Dünyayı kasıp kavuran en ünlü bilgisayar virüsleri

Dünyayı kasıp kavuran en ünlü bilgisayar virüsleri

Teknoloji Abdullah Ergün 157 Okunma

Tıpkı insanlar gibi bilgisayarlar da sistemlerine virüslerin bulaşması sonucu bitap düşebilir, hastalanıp ölebilirler. Bugüne kadar toplam yüz bin adet bilgisayar virüsünün üretildiğini belirten uzmanlar olsa da, bazı teorisyenler bu rakamın bir milyondan fazla olduğunu öne sürüyor. Ancak bahsi geçen bu virüslerden bazıları var ki, dünya genelinde yüzbinlerce bilgisayarı etkilemiş ve kötü bir şöhrete kavuşmuştur. Bu yazıda dünyayı kasıp kavuran en ünlü bilgisayar virüslerinden kısaca bahsedeceğiz.

Morris Solucanı

Ünlü Amerikan kriptograf ve bilgisayar mühendisi Robert Morris tarafından 1988 yılında geliştirilen Morris solucanı isimli bu minik yazılım, dünyanın bilinen ilk bilgisayar virüsü olma özelliğini taşır. Toplam 99 satır koddan meydana gelen virüs kendini çoğaltma ve yayılma özelliklerine sahipti. Genç mühendis, soyadını verdiği virüsün kendini hızla çoğaltması sonucu 2 Kasım 1988 tarihinde internete bağlı olan tüm bilgisayarların yüzde 10’una Morris solucanını (yaklaşık 6 bin adet) bulaştırmıştı.

Melissa

26 Mart 1999 tarihinde bilgisayarlara bulaşmaya başlayan Melissa virüsü, kullanıcılara gönderilen “[Gönderen]’den önemli mesaj” başlıklı bir e-postayla gönderiliyordu. “İstediğin belgeyi buldum. Kimseye gösterme ;)” açıklamalı “list.doc” uzantılı dosyanın açıldığı bilgisayarlara virüs bulaşıyordu. Daha sonra kişi listesindeki ilk 50 kişiye aynı e-posta tekrar gönderiliyordu ve virüs inanılmaz bir hızla yayılıyordu.

LoveBug veya diğer ismiyle ILOVEYOU

4 Mayıs 2000’de Filipinler’de yaşayan internet kullanıcıları, başlığında “ILOVEYOU” (Seni seviyorum) yazan bir e-posta almaya başladı. E-posta içeriğindeyse “Senin için yazdığım aşk mektubunu lütfen oku” yazıyordu. TXT uzantılı ekteki dosya, LoveBug ismi verilen virüsten başka bir şey değildi. Virüsü yazan Onel de Guzman arkadaşıyla birlikte gözaltına alındı.

Flashback

Apple’ın Mac işletim sistemine sahip bilgisayarları Windows’un aksine virüslere bağışıklı olmasıyla bilinir. Ancak Eylül 2011’de Adobe Flash kurulum uygulaması gibi gözüken bir yazılım, Java’daki açığı kullanarak toplam 650 bin adet Mac bilgisayarı etkilemişti. Flashback isimli bu truva atı yazılımı kullanıcıların şifrelerini çalıp bilgisayarları zombi haline getiriyordu. 2012’nin Şubat ayında Mac virüs için bir tamir uygulaması yayınladı, Oracle firması da Java’daki açığı kapattı.

Sasser

Normalde bir virüsü bilgisayarınıza bulaştırmak için genelde “bir şey” yapmanız gerekir. Mesela bir dosyayı çift tıklayıp açmak gibi. Ancak ilk kez 30 Nisan 2004 tarihinde teşhis edilen Sasser virüsü böyle bir işleme ihtiyaç duymadan bilgisayarları etkileyebiliyordu. Rastgele bilgisayarları tarayan ve açığı bulduğu sisteme yerleşen virüse karşı Microsoft’un geliştirdiği antivirüs toplam 1.5 milyon kez indirildi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir