları bulmak kolaylaşır. Yoksa yüzlerce, binlerce doysa içerisinde aradığımızı bulmak çok zor olacaktır. İkinci kısım verdiğimiz ad ile uzantıyı ayıran nokta kısmıdır. Üçüncü bölüm ise dosyalarımız türünü gösteren dosya uzantısı bölümdür. Burada ihtiyaç olması halinde yapacağımız dosya uzantısı değiştirme konusu ile ilgili bilgiler verilecektir

Dosya Türleri Nelerdir?

Bilgisayarlarımızda birçok dosya türü mevcuttur. Ve bu dosya türleri bilgisayarımıza kaydedilirken bu dosya türünü belirten dosya uzantıları ile kaydedilir. Örnek vermek gerekirse bir metin dosyası yazdık ve bu dosya kaydedilirken İngilizce text yani metin kelimesinin kısaltması olan .txt uzantısı ile kaydedilir. Dosyaları türlere ayırmak bizi daha sonra bu bilgilere ulaştırırken kolaylık sağlayacaktır. Örneğin resimlerimizi resimlerim klasörü içine kaydederken bu klasöre bakıp kolayca bulabileceğiz aksi halde binlerce dosya içerinden bulmak oldukça zaman alacaktır. Kısaca dosya türleri aynı amaçla kullanılan dosyaların oluşturduğu kümelerdir.

Dosyalara İsim Verirken Dikkat Uyulacak Kurallar

İlk olarak dosya veya klasör adı en fazla 255 karakterden oluşabilir. Dosya adı  özel karakterleri içermemelidir. Sistem içerisinde özel amaçlarla kullanılan adlar dosya adı olamaz (LPT1, PRN, NUL vb.). Bu da işletim sisteminin karışıklıkları önlemek amacıyla aldığı bir önlemdir. Örneğin LPT1 yazıcı bağlantı portu olarak bilinir ve bu isim size kullandırılmaz. Dosya adından sonra nokta konulmalı, daha sonra uzantısı yazılmalıdır. Dosya uzantıları 3 veya 4 karakterden oluşabilir. Klasörlerin(dizin) uzantıları olmaz, klasörler sadece dosyaların derli toplu tutulmasını sağlar. Bunlar dosyalar isim verirken dikkat edeceğimiz kuralların başında gelmektedir.

Dosya Yolu

Dosya yolu kısaca dosyamızın bilgisayarda bulunduğu tam adrestir. Örnek vermek gerekirse c:\roman\deneme.doc buradaki c: dosyanın bulunduğu sürücüyü, roman dosyanın bulun klasörü, deneme dosya adını ve .doc ise dosyanın uzantısını belirtmektedir.

Dosya Uzantıları Göstertmek

Bir dosyanın hangi uzantıya sahip olduğunu öğrenmenin birden çok şekli vardır.  Dosya uzantıları göstermenin en basit yolu, dosyanın üzerine gelip fare ile sağ tıklayıp özellikler sekmesine tıklamaktır. Açılan penceren dosyanın ne çeşit bir dosya olduğu ve uzantısının ne olduğu,  yolu, boyutu açık bir şekilde görülmektedir.

Yaygın Olarak Kullanılan Dosya Uzantıları ve Türleri

Hali hazırla kullandığımız bir çok dosya türü ve bu dosya türlerinin uzantıları mevcuttur. Sizler için yaygın olarak kullanılan dosya uzantıları ve türlerini derlerdik;

Uzantı Dosya Türleri
.tmp Geçici
.doc, .docx, .rtf, .txt, .odt Metin
.xls, .xlsx, .odf Elektronik tablolama
.exe, .msi Çalıştırılabilir program
.cdr, .cad, .ai Çizim
.mpeg, .avi, .mkv, .mp4, .mov, .divx, .wmv, .3gp, .flv, Video
.zip, .gzip, .rar Sıkıştırılmış
.html, .htm, .asp, .aspx, .php İnternet sayfası
jpg, .jpeg, .bmp, .gif, .png, .psd, .tif, .tiff Resim
.mp3, .wav, .mid, .ogg, .aiff, .amr, .flac, .wma Ses
.ppt, .pptx Sunu

Dosya Uzantısı Değiştirmenin En Basit Yolu

Dosya Gezgini Seçenekleri (eski Windows sürümlerinde Klasör Seçenekleri) tıklanır, Görünüm sekmesinden Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneği kaldırılır. Artık tüm dosyalarınızın uzantısı görünecektir. Dosya yazısının üzerine bir kez basarak, dosyayı seçip klavyeden F2 tuşuna basarak ya da mouse ile sağ tıklayıp yeniden adlandır komutunu tıkladıktan sonra nokta işaretinin sağ tarafındaki dosya uzantısını (örneğin txt) silip yerine değiştirmek istediğiniz uzantıyı yazıp klavyeden Enter tuşuna basmanız yeterlidir. Dosya uzantısı değiştirmenin en basit yolu bu şekildedir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir