Dünyada yeni oyun çılgınlığı “Pokemon Go”

Dünyada yeni oyun çılgınlığı “Pokemon Go”

Teknoloji Abdullah Ergün 119 Okunma

Nintendo’nun yeni oyunu Pokemon Go dünyanın dört bir tarafında çılgınlar gibi oynanmaya başladı. Oyunun bu kadar tutmasının nedeni ise hem aynı adı ile bilinen çizgi filmin hikayesine sadık kalınması hem de oyunun gerçek hayata uyarlanması.

Pokemon Go, Andriod ve iOS işletim sistemi kullanan telefonları destekleyen yeni bir oyun. Bu oyunu sıradan diğer oyunlardan ayıran ciddi bir özellik bulunuyor. Öncelikle oyun gerçekten geçmişte bir çok kişiyi ekrana bağlayan Pokemon ile aynı hikayeye sahip. Hatta birebir uyarlanmış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabiki oyunun gerçek hayata da uyarlanması cabası.

Nasıl mı oluyor? İşte bu şekilde…

Oyunu Google Play uygulamalardan indirdikten sonra standart olarak kurulumuna geçiyoruz. Karşımızda ki karakter Ash Ketchum. Karakteri istersen fiziksel olarak müdahale etme imkanı bulunuyor.

Pokemon

Başlangıç faslını geçtikten sonra amacımız Pokemon yakalamak. Bunun için akıllı telefonun kamerasından faydalanacağız. Çünkü Pokemonlar dört bir yanımızda, şehrin değişik noktalarında hatta dağda, bayırda…

Gerçekten öyle, otobüste, sinemada, yemek yediğiniz bir yerde karşınıza çıkabilir.

Ash, nasıl Poke toplarını kullanıp Pokemonları ele geçiriyorsa aynısını yapmak durumundayız. Oyun bize Pokemonların nerede olduğunu, oyun içerisindeki haritadan gösteriyor. Biz de oraya gidiyoruz ve Pokemon’u yakalamaya çalışıyoruz.

Pokemon Go Çılgınlığı Dünyayı Sardı (1)

Elbette çıplak gözle bakınca hiçbir şey görmüyoruz ancak kamera ile baktığımızda sanal olarak oraya yerleştirilmiş Pokemonu görmek mümkün.

Oyun içerisinde 722 adet pokemon bulunuyor. Elbette saymadık ancak gelen bilgi bu yönde. Kolay yakalanabilen pokemonları hemen her yerde bulmak mümkün. Ancak bazı pokemonları bulmak için dağ, taş gezmek gerekecek gibi gözüküyor. Çünkü bazılarını yakalamak için yüzlerce kilometre seyahat etmeniz gerekebilir.

Pokemon Go Charizard

Oyun ilk olarak Yeni Zelanda ve Avustralya’da indirilmeye başlandı. Ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde de oynanabilir duruma geldi.

Çılgınlık bir anda o kadar çok büyüdü ki, Nintendo’nun Pokemon Go sunucuları kısa sürede çöktü. Şu anda nüfusu kalabalık olan Hindistan gibi ülkelerde de oynanabilen oyun henüz Türkiye’de indirilip resmi olarak oynanamıyor.

Pokemon Go pikachu

İşin şimdilik kötü yanı da oyunun ne zaman indirilebilir olacağı da bilinmiyor. Ancak oynamak isteyenler veya en azından telefona yüklemek isteyenler için internette oyunun apk yani yükleme dosyasına ulaşabilirsiniz. Ancak bilmediğiniz güvenmediğiniz yerlerden indirmeyin, zira bu kadar popüler olan bir oyun için hacklerlar çoktan harekete geçmiştir bile.

Oyun ücretsiz oynanabilen bir oyun. Ancak oyun içinde çeşitli Power-Up lar satın alınabileceği bilgilerine de ulaştık.

Pokemon Go Çılgınlığı Dünyayı Sardı (2)

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

“Dünyada yeni oyun çılgınlığı “Pokemon Go”” üzerine 1 yorum

  1. Beklentilerin altında bir oyun olmuş ama ülkemizde tutacağına inanıyorum bu oyunun bende oynuyorum yazınız için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir