E-Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?

E-Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?

Teknoloji Abdullah Ergün 73 Okunma

E-Ticaret, günümüzün en önemli sektörlerinden bir tanesidir. E-Ticaret sektörüne giren insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu yazımızda da E-Ticaret sektörüne giriş yapanların nasıl başarılı olacağını anlatacağız. Bu yazımızı okuduktan sonra  E-Ticarette nasıl başarılı olunur? Sorusunun cevabını da bulabileceksiniz.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi kullanılan zamanların kısalması ve teknoloji gibi insanların da her şeyi daha çabuk ve kolay yoldan sağlama arzusu da armış olup bu artış ile birlikte her şey e-ticarete dökülmüştür. E-ticarete atılmak isteyen ve başarılı olmak isteyen yeni girişimcilerin ise ilk sorusu nasıl başarılı olabilirimdir. E-ticaret sektöründe başarılı olmak için bazı koşullar ve öneriler bulunmaktadır. Çok sayıda e-ticaret firması olduğu göz önüne alınırsa öne çıkacak bir proje hazırlamak son derece önemlidir. Bunun için sıralanabilecek birçok seçenek bulunmasına rağmen öncelikli planlar arasında bulunması gereken bazı noktalar projenin büyük ve temel taşı sayılabilecek şeylerdir.

e-ticaret sektöründe bulunmak isteyen kişilerin öncelikli olarak yeni ve kullanılmamış bir fikir bulması gerekmektedir. Birçok başarılı firma ya da şirket ait oldukları alanda sektörlerinin öncüleri olarak anılmaktadırlar. İlk aşamada e-ticarete atılacak kişilerin kısa vadede çok getiri sağlayamayacaklarının bilincinde olmalılar. Bunun yanı sıra uzun vadede işe yarayacak olan e-ticaret fikirleri ile başarı elde edebilme şansına sahiptirler. Bu hususta yapmaları gereken girecekleri sektörde fark yaratacak fikirlere sahip olunmasıdır. Bu farklılıklar gerek var olan ürünler yerine henüz keşfedilmemiş ürünler üretmeye başlamak daha kısa zamanda daha çok kazanç sağlanmasını sağlayacaktır. Örneğin selfie çubuğu ürünü piyasaya oldukça hızlı bir giriş yapmış olup bu ürünün satışlarını yapan e-ticaret siteleri oldukça fazla kar elde etmişlerdir. Buna benzer piyasada olmayan ürünler ile e-ticarete giriş yapmak oldukça kısa zamanda kar elde edilmesine yardımcı olacaktır. Bu plan aşamasından sonra somut olarak yapılacak eylem e-ticaret sitesi için bir yazılım paketi temin edilmesidir. Beklentileri karşılayabilecek, kolay kullanıma sahip olan bir e-ticaret yazılımı almak da kar oranını arttırıcı bir etkendir. Tasarım ve kullanım özelliklerine bakılırken bir müşteri gözünden değerlendirme yapmak oldukça önemlidir. Bu sebeple güvenilir sitelerden ya da yazılımcılardan e-ticaret paketi satın alınması önerilmektedir. Bunu sağlayabilmek adına mutlaka ön araştırma yapılmalıdır.

Garanti verebilecek yerler ile anlaşmalar sağlanmalıdır. Maliyetin biraz artmasına sebep olacak olsa bile uzun vadede daha büyük getiriler sağlayacaktır. Reklam ve pazarlama için kararlı ve yenilikçi olup bu alanlara zaman ayırılmalıdır. İnternet ortamında birçok e-ticaret yapan firma olduğu göz önüne alınarak hareket edilmelidir. Satışları arttırmak ve daha çok müşteri kitlesi elde edilebilmek için kurucunun firması adına etkili bir görünüm kazandırması gerekmektedir. Daha çok kitleye ulaşabilmek adına gerek sosyal medyalardan başlayarak reklam ve pazarlama yöntemleri bulmak gerekmektedir. Video paylaşım sitelerinde kanal açarak alternatif reklam yöntemleri kullanılabileceği gibi ürün tanıtımlarını yapabilirler. Ne kadar çok reklam kanalı kullanılırsa o kadar çok kazanç sağlanacağı göz ardı edilmemelidir. Ortalama olarak kazancın üçte biri bu alanda harcanabilir. Başlangıç olarak bloglara sponsor olunabilir. Ziyaretçisi çok olan blog ve web sitelerine sponsor olunduğu takdirde daha çok tanıtım sağlanacak ve hedef kitleler daha çok arttırılacaktır.

Bu sponsorluklar çok fazla harcama yapmadan tanıtımı sağlanmış olacaktır. E-ticaret işine başlarken yapılacak tüm planlar dışında bir de çözüm planı yapılmalıdır. İşlerin beklenenin aksine gittiğinde zarar yaşanmaması adına mutlaka kötü senaryolar çizilerek projeyi kurtaracak ikinci bir plana sahip olunmalıdır. Böylece kötü durumların gelişi önlenmiş olunur. Bu kararların yanı sıra yasal prosedürlere uygun çalışma yapmak da oldukça önemlidir. İnternet üzerinden verilecek hizmetlerin mutlaka yasal açıdan gereklilikleri mevcuttur. Bu sebeple e-ticaret yapmanın kullarından biri de yasal prosedürlere mutlaka uyulması gerektiğidir. Bu yasal zoeunluluklar için bu alanda hizmet sağlayan muhasebeci ve avukatlardan danışmanlık alabilir bunun yanı sıra yasal zorunlulukları onlara teslim edebilirsiniz. Bunlara ek olarak kurulacak e-ticaret firması için vergi levhası ve gerekli izin belgelerinin alınması gerekmektedir. Yapılan planların işleyebilmesi adına en öncelikli yapılması gereken bu izinlerin alınmasıdır. bu bilgilerin edinilmesi için bu konuda tecrübeye sabit bir avukattan gerekli bilgileri alabilirler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

“E-Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?” üzerine 1 yorum

  1. Çok başarılı bir yazı olmuş, uzun uzadıya hesaba katılmayacak bir çok bilgi vermek yerine kısa yoldan giriş gelişme ve sonuç olarak tüm güzel noktalara değinmişsiniz. Elinize sağlık e ticarete başlayacaklara çok güzel bir yol haritası olmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir