Ebay Tarzı Siteler

Ebay Tarzı Siteler

Listeler erkut 84 Okunma

Günümüzde artık internetten alışveriş yapmak yaygın bir hale geldi, bunun için büyük firmalar ürünlerini internet üzerinden yayınlayıp daha büyük kitlelere ulaşabiliyor. Bu olay alışverişin daha kolay ve hızlı yapılmasını sağlıyor. Aynı zaman da fiyat aralığını da istediği gibi belirleyen müşteriler daha çok ürün kitlesine ulaşabiliyor. Bu sayede sadece yurtiçi ürünlerle sınırlı kalmayan müşteriler yurtdışı ürünlerine de kolaylıkla ulaşabiliyor. Siteler ürün çeşitliliğini bu sayede artırabiliyor müşteriler olduğu yerden binlerce ürüne ulaşıp, görüp inceleyebiliyor. Ancak bu ticaret şekli bazı dolandırıcılıklara da yol açmaktadır bu yüzden de alışveriş yapılan sitelerin güvenilir olması gerekir.

Alışverişin yapılacağı site güvenilir olmalı, ürün alacağınız siteyi daha önce kullanan müşterilerin yorumlarından ve sitenin sahibi olan şirketi araştırarak ne kadar güvenilir bir site olduğu öğrenilebilir. Yurt dışından getirteceğiniz ürünün ise bulunduğunuz ülkeye ürün gönderiminin bulunması gerekir. Ürünü aldığınızda eğer ki ülkeler arası alışveriş yoksa paranız boşa gidecektir. Bununla beraber şirketlerden veya firmalardan alışveriş yapmıyorsanız alışveriş yapacağınız satıcının puanına bakabilirsiniz. Şahıs dan alınan üründe mutlaka detaylı bir inceleme yapmalısınız. Bunun için şahsa dair yorumlara ve sipariş sayılarına da bakılabilir. En çok dolandırmalar şahıs tarafından satılan ürünler de olduğundan alıcılar bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Ödeme şekli için kredi kartları kullanılabilir. Her ne kadar da kulağa tehlikeli bir ödeme şekli olarak gelse de günümüz de en yaygın olarak kredi kartları kullanılmakta, bunun için sanal kredi kartları veya ön ödemeli kredi kartları en güvenli olanları olarak sayılır.

Bütün bu önlemlerden sonra yaygınlıkla kullanılan sitelerden alışveriş yapmak en uygunudur. Bu sitelerden birisi olan Aliexpress sitesini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Çin internet sitesi olan Aliexpress o bölge de ki en büyük ebay payına sahiptir. Şuanda en yaygın site olarak bilinen Aliexpress büyük kitlelere ulaşıyor. Siteyi her ne kadar Paypal ödeme şekli kabul etmese de müşteriler siteden ödeme şekli olarak her hangi bir sıkıntı çekmiyor. Bu yüzden de güvenli bir ticaret ağı olan Aliexpress git gide daha da yaygın bir ticaret sitesi haline geliyor. Aliexpress den alışveriş yaparken tek dikkat edilmesi gereken şey ise satıcı tarafından geri bildirim alınmasıdır. Örnek olarak 2000 ürünün alışveriş yapıldığı bir siteden yüzde 95 oranında geri bildirim alması o sitenin güvenilir site olduğunu gösterir.

Başka bir site olan Amazon Türkiye de en yaygın olarak kullanılan sitelerden biridir. Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada yaygın olarak kullanılan Amazon bu konuda dünyanın en büyük internet alışveriş sitesi olarak namını koruyor. Müşteriye sağladığı kolaylık ve ürünlerde ki vergi paylarını en aza indirgenmesi sitenin kalitesini müşterilere gösteriyor. Sitede dikkat edilmesi gerekenlerden biri ise aynı ürünlerin farklı fiyat aralıklarında olabilmesidir. Bunun için alacağınız ürün için en uygun fiyatı belirleyip daha sonra alışverişi gerçekleştirmeniz gerekir. Site kâr etmekten çok müşteri memnuniyetini önemsiyor. Bu yüzden de müşteriler tarafından favori alışveriş sitesi olarak görülüyor. Site aynı zamanda dünyanın nerdeyse her yerine kargo gönderebiliyor. Bunun için de dünyada en yaygın olarak kullanılan site kabul ediliyor.

Bu güvenilir sitelerden biri de eBay sitesidir. Yıllarca bu konuda sıkıntısız hizmet vermesi müşteriler için güvenli olduğunun kanıtıdır. Verdiği bu hizmette alışverişler kusursuz bir şekilde gerçekleşmiştir. Aynı zaman da ürün çeşitliliği bakımından birinci sıralarda olan eBay sitesinde her türlü ürünü bulmak mümkün. Bütün bu olanakları sağlayan site aynı zamanda Paypal kuruluşunun da sahibidir. Bu nedenle ödemeler de ve gönderimlerde hiçbir şekilde sıkıntı yaşanmamaktadır. Site bu sayede aynı zamanda ücretsiz kargo hizmeti de sağlamaktadır. Ürüne göre ücretli veya ücretsiz kargo olanakları sağlayan site bu hizmetiyle de müşterilerine büyük kolaylıklar sağlamıştır. Aynı zamanda sitenin bir başka özelliği de 2. el ürünleri içeriğinde bulunmasıdır. Bu alanda tek olan site rakibinin olmamasıyla da popüler sitelerden biri olmasını sağlıyor. Bütün bu hizmetleri sağlayan eBay sitesi aynı zamanda Gittigidiyor şirketinin de sahibidir. Bu derece köklü bir şirket olan eBay gönül rahatlığıyla alışveriş yapılabilecek sitelerden birisidir.

Everbuying sitesi güvenli sayılabilecek sitelerden biridir. Genellikle elektronik eşyaları bünyesinde bulunduran site artı olarak dünyanın her yerine ücretsiz kargo hizmeti de sağlıyor. Bu hizmetiyle de müşterilerin yaygın olarak kullandığı siteler arasına ismini yazdırıyor. Bu alanda Everbuying’e en güçlü rakip olarak DealExtreme ön plana çıkıyor. Bu sitede de genel olarak elektronik ürünlerin satılması ve hizmet açısından Türkiye’ye bedava kargo seçeneğinin bulunması siteyi popüler bir hale getiriyor. Site yorumcuları tarafından fiyat aralığı olarak orta düzey kabul ediliyor.

Farklı alan da hizmet veren başka bir site ise Asos sitesi, giyim üzerine ürünlerini sitesinde barındırıyor. Sitenin başka bir özelliği ise müşterilerine ücretsiz kargo imkânı sağlamasıdır. Sitede bulunan ürünlerin fiyatı ise yorumcuları tarafından ortalama olarak görülüyor. Güvenilir olarak görülen sitelerden bir başkası Banggood sitesidir. Uzak doğunun en büyük sitelerinden bir olan Banggood sitesinde kendi ürünlerini yayımlıyor. Ürünlerine garanti vermesi de kalitesini müşterilerine kanıtlıyor. Genellikle elektronik aletler ve hobi ürünleri satan site dünyanın neredeyse her yerine kargo gönderebiliyor. Banggood’a benzer bir başka site ise Gearbest sitesidir. Neredeyse aynı özelliklere sahip olan site Çin kökenlidir. Banggood gibi elektronik eşya ağırlıklı satış yapan site aynı zamanda ücretsiz kargo imkânı da sağlıyor. Fiyat olarak da Banggood’la yakın aralık gösteren Gearbest sitesi güvenilir bir site olduğunu müşterilerine kanıtlıyor.

Bir başka site olan Dx ürün Türkiye’de de yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ürün çeşitliliği bakımından müşterilere binlerce ürün sunan Dx yapı bakımından hepsiburada şirketini anımsatıyor. Bu açıdan başka bir ebay sitesi olan Focalprice dünyanın her yerine sıkıntısız kargo gönderebiliyor. Hong Kong kökenli bir firma olan Focalprice aynı zamanda ürünlerin nerdeyse tamamına ücretsiz kargo seçeneği sunuyor. Fiyat olarak da çok uygun olarak tanımlanan Focalprice sadece ürün bakımından diğer sitelere bakılarak azlık gösteriyor.

Bunun gibi daha birçok internet siteleri müşterilerine ebay hizmeti veriyor. Ürün çeşitliliği ve fiyatların uygun olması bütün bu sitelere talebi büyük oranda artırıyor. Talebin çok olması internet ticaretini de büyük oranda etkiliyor. Sitelerin çoğalması ve birbirleriyle rekabete girmesi ürünlerde ki fiyat aralığını da büyük oranda düşürüyor. Bu rekabetten ise alıcılar yararlanıyor. Fiyatların düşmesi ve hizmetin bolluk göstermesi alıcılarını memnun ediyor. Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması siteler için büyük etken olmuştur. Bu ticaret biçiminde en önemli etken ise güvenirliliktir. Dolandırmaların olduğu internet ortamında artık insanlar alışveriş yaparken çekiniyor. Alıcılar bu yüzden de sadece güvenilir olan sitelerden alışveriş yapmalıdırlar. Özellikle en çok dolandırmaların bulunduğu yerden alışveriş yapmak tehlikeli bir harekettir. Ancak güvenilir yerlerden ürün satın alınırsa hiçbir şekilde sıkıntı yaşanmaz. Bu yüzden de ebay sitelerinden alışveriş yaparken sitenin köklü ve daha önceden yapılan alışverişlerin sıkıntısız bir şekilde gerçekleştiğinden emin olunmalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir