Dünyanın En Derin Noktası

Dünyanın En Derin Noktası

Genel Kültür Çağrı Sevgi 148 Okunma

Dünyanın En Derin Noktası

Dünyanın en derin noktası üzerine pek çok kişi çalışma yapılmıştır. Oldukça merak edilen bu konu bilim insanları tarafından sıklıkla araştırılmaya çalışılmıştır. Tüm araştırmalar sonucunda da Dünyanın en derin noktası 1951 yılında keşfedilmiştir.

Dünyanın En Derin Noktası Neresidir?

Dünyanın en derin noktası Mariana Çukuru’dur. 1951 yılında bilim insanları Büyük Okyanus’ta çalışmalar yapmadır. Bu sırada çalışmalar Mariana ve Larron takımadalarında yoğunlaştı. Bu sırada bilim insanları denize bıraktıkları sondanın 10,863 metreye kadar ulaştı. Bu ulaşma mesafesi sonucunda bilim insanları Dünyanın en derin noktasında olduklarını da anladı. Çünkü bugüne kadar bulunan en derin deniz çukuru Mariana Çukuru’ydu.

Bu çalışmadan 7 yıl sonra ise Rus gemisi aynı bölgede keşfe çıktı. Rus gemisinden bırakılan sonda ise 10,960 metreye kadar ulaştı. Bölge incelenerek dalış için uygun bir nokta olduğuna karar verildi. Bunun üzerine 1960 yılında Trieste adlı batiskaf denize altına inerek Dünyanın en derin noktasını ortaya çıkardı.

Mariana Çukuru’nun Derinliği Ne Kadardır?

Dünyanın en büyük dağı olan Everest Dağı’ nın yüksekliği 8,850 metredir. Mariana Çukuru’nun derinliği ise 10,960 metredir. Yani bu derin çukur, Everest’ ten bile daha büktür. Mariana Çukuru çok rahat bir şekilde Everest Dağı’ nı yutabilecek büyüklüktedir.

Dünyanın en derin noktası olan bu Mariana Çukuru’ na inmek ortalama 3 saat sürmektedir. Tekrar yüzeye çıkmayı da hesap edildiğinde bu ortalama 5 saati bulmaktadır.

Mariana Çukuru ile ilgili yapılan araştırmalar hala bir netliğe ulaşamamıştır. Çünkü çukurun içerisindeki basınç, Mariana çukuru ile ilgili araştırma yapmakta zorluk çıkarmaktadır. Ayrıca o basınçta çalışabilmek pek çok tehlikeyi doğurur. Bu nedenle Mariana Çukuru hakkındaki pek çok gizem bugün de devam etmektedir.

Mariana Çukuru Nasıl Oluşmuştur?

Yer kabuğu üzerindeki plakalar depremlerin ve oynamaların etkisi ile birbirleri ile çarpışır. Plakaların yoğunlukları birbirinden farklıdır. Bu nedenle çarpışma sonucunda bir plaka diğerinin altına girer. Bu durum yoğunlukla alakalıdır. Çünkü yoğunluğu fazla olan plaka hafif plakanın altına girer. Mariana Çukuru da bu şekilde oluşmuştur. Mariana Plakası ile Pasifik Plakası çarpışma sonucunda Mariana Çukuru’ nu oluşturmuştur.

Mariana Çukuru İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Mariana Çukuru ili ilgili bilinmesi gerekenler aslında oldukça sınırlıdır. Bilgilerin büyük çoğunluğu sır olarak kalsa da bazı ulaşılan bilgiler mevcuttur. Örneğin Mariana Çukuru’ndan bırakılan 1 kilogramlık ağırlığın tabana ulaşması 1 saati bulmaktadır. Tabi ki bu durum suyun ya da cismin yoğunluğuna göre değişir.

Mariana Çukuru’ na dalış yapan son kişi Titanik filminin yönetmeni James Cameron’ dur. Cameron’ un tabana ulaşması tam olarak 156 dakika sürmüşken; tekrar yukarı çıkması 70 dakikayı bulmuştur.

Mariana Çukuru’nda yaşam var mı sorusu da pek çok kişi tarafından yanıtı aranan sorulardan biridir. Yapılan araştırmalar sonucu Mariana Çukuru’ nda bakteri yaşamı tespit edilmiştir. Çok zor şartlar altında olunsa da bu ağır şartlara dayanan bakterilere rastlanmıştır.

Dilerseniz 2017’de Açılan Oteller yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir