Drift Yapmak İçin Kullanacağımız Araçların Özellikleri

Drift Yapmak İçin Kullanacağımız Araçların Özellikleri

Genel Kültür Çağrı Sevgi 123 Okunma

Arabada Yanlama (Drift) Nasıl Yapılır

Arabada yanlama (drift) nasılyapılır sorusunun cevabını arıyorsanız en doğru adreste olduğunuzu söylemekte fayda var. Sizlere sunacağımız son derece profesyonel ve pratik çözümlerle en güvenli şekilde en iyi drifti sizin yapmanıza imkan sağlamış olacağız.

Son yıllarda drift yapma (araba yanlama) adeta gösteri şovu haline gelmiş ve yediden yetmişe birçok insanın ilgisini çekmeyi başarmıştır. Kimi insan sadece sevdiği için bu heyecanlı olayın tutkunu olmaktadır. Kimi insan araba yanlamayı artık hobi haline getirmiştir. Hatta birçok araba yarışı türlerinde farklı bir alan olarak araba yanlama (drift) karşımıza çıkmaktadır. Yani artık yarış sahnelerinde de kendine yer bulan bu tutkulu sürüş, işi bilmeyen tarafından gayet zor ve yapılması maddi ve manevi hasarlara yol açabilecek tehlikeleri barındırmakta. Peki Arabada yanlama (drift) nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını size en pratik şekilde anlatacağız.

DriftNedir

Drift, ilk olarak 1990’lı yıllarda Japonya’nın engebeli ve bol virajlı alanlarından hızla inmeye çalışan insanlar tarafından keşfedilen bir sürüş yöntemidir. Bu yöntem arabanın viraj dönme esnasında arka kısmının merkezkaç kuvvetine direnemeyip kopması prensibine verilen isimdir. Türkçemize yanlama olarak geçmiş olsa da yabancı dildeki ismi daha çok kullanılmaktadır. Genel olarak gösteri amaçlı bir sürüş tekniğidir. Arabada yanlama (drift) ülkemizde de son yıllarda büyük bir gelişme göstererek birçok boş alanda farklı yarış ve gösteri türlerine ev sahibi yapmaktadır. Özellikle gençler tarafından ilgi gören bu gösteri buna rağmen her yaştan izleyici kitlesine de sahip.

Drift Yapmak İçin Kullanacağımız Araçların Özellikleri

Drift yapma tekniklerine hakim olmak güzel bir şekilde drift yapmanızı tek başına sağlamaz. Evvela drift yapacağınız aracınızda öncelikle bazı özellikler olması gerekir. Bu özelliklerin öğrenilmesi güvenli drift sürüşü için gereklidir.

Bir otomobilin drift yapabilmesi için öncelikle jantlarının en az 17 ebatında olması ve ince yanak lastiklerin kullanılması gerekir. Ayrıca güçlü bir motor ve arkadan çekişli bir araç drift için çok önemli etkenlerdendir. Bu özelliklerin dışında drift yapacak araçlarda kitli diferansiyel de bulundurulmalıdır. Bu sayede arka taraf koptuğunda tekerlek hızı dengelenir. Drift için aracımızın özelliklerini de belirttiğimize göre şimdi Arabada yanlama (drift) nasıl yapılır sorusuna cevap verelim.

Drift Nasıl Yapılır

Birçok araba yanlama tekniği vardır. Biz bunlardan bazılarını sizlere anlatacağız. Öncelikle el freni ile yanlama olarak bilinen teknikten bahsedelim. Bu teknik bodoslama yapılan bir tekniktir. Viraja tam girerken debriyaja sonuna kadar basılır, el freni çekilir ve arkanın kopmasıyla birlikte hemen bırakılıp gaza yüklenilir.

Ağırlık transferi ile yanlama tekniğinde ise viraja gelirken vitesin küçültülmesi gerekir. Aracın burnu viraj içine kıvrılırken, debriyaj hızla bırakılır ve hemen gaza yüklenilir. Arkası kopan araç hem hızlı hem de etkili bir drift gerçekleştirmiş olur.

Hız ile yanlama tekniği geniş virajlarda yapılır. Viraj önünde yüksek hızda iken direksiyonu yavaşça kırarak önden kayma olmadan hızı artırmaya devam edilir. Bu esnada gaz vermeye devam ederken yüksek hızla yanlayarak virajı almış olursunuz.

Fren ile yanlama tekniğinde ise viraj önünde araca arkadan kayana kadar sert fren yapılır. Araç kaymaya başladıktan sonra gaz verilerek kontra ile toplanır.

Debriyaj ile yanlama aracın güçten düştüğü durumlarda gerekli gücü alabilmek için deviri yükseltip debriyajı bir anda bırakmayla birlikte patinajı sağlayıp, arkayı kaydırmak ile mümkün olur.

Güç ile yanlama, karşıt ağırlık transferi ile yanlama teknikleri de Drift tekniklerine birer örneklerdir. Ama sıkça kullanılmamaktadır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir