Ebabil Kuşları

Ebabil Kuşları

Genel Kültür Çağrı Sevgi 100 Okunma

Ebabil Kuşları

Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de de yer alan bir kuş olma özelliğine mazhar olan Ebabil kuşları halk arasında baharın habercisi olarak bilinmektedirler. İlahi kitapta Fil suresi içerisinde bahsedilen bu kuşlar fil ordusunu gagalarından bırakmış oldukları taşlar ile yenmeleri ile bilinmektedir. Çok daha uzunu bir hikayeye sahip olan bu kuşların özellikleri ise çok ilginçtir. Birçok kuşta olmayan bu özellikleri yazımız içerisinde okuyarak sizler de hayretlere kapılacaksınız.

Ebabil Kuşlarının Özellikleri

Sağangiller kuş ailesine mensup olan bu kuş türünün en ilginç özelliklerinden birisi sürekli uçmalarıdır. Yere indiğinin pek görülmediği bu ebabil kuşları sadece çiftleşme dönemlerinde yere inmektedirler. Hatta öyle ki havada uyudukları söylenmektedir. Ortalama olarak 25-30 yıl ömre sahip olan bu kuş türü genel olarak tüm canlılardan uzak yaşamayı tercih etmektedir.

Ancak sizlerin de hatırlayacağı üzere yakın tarihler içerisinde ebabil kuşları çeşitli şehirlerde görülmüş ve hatta vatandaşlar tarafından yakalanıp kameralara çekilmişti. Baharın müjdecisi bu kuşların biranda birkaç yerde görülmesi ise herkesi şaşırtmıştı. Zira yere inmeyen bu kuşlara ne olmuştu da biranda birkaç şehirde görülmeye başlamış ve vatandaşların ellerinde fotoları yayınlanır olmuştu. Bu vakalarda kuşların sersemlediği ve bir yerlere çarpıp uçamaz hale geldikleri görülüyor. Bu sebeple vatandaşların savunmasız halde olan bu kuşları tutabildikleri tahmin ediliyor.

Ayrıca ebabil kuşlarının ayak yapısı yere indikten sonra uçmalarına da pek izin vermemektedir. Dolayısıyla yere düşmüş bir ebabil kuşunun yeniden havalanması bir hayli zor olmaktadır. zira hayatlarının %90-95’ini havada geçiren bu kuşların ayakları da zamanla körelmektedir.

Beslenme Özellikleri

Ebabil kuşlarının uyumak için dahi yere inmediklerini belirtmiştik. Aynı şekilde beslenmek için de yere inmediklerini söylemek pek ala mümkündür. nitekim ebabil kuşları havada bulunan canlıları yakalayarak beslenme ihtiyaçlarını gidermektedirler.

Yuvaları

Ebabil kuşlarının yuvaları yüksek yerlerde olmaktadır. Dolayısıyla şehir içerisinde yuvalarını yüksek binaların çatılarına yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra yuvalarına da genellikle akşam saatlerinde gelmekte ve çok hızlı bir şekilde girip çıkmaktadır. Bu saatlerde ötmeye başlayan ebabil kuşunun sesini de duyabilmek mümkündür.

Ebabil kuşları yavrularına da son derece az bakmaları sebebiyle de yuvaya pek ihtiyaç duymamaktadırlar. Diğer kuşlar ile kıyaslandığında son derece az yavrusu ile ilgilenen ebabil kuşları sürüler halinde uçmaktadırlar. Gündüz görme yetenekleri son derece iyi olmasıyla beraber gece de aynı performansı gösterdiklerini söyleyebiliriz.

Ebabil kuşlarının kanatları açık halde uçar. Kanatlarını çok az çırpma ihtiyacı hisseden bu kuş türünün ülkemizde ağırlıklı olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görüldüğünü söylemek mümkündür. ülkemizde 4 farklı türünün olduğu bilinen bu kuşların renkleri de genellikle kahverengi olmaktadır.

Boyutları 16 cm civarı olan ebabil kuşları ayakları üzerinde dik olarak duramadıkları için sürekli olarak uçmaktadırlar. Uçuşları sırasında da kanatlarını çırpmayan bu kuşlar adeta herkesi büyülemektedir. Çok asil bir duruşa sahip olan bu kuşlar göçmen olmaları sebebiyle ülkemizi ilkbahar aylarında ziyaret etmektedirler. Bu sebeple baharın habercisi olan kuşlar sonbahar aylarında da ülkemizi terk etmektedirler. Her ne kadar renkleri kahverengi olsa da uçtukları zaman siyah bir renk almaları onlara ayrı bir görünüm katmaktadır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir