En Büyük Amerika Şirketleri

En Büyük Amerika Şirketleri

Listeler erkut 148 Okunma

Günümüzün en büyük devletleri arasında olan ve ekonomiyi bir nevi ellerinde tutan, dünyanın merkezi haline gelmiş olan Amerika devleti her geçen gün gücüne güç katmakta ve büyümektedir. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi ise ekonomisini ayakta tutan bu devleti dünyaya mal eden şirketlerdir. Bu şirketlerden bazılarını anlatacağız. Bu şirketler öyle ki sadece Amerika’yı değil tüm dünyaya yön verme niteliğine sahiptir. Öyle ki yapılan işler sadece Amerika’da sınırlı değil tüm dünyaya yayılmış bir şekilde olmaktadır. Amerika da bulunan büyük şirketlerin tamamında toplamda 29 milyon insana iş verilmiş ve halen daha çalıştırmaktadır. Bu şirketler toplamda o kadar fazla gelir getirmektedir ki bu gelir ABD’nin gayrisafi yurt içi hasılasının üçte ikisini oluşturuyor. Daha fazla uzatmadan sizlere bu şirketlerin isimlerini, gelirlerini, biliniyorsa piyasa değerleri gibi bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Walmart

Bu şirketler arasında birinci sırada herkesin tahmin ettiği Apple ya da Ford bulunmamaktadır. İlk sırada ki şirketin ismi Walmart’tır. Bu şirket perakende işi yürütmektedir. Bu şirketin dünya çapında tam anlamıyla 11 bin mağazası bulunmaktadır. Öyle ki Amerika’da yaşayan her insanın markette harcadıkları her dört dolardan biri bu mağazalarda harcanmaktadır. Bu mağaza bir ülke olacak olsaydı Türkiye ile yarışırdı. Dünyada en çok ekonomiye sahip ülkelerden bir tanesi olurdu. Şaşırtıcı bir bilgi olan bir diğer konu ise Walmartın en çok sattığı ürünün muz olması. Walmart sattığı muz miktarı diğer satmış olduğu tüm meyvelerin satışlarının toplamından fazla. Walmart’ın en çok eleştirilen bir noktası da çalışanlarına çok cüzi miktarda ücret ödemesidir. Fakat Walmart’ın CEO sunun bir saatte kazanmış olduğu ücret mağazada görev yapan bir çalışanının bir yılda kazanmış olduğu ücretten daha fazla. Walmart Amerika savunma bakanlığına ve Çin ordusuna da iş yapmaktadır. Toplamda bir buçuk milyon çalışanının olması da Amerika’da ki en büyük işveren şirketidir. Bu şirket ayrıca Amerika şirketleri arasında hatta diğer tüm kurumlar arasında Amerika Hükümetinden sonra en çok dava açılan şirket olmuştur. Günde ortalama 15 dava açılan bu şirket henüz açılmamış çok fazla davaya sahiptir. Bu şirkette beğenilen bir konu ise hayır işlerine ayırmış olduğu miktar. Amerika’da en çok hayır yapan şirketler arasında birinci olan bu şirket nakit olarak 320 milyon dolar ayırmakta bununla birlikte 760 milyon dolar değerinde ürün de bu hayır işleri için ayırmaktadır.

Berkshire Hathaway

Amerika’nın olduğu gibi dünyanın da en büyük ikinci şirketi olan şirket, 2008’de dünyanın en zengin adamı olan Warren Buffett tarafından kurulmuştur. Merkezi Omaha’da bulunmakta. Ayrıca bu şirketin yöneticilerinden bir diğer isim de dünyanın en zengin adamı olan Bill Gates de bulunmaktadır. CEO’luğunu da kurucusu olan Warren Buffett yapmaktadır. Fakat bu görevini tam anlamıyla daha rahat bir işleyişle halletmektedir. Sorumluluk yüklediği yöneticilerine hiç karışmaması ya da büyük sorunlar olmadığı sürece işin içine girmemektedir.  Aylık gelir konusunda da ikinci sırada bulunan bu şirketin aylık geliri takribi 225 milyon dolardır.

Apple

Amerika şirketleri arasında ancak üçüncü sırada yer alabilen bu hepimizin bildiği şirketin aylık geliri 215 milyon dolar. Her yıl yeni modellerinin beklenmesinin yanında her sene modelleri milyonca adet satmaktadır. 1976 yıllında Steve Jobs tarafından kurulan bu şirket başlarda kendisini bilgisayarlarıyla tanıtmıştır daha sonra 2007 yılında ilk Iphone tanıtmasıyla birlikte hem şirketin hem de dünyanın yeni bir seyre girmesine sebep oldu. Bilgisayar işiyle başlayan serüvenleriyle daha sonra ıphone ortaya çıkmış ve bununla birlikte de dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olmuştur. Dünya çapında toplamda 120 bin çalışanı bulunmaktadır bu şirketin. Apple’ın merkez kampüsünde bulunan bir çalışanın yıllık geliri ortalama olarak 130 bin dolardır. Zirve satışı olarak görülen satışı bir günde toplamda 340 bin ıphone satışı yapmış olmalarıdır. Bu şirketin nakit para akışı ABD’nin hazinesininkinden çok daha fazladır. Ayrıca en büyük rakiplerinden olan Microsoft’un tüm ürünlerinden daha fazla ıphone satışı yapmaktadır. 120 milyar dolar olan piyasa değeriyle de en pahalı markalardan, şirketlerden biridir. Ayrıca Steve Jobs ilk ıphone’yi saat 9:41 de tanışmış olduğundan ıphone görsellerinin hepsinde ki saatler 9:41 olarak ayarlanmıştır. Hatırlarsınız eskilerden büyük kulaklıkların bağlandığı teyplerin omuzlara yüklendiği ve şarkıların dinlendiği dönemleri. Apple markası ise üretmiş olduğu ıpodlarla bu işlemi daha hafif ve kolay kullanımı sağlamış ve görüntüyü daha zarif hale getirmiş ve sektöründe çığır açmıştır. Böylelikle batmak üzere olan şirket kendisini toparlamış ve kurtarmıştır. Şuan da ise dünyanın en pahalı markaları arasında yer almaktadır. Iphone da bulunan siri özelliği aslında bu özelliğin sahibi olan şirketin satın alınmasıyla oldu. Eğer bu satın alma işlemi yapılmamış olsaydı şuan da Android işletim sistemlerinde yapay zekâ asistanı olarak karşımıza çıkacaktı. Oldukça şaşırtıcı olacak bir özelliğe sahip olan ve kimsenin pek bilmediği ise bir ıphone’nin içinde periyodik tabloda ki 75 elementi içerisinde bulundurmasıdır.

Exxon Mobil

Petrol ve Doğalgaz şirketi olan bu şirket 1999 yılında kurulmuştur. Yakın tarihte kurulmuş olmasına rağmen büyük bir yükselişe sahip olmasıyla ve yüksek gelirleriyle ABD’nin en büyük şirketlerinin başlarında yer almıştır. Aslında kuruluşunun daha eski kökleri de bulunmaktadır. John D. Rockefeller gibi bir adamın Standard Oil şirketinin temellerinden gelmektedir. Şirketin ana merkezi ise Irving ve Texas’tır. Exxon Mobil dünyanın en büyük rafinerisine sahiptir. Toplam da 17 ülkede 37 petrol rafinesine sahiptir. Günlük olarak ise 6 buçuk milyon varil ham petrol işleme kapasitesi bulunmaktadır.

 

General Motors

Eski bir kuruluş tarihine sahip olan bu şirket 1908 yılında ABD de kurulmuştur. Ve Dünya çapında işler yapmaktadır. Toplamda 250 bin çalışanıyla ve yıllık geliriyle ABD’nin en büyük şirketleri arasında yer almaktadır. Kamyon ve Kamyonet markası olan bu şirket Orta Doğu ve Kuzey Amerika’da büyük bir pazara sahiptir. Hepimizin bildiği Hummer araçları General Motors tarafından üretilmekte ve satılmaktadır. Bunun yanında yine hepimizin bildiği lüks araçlardan bir tanesi de Cadillac da bu markanın altında üretim yapmaktadır.

Ford Motors

Bir araba şirketi olduğunu bilmeyenimiz yoktur sanırım. Ülkemizde de oldukça yaygın olarak kullanılan bu marka 1903 yılından bu yana işlemektedir. Kurucusu Henry Ford dur hatta bu adamın oğlunun hikâyesi de ülkemizde oldukça fazla bilinmekte ve anlatılmaktadır. Ford araba şirketi 6 kıtada toplamda 200 farklı pazarda araç üretimi ve dağıtımı yapıyor. Toplam olarak 330 bin çalışana istihdam sağlıyor. Bu şirkete bağlı olan diğer araba markaları ise yine hepimizin bildiği bilindik markalardır. Bunlardan bazıları şunlardır; Aston Martin, Ford, Jaguar, Land Rover ve Mazda dır. Bu söylemiş olduğumuz tüm araçlar ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu şirketin ise en ilginç ve başarı öyküsü olabilecek yanı ise 12 kişiden oluşan bir grubun her birinin 28 bin dolarlık yatırımıyla kurulmuş olması ve şuan da en çok otomobil satan marka olmasıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir