En Çok Kullanılan Uygulama Yazılımları Nelerdir?

En Çok Kullanılan Uygulama Yazılımları Nelerdir?

Listeler erkut 181 Okunma

Çağımız artık bir bilgisayar çağı haline gelmiş durumdadır ve bilgisayarlarımızı daha etkin ve verimli kullanabilmek için uygulama yazılımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Tabi bu yazılımları kulaktan dolma gelişi güzel bilgilerle kullanmak yerine bizim en çok işimize yarayacak en iyi uygulamaları seçmemiz gerekmektedir. Sizlere en çok kullanılan uygulama yazılımlarını derledik. Böylece bilgisayarları hem daha verimli kullanmış olacağız hem de gereksiz ve yetersiz uygulama yazılımları ile uğraşıp boşa zaman kaybetmemiş olacağız.

Uygulama Yazılımı Nedir?

Bilgisayarda ulanılan tüm programlara yazılım denmektedir. Yazılımlar ise sistem ve uygulama olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır. Burada bizler için önemli olan uygulama yazılımlarıdır. Uygulama yazılımları belirli bir problemi çözmeye yönelik olarak program dilleri kullanılarak hazırlanan programlardır. Bazen birçok problemin çözümüne yönelik olabilmektedir. Bunlara da Paket uygulama yazılımları denmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse Office programlarını verebiliriz. Sizlere en çok kullanılan uygulama yazılımlarından bir kaçını tanıtacağız.

Kelime İşlem Programları

Kelime işlemci programları bilgisayarınızı kullanarak doküman ve metinler hazırlamanıza yardımcı olan yazılımlardır. Bu tür bir program kullanmadan bir bilgisayar üzerinde doküman hazırlayabilmek imkansızdır. Bundan dolayı hazırlamak istediğiniz yazılı metinleri meydana getirmek için herhangi bir kelime işlemci yazılımını kullanmanız gerekir. Başlıca en çok tercih edilen kelime işlemci programları şunlardır;  Microsoft Word, LibreOffice Writer, OpenOffice Writer, Abiword, Apple iWork ve Google Docs’tur

Elektronik Tablolama Programları

Çor karmaşık ve uzun süren matematiksel işlemleri çok kısa sürede yapmamız sağlayan ve bunları bir tablo şeklinde gösterebilen matematiksel ve grafik tabanlı yazılımlara elektronik talolama programları denmektedir. Ülkemizde en çok yaygın olarak kullanılanı ise Microsoft Excel’dir. Bu tür programlarda çok büyük tablolar yapılabilmektedir.

Veri Tabanı Programları

Veri tabanı programları kullanıcıların veri tabanı oluşturabilmeleri veya veritabanı içerisindeki bilgileri kolayca yönetebilmeleri amacıyla geliştirilmiş olan yazılımlardır. Firmalar ve işletmeler özellikle bu tür programları sıklıkla kullanmaktadırlar Ülkemizde en popüler olanları Oracle ve Microsoft Access’dir.

Tümleşik Programlar

Birden fazla ihtiyacın aynı programda kullanılması için geliştirilmiş paket yazılımlara tümleşik programlar denmektedir.bir metin hazırlarken tablolar eklemek istediğimizde 2 tür programdan faydalanmamız gerekmektedir. Ülkemizde en çok kullanılan paket programlardan biri Microsoft Office paket programıdır.

İnternet Programları

İnternet teknolojisini rahat ve hızlı kullanmamız için geliştirilmiş yazılımlardır. Google Chorme, İnternet Explorer, Firefox ve Opera en çok tercih edilen internet programları arasında yer almaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir