EFT Ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT Ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Forbes Türkiye Abdullah Ergün 169 Okunma

EFT Ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin ve internet kullanımının ilerlemesi ile banka gişelerinde işlem yapmak oldukça geri planda kalmıştır. Teknolojinin ilerlemesinden nasibini alan bankalarda insanların oturdukları yerden EFT ve havale işlemleri yapmalarına fırsat verir.

İnsanlar yoğun iş temposu ve sosyal aktiviteler nedeni ile bankalar da sıra beklemekten ise iş yerlerinde veya evden internet bankacılığını kullanarak gerekli işlemlerini anında kısa yoldan sonuca kavuştururlar. İnternet bankacılığı doğru kullanıldığında para transferi gibi sık sık ihtiyaç duyulan işlemleri kısa sürede halledebilme imkanı sağlar.

Para Transferi Nedir?

Para transferi bir banka hesabından diğer banka hesaplarına gerçekleştirilen para göndermeleridir. Gerek yurt dışında gerekse yurt içinde bu işlemlere çoğunlukla ihtiyaç duyulur. Para transferi yapabilmek için kişilerin bir banka da hesap kartına sahip olmaları gerekir. Aynı zamanda bu hesap kartı içerisinde bir miktar para olması da aranılan şartlardandır.

Kişi banka kartı hesabı içerisinde bulunan bir miktar parayı hedeflediği bir başka banka hesabına aktarır. Bunun için önceleri daha çok ATM’ler kullanılır idi. Hala bir çok kişi tarafından para transferini gerçekleştirmek için kullanılan ATM’ler günümüzde daha az kullanılıyor. Çünkü internet bankacılığı para transferinin kısa yoldan ve kolay bir şekilde sıra bekleme ihtiyacına gerek kalmadan yapılabilmesini sağlıyor. Para transferi esnasında bankalar değişen oranlarda EFT veya havale ücreti talep edebiliyorlar.

EFT Nedir?

Elektronik fon transferi açılımının kısaltılması olan EFT para transferi işleminin kolay bir yoludur. Hem elektronik ortamda hem de gişelerde gerçekleştirilebilir. Gişelere göre daha kolay bir yol olan internet bankacılığı EFT işleminin zaman almadan uygulanmasını sağlar. EFT yolu ile ödeme yaparken veya para transferi sağlarken 4 önemli unsura dikkat etmek gerekir. Bu dört unsur ise şunlardır: gönderen, alıcı, banka ve alıcının iletişim adresi.

Gönderen kişi gönderen kısmına kendi adını ve soyadını girmelidir. Banka kartı kime ait ise o kişi banka kartı üzerinde yazan ad ve soy ismi girer. Bazen anne ve babasının adına para transferi yapmak isteyen kişiler kart üzerinde yazan adı es geçip kendi isimlerini ve soy isimlerini girebiliyorlar. Bu esnada para transferi gerçekleşmemiş oluyor ve transfer edilmek istenen tutar gönderinin kartına geri dönüyor.

Transfer edilmek istenilen paranın geri dönmemesi için banka kartı üzerinde kimin adı ve soyadı yazıyor ise o kişinin bilgilerini girmeye dikkat etmek gerekiyor. İkincisi alıcının adı ve soyadı oluyor. Alıcı bir birey ise bireyin adı ve soyadı girilmelidir. Ancak transfer bir kuruma gerçekleştiriliyor ise kurumun ismini alıcı bilgisine eklemek gerekecektir. Banka bilgilerine ise alıcının hesabının bulunduğu ve para transferinin yapılmak istendiği banka adının girilmesi gerekir.

Ardından iletişim bilgileri kısmına alıcının telefon numarasını yazmak gerekecektir. Bilgilerin girilmesinin ardından banka gönderenin hesabında ne kadar para olduğuna bakıyor ve eğer para transferi sağlamak için yeterli bütçe bulunuyor ise banka para transferini sisteme girilen bilgiler doğrultusunda karşı hesaba sağlıyor.

Eğer yeterli bütçe banka kartında bulunmuyor ise banka transfer başvurusunu onaylamıyor. EFT işlemleri bankaların çalışma saatleri aralığında yapılıyor ise karşı hesaba hemen transfer sağlanıyor. Ancak mesai saatlerinin bitmesinden sonra para transferi yapılıyor ise ertesi günün mesai saatlerinin başlaması ile karşı hesaba EFT sağlanıyor.

EFT bankadan bankaya göre değişen işletim ücreti ile bedele tabii tutulur. Bazı bankalar 3 TL bazıları daha az bazıları daha fazla işletim ücreti alabilirler. EFT işlemi farklı banka hesaplarına sağlamaya kolaylık verir. A bankasından B bankasının hesabına para transferi yapmak için EFT yolunun seçilmesi doğru bir yöntemdir.

Havale Nedir?

Havale hesaplar arasında para gönderme işlemine denilen uygulamadır. Havale ile para transferi yapmak için gönderenin ve alıcının hesaplarının aynı bankaya ait olması gerekir. Aksi halde para transferi havale yolu ile gerçekleştirilemez. Havale işlemi de hem gişelerde hem de internet ortamında sağlanabilir.

Havaleden de belli bir miktar bankadan bankaya göre değişen ücretler talep edilir. Havalede de EFT işlemlerinde olduğu gibi gönderici, alıcı, banka ve iletişim bilgileri gerekir. Gişelerde havale yolu ile para transferi yapılmak isteniyor ise gönderen Türkiye Cumhuriyeti numarasını gönderen bilgilerine ekler.

Gişede işlem yapmak için ilk olarak havale ile para transferi sağlamada kullanılan bilgi formlarından yararlanılır. Bilgi formlarında yer alan boşlukların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Böylece transfer işlemi başarı ile gerçekleştirilmiş olur.

EFT İle Havale Arasındaki Farklar

EFT ile farklı bankalar arasında para transferi sağlanırken havale ile hesaplar arasında para transferi sağlanır. EFT ile yapılan para transferinin onaya alınma süreci çok daha kısa olmaktadır. Havale ile yapılan transferin işleme alınması biraz daha uzun sürebilir. EFT işlemi havale işlemine göre daha pahalı olup havale ile hesaplar arası para transferi sağlanacak ise havale işleminin EFT’den daha ucuz olduğunun bilgisi verilmelidir.

EFT Nasıl Yapılır?

Kısa zamanda hesaplar arası veya farklı hesaplar arasında işlem yapmak EFT ile son derece kolay olup EFT nasıl yapılır sorusu bu işlemi yeni uygulayacaklar için bilgi edinilmek istenilen konu olmaktadır. Eğer internet bankacılığı kullanılıyor ise EFT kısa sürede internet üzerinden gerçekleştirilebilir. İnternet bankacılığı kullanmayan veya internete ulaşımı olmayan kişiler EFT işlemini ATM’lerden de gerçekleştirebilirler.

Gişeler ile de transfer işlemi sağlanabilir. Telefon bankacılığı ile işlem yapmak mümkündür. Bununla birlikte en yakın PTT şubelerine de başvurulabilir. EFT işlemi PTT şubelerinden her bankaya yapılabilir. Ancak PTT şubelerinde EFT işlemi gerçekleştirmek PTT şubelerinde bankaya oranla daha pahalı olmaktadır. Bir banka EFT işleminden 3 TL civarı işletim ücreti alıyor ise PTT şubeleri EFT işleminden bu ücretin 4 katı kadar işletim ücreti almaktadır.

Havale Nasıl Yapılır?

Bankalar arası transferde en ucuz yöntem olarak havale nasıl yapılır sorgusu öne çıkar. Havale yaparken internet, telefon bankacılığı, ATM ve yine PTT şubeleri kullanılabilir. İnternet bankacılığı bankacılık işlemlerinde her zaman alternatif ve kolay bir yol olarak karşımıza çıkar. PTT şubelerinde havale yapabilmek için PTT şubelerinin havale yapılması istenilen bankalar ile anlaşması olması gerekir.

Anlaşması olan bankalar para transferi sağlamada PTT şubelerinden yararlanılıyor ise 3 TL civarında bir işletim ücreti ödenecektir. EFT ve havale işlemleri işletim ücreti arasında PTT’lerde ciddi bir fark vardır. Havale işlemlerinde yapılan para transferi hemen gönderilen hesaba yansır.

Günün 24 saati boyunca havale ile para transferi yapmak mümkündür. Özellikle gece saatlerinde yapılacak para transferi havale ile sağlandığında paranın karşı hesaba geçmesini beklemek için ertesi günün olmasına gerek kalmayacaktır.

EFT Ve Havale Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Para transferi esnasında bazı hususlara dikkat etmek gerekir. EFT yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda IBAN bilgilerinin kullanılarak para transferi yapılması önem taşır. IBAN numarası hesap numarası ile yapılan para transferlerine göre daha güvenilir bir yöntemdir.

IBAN numarasının yanlış yazılması, alıcının veya göndericinin isim ve soy isimlerinin yanlış yazılması halinde para göndericiye geri aktarılarak transferi sağlanmak istenilen para güvence altına alınmış olur. Havale yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda da IBAN ile transfer gerçekleştirilmelidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir