En Büyük İngiliz Şirketleri Nelerdir?

En Büyük İngiliz Şirketleri Nelerdir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 156 Okunma

En Büyük İngiliz Şirketleri

EUR bölgesinden geçen yıl ayrılan İngiltere hala ticaretini iyi şekillerde yönetebilmekte ve buna örnek olarak en büyük İngiliz şirketleri gösterilmektedir. Her ne kadar petrol patlaması yaşanmış olsada aradan çıkan bazı firmaların sonucunda geriye kalan diğer firmalara etkinliğini ticaret alanında sürdürmektedir.

BHP Billiton

Firmanın piyasa değerine bakıldığında 110 milyar sterlin olduğu görülüyor. Dünya’nın en büyük madencilik şirketi olan BHP Billiton firması 2001 yılında kurulmuştur. Şirket hisseleri Avustralya ile Londra’da işlem görmektedir.

HSBC

Piyasa değeri 110 milyar sterlin olan banka Dünya’nın en büyük bankası olarak biliniyor. Forbes dergisi sıralamasına göz atıldığından Dünya’da en büyük sekizinci şirket olmayı başardığı görülüyor.

Royal Dutsch Shell

Firmanın piyasa değeri 104 milyar sterlin olup şirket 1907 yılında kurulmuş ve o günden bugüne hizmet vermektedir. Ancak şirketin hisseleri % 10 düşüşe uğramıştır.

Vodafone Group

Piyasa değerinin 73 milyar sterlin olduğu Vodafone şirketi FTSE 100 endeksinin en değerli şirketleri arasında yer alıyor. Dünya’a en büyük telekomünikasyon devi olan Vodafone’nun son yıllarda İngiltere’de üçüncü sıraya gerilediği görülüyor.

Rio Tinto

Şirketin piyasa değeri 73 milyar sterlindir. 1873 yılında kurulan şirket çok uluslu biğr şirkettir. Firma bir maden ocağı firmasıdır.

BP

Piyasa değeri 60 milyar sterlin olan şirket 20 Nisan günü Meksika Körfezi’nde neden olduğu patlama sonucunda 11 kişinin hayatına kaybetmesine sebep oldu ve bundan dolayı 210 yılının başından bu yana yüzde 45 oranında değer kaybetmiştir.

Glaxo Smith Kline

59 milyar sterlin piyasa değeri olan şirket en büyük ilaç şirketi olarak yankı buluyor. Domuz gribine karşı geliştirdiği ilaç sayesinde satışlarında artma görülüyor.

Unilever

İngilter ve Hollanda ortaklığı olan şirket 55 milyar sterlin piyasa değerine sahiptir. Gıdadan içeceğe, temizlik ajanslarından kişisel bakım ürünlerine değin çoğu alanda hizmet verir.

Astra Zeneca

46 milyar sterlin ile en zengin İngiltere şirketleri arasında yer alan firmada medikal ürünler pazarlanıyor.

British American Tobacco

1902 yılında kurulan ve 43 milyar sterlin piyasa değeri olan şirket sigara pazarlayarak çok çeşitli markaları bünyesinden satışa sunuyor.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir