Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın Yedi Harikası

Genel Kültür Çağrı Sevgi 103 Okunma

Dünyanın Yedi Harikası

İnsanlar her zaman kendilerinden söz ettirmek isterler. Bu insanların psikolojik özelliğinden kaynaklıdır. Çünkü aslında insanlar özünde ölümsüz olmak ister Bu ölümsüzlüğü de bıraktığı eserler ile yaşamaya karar verir. İnsanlar dünya üzerinde en güzel eseri bırakarak adını ölümsüz yapmaya çalışır. Bu da adeta bir yarış halini almıştır. M.Ö. başlayan bu yarış günümüze kadar devam etmiştir. Bunun sonucunda da Dünyanın 7 harikası kavramı ortaya çıkmıştır.

İlk kez M.Ö. 5. Yüzyılda ünlü tarihçi Heredot tarafından bu kavram konuşulmaya başlanmıştır. Ancak Heredot yaşadığı dönemde sonuca ulaşamamıştır. Bunun üzerine 300 yıl sonra bu defa Sidon’lu Antripatros tarafından Dünyanın yedi harikası, yazdığı eser ile belirlenmiştir. Günümüzde de Dünyanın 7 harikası yine aynı yapıtlardır. Ancak bu yapıtlardan sadece bir tanesi günümüze kadar ulaşmıştır. Diğerleri bazı sebeplerden dolayı yok olmuştur.

1)Keops Piramidi

Keops Piramidi, Dünyanın 7 harikası arasından günümüze ulaşmış olandır. Mısır piramitleri M.Ö. 2560 yılında Mısır firavunu Keops tarafından yaptırılmıştır. Bu eşsiz eserlerin yapımı tam olarak 22 yıl sürmüştür. Bazı kaynaklar Mısır Piramitlerinin tamamını Dünyanın 7 harikası arasına alır. Ancak sadece Keops Piramidi bu liste içerisinde yer almaktadır.

2)Babil’ in Asma Bahçeleri

Babil’ in Asma Bahçesi ile ilgili günümüzde kesin izler bulunamamaktadır. Ancak yapılan kazılar sonucunda bazı kalıntılara rastlanmıştır. Bu kalıntıların da Babil’ in Asma Bahçelerine ait olduğu düşünülmüştür.

Babil’ in Asma Bahçeleri M.Ö. 605 yılında Babil Kralı Nebukadnezar tarafından yaptırılmıştır. Yapılma nedeni ile ilgili pek çok rivayet vardır. Ancak en yaygın olarak bilinen neden, Babil Kralının eşi için bu bahçeleri yaptırdığıdır.

3)Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı M.Ö. 550 yılında Lidya Kralı Croseus tarafından yaptırılmıştır. Dönemin ünlü heykeltıraşlarına yaptırılan bu tapınağın tamamı mermerdir. Tapınak tanrıça Artemis adına yapılmıştır. Ancak Artemis Tapınağı, adım kalıcı olmalı diyen Herosteamus tarafından yakılmıştır. Ünlü rivayete göre; Artemis Tapınağının yıkıldığı gün Büyük İskender doğmuştur. Bu nednele Büyük İskender daha sonra bu tapınağı tekrar restore etmek istemiştir. Ancak buna izin verilmemiştir. Tapınak daha sonra tekrar yanarak tamamen yok olmuştur.

4)Zeus Heykeli

M.Ö. 456 yılında yapılan bu heykel; ünlü tanrı Zeus adına yapılmıştır. O dönemde Yunanlılar, olimpiyat oyunları düzenler.  Bu oyunlar Zeus adına yapılmaktadır. Oyunların ses getirmesi ile birlikte Tanrı Zeus adına bir heykel yaparlar. Yapılan bu heykelin derisinin fildişinden; saç ve sakallarının ise altın yapıldığı rivayet edilir. M.S. 255 yılında Roma İmparatoru Olimpiyat oyunlarını yasaklar. Bunun üzerine de heyken Bizans’ a taşınır. Daha sonra ise çıkan bir yangında heykel tamamen yok olur.

5)Rodos Heykeli

Rodos Heykeli M.Ö. 282 yılında yapılmıştır. Bu heykel güneş tanrısı Helios için Rodoslular tarafından yaptırılmıştır. Çünkü Rodoslular o dönemde güneş tanrısı Helios’ un kendilerini koruduklarına inanırlarmış. Hatta bunun için her yıl denize atlı araba bırakırlarmış. Helios’ un o atlı araba ile dünyayı dolaşarak kendilerini koruduğuna inanılırmış. Heykel bir deprem sırasında yıkılmıştır.

6)İskenderiye Feneri

İskenderiye Feneri M.Ö. 290 yılında yaptırılmıştır. Büyük İskender tarafından yaptırılan bu fenerin amacı denizcilere yol göstermeyi sağlamaktır. Bu Fener, İskenderiye kentinin kıyısındaki Faros adasına yaptırılmıştır. İlk olarak 10. yüzyılda fenerin bir kısmı deprem sonucunda çökmüştür. 15. yüzyılda ise tamamen çökmüştür.

7)Bodrum (Halikarnas) Mozolesi

Bu yapı M.Ö. 350 yılında yapılmıştır. Kral Mausollos adına yaptırılan bir mezardır. Bodrum (Halikarnas ) Mozolesi Haçlı seferleri sırasında Bodrum Kalesi’ni yapmak için yıkılmıştır.

Dilerseniz Dünyanın En Derin Noktası yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir