Drift Nedir? Drift Nasıl Yapılır? Drift Yapma Teknikleri Nelerdir?

Drift Nedir? Drift Nasıl Yapılır? Drift Yapma Teknikleri Nelerdir?

Diziler - Filmler erkut 71 Okunma

Araba ve hız tutkunlarının ilgi alanı olmuş olan drift, ilk olarak 90’lı yılların başlarında Japonya’nın dağlık ve virajlı yollarından hızla inmeye çalışan kişiler tarafından keşfedilmiştir. Keşfedilişinin ardından hız tutkunlarının dikkatini çekmiş ve her geçen gün ünü yayılmıştır. Hatta filmlere dahi konu olan drift, güvenliksiz ve bilmeyen kişiler tarafından uygulandığında ise oldukça tehlikeli bir hal almaktadır.

Drift, temelde aracın virajı dönmesi esnasında oluşan merkez kaç kuvvetine bağlı olarak, direnemeyip arka kısmının kopması prensibine dayalı olan bir olaydır. Bu olaya da drift ismi konulmuştur. Türkçe olarak yanlama kelimesi karşılık verse de daha çok drift kelimesi kullanılmaktadır. Drift genel olarak gösteri amaçlı şovlar yapmak için kullanılan ve motor sporları için de istenmeyen bir durumdur. Çünkü drift aracın aktarma organlarına zarar vermekte ve lastiğin yıpranmasıyla yol tutuşunu oldukça fazla etkilemektedir. Ayrıca tur sürelerini de düşürmektedir. Bir otomobilin drift yapabilecek nitelik taşıması için oldukça geniş jantlara sahip, lastiğinin ise ince bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Aksi durumda lastiğin janttan çıkması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca arkadan itişli bir araç ve güçlü bir motora sahip olması drift konusunda aracın zorlanmaması açısından oldukça önem arz etmektedir. Bunların yanı sıra gerçek bir drift aracında kitli diferansiyel bulunmaktadır. Bu sayede de arka taraf koptuğunda tekerlek hızı dengede tutularak aracın rahat bir şekilde kontrol edilebilmesi sağlanmaktadır. Eksi kamber ayarı ile tekerlekleri hafif içeriye baktırıp, viraj çıkışlarında da yeterli gücü hissedebilmek amacıyla motorda tork arttırıcı düzenlemeleri yapmak önemli bir konudur.

Her sene belirli dönemlerde, bazen sokak yarışlarında drift yapanları ve onları izleyen büyük hayran kitlesi görülmesi mümkündür. Fakat drift yarışlarının da bir alt yapısı ve gelişmiş bir puan hesaplama sistemi de bulunmaktadır. Öncelikle drift yarışında çizgiyi birinci geçmenin, yarışçının puanına herhangi bir katkı sağlamamaktadır. Puanlama araçlara bağlanmakta olan drift box isimli bir aygıt tarafından yapılmaktadır. Drift box, araca bağlanarak, drift anındaki otomobilin yolla yaptığı açıyı, hızı ve en önemlisi de oluşan g kuvvetini hesaplayarak, tüm bunların ortalamasını alır ve ortaya bir skor çıkartır. Japonya’da yapılmakta olan dünyaca ünlü D1 Street Legal serisi drift yarışlarında kullanılan ve skor puanlamasını yapan cihazdır. Bu sayede sürücünün yapmış olduğu drifti analiz ederek en yüksek puanı almış olan kişi yarışın kazananı olmaktadır. Ama her zaman birinci olan yarışçılar, araca en fazla drifti yaptıran değil, en yüksek hızda powerslide’a en yakın ölçüde drif yapabilenler de kazanan olmaktadır.

Drift Yapma Teknikleri

El Freni İle Yanlama (Handbrake Drift)
Bu genel olarak en kolay ve en düz tekniktir. Viraja giriş esnasında debriyaja sonuna kadar basılır ve aracın burnunu virajın içerisine doğru yönlendirirken el freni çekilerek, aracın arka kısmanın kopmasıyla birlikte hemen bırakılıp gaza yüklenilir. Bu sırada driftin en temel kuralı olan arkadan kopan aracı kontra ile yani direksiyonu aracın dönme yönünün tam tersi yönde kırarak toplamak gerekmektedir. Aksi durumda araç spin atar.

Ağırlık Transferi İle Yanlama (Weight Transfer Sliding)
Hızla viraja gelirken vites küçültülür ve aracın burnu viraj içerisine doğru çevrilirken debriyaj hızlıca bırakılarak, ardından tekrar gaza yüklenilerek arkası kopan araçla hem hızlı hem de etkili bir yanlama gerçekleştirilmiş olur. Bu metodun asıl inceliği debriyajdan ayağın aniden çekilmesi ile aracın yavaşlaması ve sanki fren etkisi yapmışçasına ağırlık merkezinin ön tarafa kayarak tekerleğin üzerindeki yükün azalmasıdır. Bu sayede de arka taraf vites küçültmeden dolayı sağlanan motor çabukluğuna yenik düşerek, kusursuzca drift yapılmış olur.

Güç İle Yanlama (Power Over)
Aracın önü viraj dışından içe doğru yönlenirken gaz pedalı diplenir ve viraj süpürme denilen hareket ile viraj dış çizgisini takiben araç yanlayarak döner. Bunun yapılabilmesi için güç torka sahip bir araç kullanmak gerekmektedir. Yüksek beygirli motorlar ile bu yanlama için oldukça uygundur.

Karşıt Ağırlık Transferi İle Yanlama (Opposite Weight Transfer Sliding)
Viraja nizami apeksinden girilerek, direksiyon viraj dışına doğru kırılır ve aniden içe çevrildiğinde ağırlık merkezinin ani yer değişmesi sonucu aracın arka kısmı kaymaya başlayacaktır ve araç gaz verilerek kontra ile toplanmaktadır. Göze en hoş gelen ve en teknik yanlama şekli olarak bu drift şekli göz önüne çıkmaktadır.

Debriyaj İle Yanlama (Clutch Kick)
Aracın güçten düştüğü durumlarda gerekli gücü alabilmek için devrin yükseltilmesi ve hemen ardından hızlıca debriyajın bırakılması suretiyle patinaj durumu oluşturulur ve arka taraf kaydırılır. Güç ile yanlamaya benzer bir yöntemdir.

Fren İle Yanlama (Brake Sliding)
Viraja girerken ilk olarak araç viraj içerisine doğru yönlendirilip arkadan kayana kadar sert bir şekilde fren yapılır. Aracın arkası kaymaya başladıktan sonra gaz verilir ve kontra ile toplanır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise aracın hızının çok iyi ayarlanması ve frenleme esnasında önden kaymaya mahal vermeden gaza yüklenmektir.

Hız İle Yanlama (Powersliding)
Bu yöntem daha çok geniş virajlarda yapılır ve yüksek hızlardayken direksiyonu yavaşça kırarak önden kayma olmadan hız arttırılarak devam edilir. Bu esnada ise merkez kaç kuvvetinin etkisiyle şoför bir yandan direksiyonun açısını arttırırken bir yandan da gaz vermeye devam ederse çok yüksek hızla ve tamamen yanlayarak viraj geçilebilmektedir. Eğer başlangıçta direksiyon fazla kırılırsa araç önden kaymaya başlayacak ve daha drift başlayamadan araç toplanmak zorunda kalacaktır.

Driftle zaman kaybetmeden bir virajı en hızlı şekilde dönmek mümkündür. Bunun için viraja geç girmek, dolayısıyla viraj girişindeki kaymalarla beraber virajdan düz bir şekilde hızlanarak çıkmayı sağlamaktadır. Viraj böylece orta hızlı bir şekilde dönülmüş olur. Bunun yanı sıra erken viraja girilerek, viraj çıkışındaki kaymalarla beraber virajdan çıkmaktır. Viraj daha yavaş bir şekilde dönülmüş olur. Apexe optimum şekilde girilmesi doğrultusunda, optimum bir şekilde çıkmak driftin en göz alıcı şeklidir. 90 derecelik bir viraj en hızlı ve en şık bu şekilde dönülebilmektedir.

Drift yapmak, oldukça zaman alan denemelerden sonra profesyonellik derecesine taşınmaktadır. Bu denemelerde kazalar ve başarısızlıklar da olmaktadır. Dolayısıyla drift denemelerinin trafiğe kapalı ve kesinlikle insan bulunmayan alanlarda yapılması gerekmektedir. Kalabalık yerlerde, trafikte ve topluma açık yerlerde drift denemelerinin yapılması oldukça büyük hasarlı ve ölümcül kazalara yol açması söz konusu olmaktadır. Burada esas olan konu, sürücünün ne kadar profesyonel olursa olsun, ne kadar kaza yapmamış olursa olsun ya da ne kadar harika araba kullanıyor olursa olsun insanların yaşam hakkına saygıyı ne kadar duyduğu önemlidir.

Drift denemeleri sırasında yapılan bir kaza aracın takla atması, kontrolünün kaybedilmesi sonucu kayarak bir yere çarpması, başka bir araç sürücüsünün ya da bir yayaya çarpması gibi, hem birilerinin hayatına mal olabilmekte, hem de sürücünün psikolojisinde kalıcı bir kötü etki yaratabilmektedir. Bu nedenle drift yapılırken oldukça dikkatli davranılması önem konusudur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir