Elde Çıkan Beyaz Kabarcıklar

Elde Çıkan Beyaz Kabarcıklar

Genel Kültür Çağrı Sevgi 1.997 Okunma

Elde Çıkan Beyaz Kabarcıklar

Özellikle sıcak ve nemli havalarda ellerde çıkan küçük lekeler bayanları çok fazla rahatsız eden bir durumdur. Ancak bu durumu hiçbir zaman hafife almamak gerekir. Ellerde beyaz renkte çıkan bu lekeler birçok hastalığın habercisi olabilir. Eller ve ayak bölgelerinde çıkan bu lekeler genellikle bu bölgelerin kaşınmasından ve zedelenmesinden dolayı meydana gelebilmektedir.

Vücudun herhangi bir bölmesinde de meydana gelen bu küçük beyaz leke ve kabarıklıklar, kaşıntı hissi ile beraber oluşabilmektedir.

Beyaz kabarcıkların Oluşum Nedenleri

Az önce de belirtildiği gibi özellikle nemli ve sıcak havalarda yani yaz aylarında ortaya çıkmakta olan bu kabarcıklar, egzama, mantar hastalığı ve uyuz hastalığını beraberinde getirebilmektedir. Ve hatta bu kabarcıkların oluşum sebebi de bu hastalıklardan bir tanesi olabilmektedir. Bu sebeple devamlı bu kabarcıklar ile karşılaşıyorsanız mutlak sur3etle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Hafife alınmaması gereken bu kabarıklıkların tedavi süreçleri ise hastalık sebebi ile oluşmuşsa öncelikle o hastalığın tedavisi yapılarak, daha sonra ise kabarcıkla için ilaç ve krem tedavisi uygulayarak yapılmaktadır.

Egzama Sonucu Oluşan Kabarıklıklar

Egzama rahatsızlığına sahip bir insanda elin üst kısmında, avuç içerisinde, ve ayak kısmında önce kırmızı daha sonra ise beyazlayan küçük kabarcıklar oluşmaktadır. Egzama rahatsızlığı bir çeşit deri iltihaplanmasıdır. Kabarcıklar ile beraber çok ciddi kaşıntılara da sebebiyet verebilmektedir.

Uykusuz geceler geçirebilmenize neden olabilecek bu rahatsızlığın tedavi sürecini hiçbir zaman kendiniz halletmeye kalkmayınız. Mutlaka doktor kontrolünde ve ilaç tedavisi ile tedavi sürecinizi başlatmanız gerekmektedir.

Mantar Sonucu Oluşan Kabarıklıklar

Bilindiği üzere mantar hastalığı da egzama hastalığı gibi bir çeşit cilt rahatsızlığıdır. Mantar hastalığı sonucunda eller ve ayaklarda küçük beyaz kabarcık oluşumu gözlenir. Bu rahatsızlık sonucunda da çok ciddi kaşıntılar meydana gelebilmektedir.

Mantar rahatsızlığının ilk evrelerinde cilt kalınlaşmaya ve pullanmaya başlar. Bu evreden sonra ise iyice beyazlaşan küçük lekeler meydana çıkmaya başlar. Bu hastalığın tedavisi için de mutlak suret le doktora gitmeli ve yine hekiminizin önerdiği ilaç ve kremler ile bu hastalığa çözüm bulmalısınız.

El ve Ayaklarda Görülen Kabarcıkların Tedavi Süreci

El ve ayaklarda çok sık görülen beyaz kabarcıklar, vitamin eksikliğine, ciddi kaşıntı ve hatta yaralara sebebiyet verebileceği için bu rahatsızlığa sahip olan insanların beslenme düzenlerine mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bu hastalığın tedavi sürecinde hekimlerin verdiği yara kremleri ve ilaçlar haricinde cilt mutlaka her daim temiz tutulmalıdır. Kimyasallardan ve zararlı deterjanlardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu maddeler cildin tahrişini arttırmaktadır.

Cilt hiçbir zaman kuru bırakılmamalıdır. Bunun için eczanelerden satın alabileceğiniz yüksek nemlendirici kremleri tercih edebilirsiniz. Cilt temizliği hiçbir zaman aksatılmamalı ve duru ve ılık su ile her zaman yıkanmalıdır. Ayrıca ciltte alerjik bir reaksiyon tespit edilmiş ise doktor tarafından verilen reçetelerdeki talimatlara uyarken; alerjik reaksiyona sebebiyet veren besini yahut maddeyi hiçbir şekilde cildinize yaklaştırmayınız veya yemeyiniz.

Ayrıca bahsedilen bu beyaz küçük lekeler güneş ışınlarının zararlı etkilerinden dolayı da çıkabilmektedir. Bu lekelerden ve kabarıklıklardan kurtulmak için güneş ışığının en dik olduğu saatlerde güneşe çıkılmamalıdır. Bol su ile eller sık sık yıkanmalı ve nemlendiriciler ile her yıkamadan sonra nemlendirilmelidir. Bu sayede cilt kuruluktan kurtulacak ve ter sebebi ile çıkmış olan kabarcıklardan kurtulmak mümkün olacaktır.

Cilt kuruluğu sebebi ile çıkan küçük beyaz kabarcıklar sizlere kaşıntı gibi durumlar yaratır ve çözümü oldukça kolay olan bu rahatsızlık ile kolayca başa çıkabilmeniz mümkündür.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir