Elektrik Çarpmasında Dikkat Edilecek Durumlar

Elektrik Çarpmasında Dikkat Edilecek Durumlar

Teknoloji Çağrı Sevgi 89 Okunma

Elektrik Çarpması Nedenleri

Elektrik çarpması pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabildiğinden bu durumda elektrik çarpması nedenleri konusunda daha dikkatli hareket edilmesi gerekir. Elektrik sisteminde kısa devre olması özellikle çarpmanın nedenlerinin başında gelmektedir. Bu durumda elektrik devresinin geçmiş olduğu kısımlara dokunmanız halinde elektrik çarpması söz konusu olmaktadır.

Çoğu zaman kontrol etmek amacıyla yanlış müdahale edilmesi ve elektrik çarpmasına neden olabilir. Ayrıca cihazların prizde iken açılması ve iç aksamını kontrol edilmesi çarpma oluşmasına neden olabilir. Küçük çaplı çarpmalar da sorun oluşmayacağı gibi özellikle yüksek volt ile çarpılması insan hayatı için risk teşkil etmektedir. Bu nedenle yapılacak olan işlemler sırasında daha dikkatli hareket edilmesi ve elektrik açıkken cihazlara veya elektrik tesisatına müdahale edilmemesi gerekir.

Elektrik Çarpmasında Dikkat Edilecek Durumlar

Çoğu zaman yaşanan elektrik çarpması durumunda özellikle kişinin yüksek volt ile çarpılması hayati risk teşkil ettiğinden daha dikkatli olunması önemlidir. Bu durumda cihaz veya elektrik tesisatının kontrolü sırasında elektriğin kapalı olduğundan emin olunması gerekir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan müdahaleler sırasında elektrik çarpması kaçınılmaz olduğundan kişilerin farklı sorunlar yaşamasına neden olabilir.

Özellikle çarpan kişi yapılacak olan müdahale sırasında da dikkatli hareket edilmesi kişinin hayatının kurtulması için önemlidir. Bu durumda elektrik çarpması halinde plastik ile kişiye müdahale edilmesi ve elektrik ile olan bağlantısının kesilmesi gerekir. Daha sonrasında kişi yapılacak olan yardım için uzman kişilerin gerekli işlemleri yapması gerekir. Bu nedenle bu aşamada mutlaka yardım alınması gerekir.

Elektrik Çarpması Nedir?

Elektrik akımının vücuda girmesi ile göstermiş olduğu etki elektrik çarpması denir. Elektrik çarpmasından pek çok farklı nedeni olabileceğinden özellikle elektrik tesisatı ve elektrik ile çalışan cihazları yapılacak olan müdahaleler sırasında daha dikkatli olunması gerekir. Çoğu zaman kısa devre olması durumunda cihazlara dokunulması halinde elektrik çarpması kaçınılmaz olduğundan özellikle elektrik tesisatının güvenli bir şekilde çalışır duruma getirilmesi önemlidir.

Zaman zaman yaşanan elektrik çarpması sorunu karşısında özellikle kişinin vücuduna giren elektriğin çıkması gerekir. Bu nedenle kişinin toprağa basması ve vücudunda oluşan elektriğin dışarı atılması gerekir. Aşırı yüksek voltaj ile çarpılma durumunda kişinin hayatı tehlikeye gireceğinden bu konuda daha dikkatli hareket edilmesi kişinin hayatını kurtarmak için önemlidir.

Dilerseniz Evde Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır? yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir