En Büyük Tabanca Mermisi

En Büyük Tabanca Mermisi

Genel Kültür erkut 142 Okunma

Silahlar herkesin ilgisini çekmekte, ilginç tasarıma sahip silahlar ve öldürücü etkileri konuşulmaktadır. Bununla birlikte merminin boyutlarına göre öldürücü etkisinin olup olmadığı tartışma konuları yaratmaktadır.

Merminin yıkıcı bir yapıya sahip olabilmesi için, merminin büyüklüğünün büyük önem taşıdığı bilinmektedir. Fakat bilinen en büyük yanlış merminin büyük olması değil, küçük olması daha büyük hasar vermesine sebep olmaktadır. Yani merminin çekirdek tipi olması, merminin daha fazla zarar verici özelliği taşıması anlamına gelmektedir. Merminin büyük olması daha yıkıcı etki bırakır düşüncesinin ortaya çıkış nedeni ise mermileri hep yıkıcı başlıklı çekirdeklerle görmüş olmaktan kaynaklanmaktadır. Bir av tüfeğiyle gezen kişinin mermisi oldukça büyük ve muhtemelen yıkıcı bir etki yaratmak istemektedir. Örneğin 45 kalibre büyüklüğünde bir merminin etkisi ile 22 kalibre bir merminin etkisi karşılaştırılacak olursa, 22 kalibre mermi daha yıkıcı bir etkiye sebep olacaktır. Küçük olduğundan dolayı saf kurşun çekirdeğe sahiptir. Bu tip bir çekirdek metal gömlek ihtiva etmediğinden dolayı hem hedefte düzensiz şekillere bürünerek tahribatı arttırmakta, hem de çarptığı sert dokulara sıvanarak travma sonrası etkilere neden olabilmektedir.

Dünya’nın en büyük tabanca mermisi, Smith & Wesson 500 Magnum tabancasının mermileridir. Devasa büyüklükteki mermileri ve uzun namlusundan çıkması için oldukça fazla barut harcamaktadır. Özellikle yakın mesafelerde bu silah oldukça da ölümcül bir etki yaratabilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir