Dünyada En Sık Görülen Zararlı Gazlar

Dünyada En Sık Görülen Zararlı Gazlar

Anne Bebek erkut 66 Okunma

Sanayinin de gelişmesiyle beraber maddeler halinde çıkan zararlı gazlar hem oksijen seviyesini azaltarak hem de doğaya zarar vererek doğanın dengesini oldukça bozmaktadır. Bunlardan en sık görülen gazlar ise sırasıyla karbondioksit, metan, etan, propan, bütan, hidrojen, azot, karbonmonoksit, hidrojen sulfur ve hidrojen siyanürdür.

CO2 simgesiyle bilinen karbondioksit oldukça renksiz ve kokusuz bir gazdır. Atmosferde hacim olarak %0.3 ya da 0.4 oranında bulunurken nefes alma fonksiyonunda uyarıcı etki yapmaktadır. %3 ve 6 arası baş ağrısı yaparken fazlası narkotik etki yapabilmektedir. CH4 olarak bilinen metan gazı ise halk arasında bataklık gazı olarak bilinirken renksiz, kokusuz ve zehirsiz bir gazdır ancak patlayıcıdır. Havada %5 ve 15 arasında bulunmaktadır. C2H6 simgesiyle etan gazı ise kokusuz ve renksiz bir gazdır. -88 derecede kaynarken -183 derecede erimeye başlar. Yanıcı etkisi de bulunan etan gazı neredeyse reaksiyona girmeyen bir maddedir. C3H8 simgeli propan gazı ise LPG tüplerinde %30 oranlarda bulunan gazdır. Havadan ağır ve patlayıcı bir hazdır. C4H10 simgeli bütan gazı ise oksijende yanar ve karbondioksitle tepkimesinde su buharı olmaktadır. Ayni zamanda LPG tüplerinde %70 oranında bulunur.

H2 simgesiyle hidrojen havadan on dört kat daha hafifken renksiz ve kokusuz bir gazdır. N2 simgeli azot ise renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Atmosferin %78’ini oluşturan bu gaz aynı zamanda dünyada en çok bulunan gazdır. CO ile bilinen karbonmonoksit ise renksiz, kokusuz ve zararlı bir gazdır. Yanıcı ve patlayıcı özelliği olmasıyla en zararlı gazlardan birisidir. H2S simgesiyle bilinen hidrojen sülfür renksiz bir gazdır. HCN simgesiyle hidrojen siyanür ise hidrosiyanik asit ve siyanürden oluşur ve aşırı zehirli bir gazdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir