El Classico Nedir?

El Classico Nedir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 65 Okunma

El Classico Nedir?

 Aslında İspanyolca’dan tam çevirisi klasik olmasına rağmenEl Classico denilince, aklımıza hemen aynı derbi geldi değil mi? Tarihten beri aynı Türkiye’de Galatasaray ve Fenerbahçe arasında olduğu gibi bir rekabet de İspanya’da var. Ancak, bizden bazı farkları var.

 El Classico Tarihçesi

İspanya’da Katalanlar denen ve kendilerini Katalunya Milli Takımı olarak gören Barcelona’lılar ile İspanya’daki kralın desteklediğini düşündükleri takım olan Real Madrid arasındaki derbi karşılaşmalarına El Classicoderbisideniliyor. Real Madrid bilindiği üzere dünyanın en büyük bütçeli takımlarından biri ve genelde daha burjuva bir havası var. Açık konuşmak gerekirse. Barcelona takımı da son yıllarda hızla yükselen futbol trendlerini yeni baştan yazan ve yöneten bir takım olarak ön plana çıkmasına rağmen, bu yıl hiç de istediği gibi gitmiyor. Açık konuşmak gerekirse, çok ön plana çıkan iki futbolcu var. Real Madrid’in dünya yıldızı futbolcusu Christiano Ronaldo, Barcelona’nın dünyaca ünlü Arjantin’li yıldız futbolcusu LionelMessi. Her yaptıkları takip ediliyor ve her şeyleriyle farklı iki oyuncu. Yıllardır dünyanın en değerli oyuncusu olarak ikisi ödülleri de topluyor.

El Classico’da Durumlar

Tabi bunlardan bahsederken, biraz da derbi hakkında bilgi vermek gerekir. El Classico İspanya’nın en büyük derbisi hatta dünyanın en büyük 10 derbisinden biri olarak görülmektedir. Her ülkede böyle derbi maçları vardır. Ancak, tek farkı genelde aynı şehrin takımları arasında derbi olurken, burada farklı şehrin takımları arasındaki derbi olması farklılık getirmektedir. En son El Classico maçı Real Madrid’in sahasında oynanmıştır. Açık konuşmak gerekirse, bütün dünya televizyon başında bu maçı takip etmişti. Bu maçı 2-3 kazanan Barcelona olmuştur. Önceki karşılaşma Barcelona’nın sahasında 1-1 sona ermişti. Şu ana kadar El Classico 231 maç oynanırken, toplamda her iki takımın da 88 galibiyeti bulunmaktadır. Geriye kalan 55 karşılaşma ise, berabere bitmiştir. Son galibiyet ile Barcelona da 88. galibiyetine imza atmayı başarmıştır. Bundan sonra da yıllarca El Classico belli ki takip edilecek ve gerçekten de insanları ekran başına ve sahalara çekmeyi başaracak. Şunu da bilmek gerekir ki, son yıllarda Barcelona’nın domine etmesine rağmen, sanki Real Madrid bundan sonraki bir kaç yılı daha ön planda götürecek gibi.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir