Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkar

Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkar

Teknoloji Abdullah Ergün 243 Okunma

Elektrik Kontağından Çıkan Yangın

Hepimizin karşılaştığı ya da şahit olduğu tatsız olaylardan birisi de elektrik kontağından çıkan yangın olmakta. Maalesef ki çıkan yangınlar en çok karşılaşılan sebeplerden birisi de elektrik kontaklarından çıkan yangınlar. Aslında elektrik kontağından kendiliğinden çıkan bir yangın söz konusu değildir. Basitçe özetlersek elektrik kontağında bulunan malzemelerin çok ısınması veya kaçak akım olması sebebiyle çıkan bir yangın söz konusudur. Buradan başlayan yangın çevredeki malzemeleri de tutuşturarak daha büyük zararlara ve hatta yangınlara yol açmaktadır.

Bazen yangın çabuk fark edilip hemen müdahale edilse de, bazen özellikle de geceleri çıkan yangın maalesef ki fark edilmeyerek büyüyor. Bir evin, bir binanın ve hatta bazen bir mahallenin kül olmasına sebep olabilir. Maddi kayıpların dışında maalesef ki can kaybına da sıklıkla sebep olmaktadır. Bu sebeple bu yangınlarına sebebini öğrenerek, önlem almak hayatı önem arz etmektedir.

Elektrik Kontağından Yangın Çıkmasının Sebepleri

Sürekli takılı olan prizlerde oluşan deformasyon, sıva altı veya sıva üstü prizlerin, toprakla veya Topraksız prizlerin, grup veya bireysel prizlerin yani evinizdeki tüm prizlerin aşırı ısınması, arızalı olması, sıcaklık sebebiyle minicik de olsa erime yaşanmış olması gibi durumlar söz konusu ise o prizi mutlaka ki değiştirin. Bu bahsettiğimiz durum yalnızca seyyar prizlerde değil duvarınızda yer alan sabit prizlerde veya elektronik eşyaların kablolarında oluşmuş olabilir. Bu durumda da lütfen bu kabloları değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Sigorta Atmasının Sebepleri

Sigorta kutusundan dağılımı yanlış yapılan elektronik akımı da yangın çıkaran bir diğer sebep. Böylece bir durumda dengesiz dağılan akım sebebiyle aşırı akım olabilir ve bu durumda yangın çıkabilir. O ortamda kullanılacak olan Elektronik eşyalar ve harcadıkları güç baz alınarak akım dengesi ayarlanmalıdır. Mesela çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırının mutfakta bulunması gereken durumlarda burada aşırı enerji tüketimi olacaktır. Akim bunlar baz alınarak ayarlanmazsa bu makineler aynı anda çalıştığında sigorta atabilir. Aslında bu durum kötü gibi görünse de sizi uyarı mahiyetinde olduğu için olumlu bir gelişme sayılabilir. Evinizde çeşitli elektronik aletler beraber çalıştığında böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız  aşırı yük mevcuttur ve akimin ayarlanması gerekir.

Elektrik kabloları üzerinde koruyucu izoleler bulunmaktadır. Zaman içerisinde kullanım sebebiyle bunlarda aşınma meydana gelebilir. Bu durumda da yine sigorta atması mümkündür. Eğer ki sık sık sigorta atması için çözüm olarak sigorta amperini yüksek ayarlarsanız bu sefer sigorta sizi uyaramadan bir yangınla muhatap olabilirsiniz. O yüzden sigorta amperini düşük tutmakta yarar vardır. Ayrıca eski binaların elektronik tesisatlarının yenilenmesi gerekmektedir.

Yangın İçin Alınabilecek Önlemler

Öncelikle her binanın iç elektrik tesisatı yönetmeliğe uygun olmalıdır. Çünkü yapılan araştırmalar ve yaşanılan deneyimler baz alınarak hazırlanan yönetmelikte önlemler de zaten alınmıştır. Ayrıca her binanın elektrik tesisatında yaşanan sorunlara karşı bir koruma düzeneği bulunmalıdır. Mesela topraklama en çok bildiğimiz koruma yöntemlerindendir. Kısa devre, aşırı yük, kaçak akım gibi sorunlara çözümler sunulmalıdır.

Her uzatma kablosu yalnızca bir cihaz veya elektronik eşyaya bağlı olmalı ve başka uzatma kablosu kullanılmadan doğrudan prize bağlanmalıdır. Kullanılan kablo ve prizlerin ezik, yıpranmış veya eskimiş olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca otomatik sigorta kullanılmalıdır.

Elektrik kontağından yangın nasıl çıkar sorusunun cevabı duruma göre değişkenlik gösteren, esnek bir sorudur. Bu sebeple her zaman evinizdeki elektronik eşya ve prizleri sık sık kontrol edin. Gözünüze çarpan en ufak bir sorun olsa da sakin ihmal etmeyin. Unutmayın ki küçük ihmaller büyük zararlar doğurur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir