En İyi 10 Üniversite – Forbes 2015

En İyi 10 Üniversite – Forbes 2015

Forbes Türkiye Abdullah Ergün 149 Okunma

Dünyaca ünlü dergi Forbes, 2015 yılı içerisinde Dünyanın En İyi 10 Üniversitesini yayınlandı. İşte En İyi 10 Üniversite:


İşte En İyi 10 Üniversite:

1. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

1891 yılında kurulan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü; Amerika’nın Kaliforniya eyaletindeki, Los Angeles şehrinde yer alan, bilim-teknoloji dallarında eğitime ağırlık veren teknik üniversitedir. 2100 öğrenci bünyesinde eğitim görmektedir. Üniversitenin sloganı, “Gerçekler sizi özgürleştirir” anlamına gelen “The truth shall make you free” cümlesidir.


2. Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi

Yaklaşık 1096’dan beri eğitim faaliyetlerini sürdüren Oxford Üniversitesi Birleşik Krallık’taki Oxford’ta yer alıyor. Sloganı “Dominus Illuminatio Mea” yani “Rab benim ışığımdır” olan üniversitede 21.500’den fazla öğrenci okuyor. Bir akademik yılın 3 döneme bölündüğü üniversitede Ekim’de Michaelmas, Ocak’ta Hilary, Nisan’da Trinity dönemi başlamakta ve Temmuz ayında akademik yıl sonlanmaktadır. Oxford Üniversitesi, Forbes en iyi üniversiteler 2015 sıralamasında 2. olmakla birlikte İngiltere’deki en iyi üniversite unvanlarının bir çoğunu elinde bulunduruyor.


3. Stanford Üniversitesi

Stanford Üniversitesi

Tam adı Leland Stanford Junior University olan, Stanford Üniversitesi, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde San Fransisko şehrinin 40 kilometre güneydoğusunda yer alan özel bir üniversitedir. 1885 yılında kurulan Stanford Üniversitesi’nde 16.000’in üstünde kayıtlı öğrenci okumaktadır. Üniversite, demir yolu şirketi sahibi ve Kaliforniya valisi olan Leland Stanford tarafından kuruldu. Üniversite Leland ve Jane Stanford’un 16 yaşındayken Tifodan ölen ve tek oğlu olan Leland’ın adını taşıyor.


4. Cambridge Üniversitesi

Cambridge

Birleşik Krallığa bağlı Cambridge şehrindeki araştırma üniversitesidir. Kuruluş yılı olan 1209’dan günümüze İngilizce konuşulan devletlerdeki sürdüren ikinci, dünya genelindeki dördüncü en eski üniversitedir. Sloganı “Hinc lucem et pocula sacra” yani “Buradan ışık ve kutsallık doğar.” olan üniversite, 18,448 öğrenci ve 6000 öğretim üyesine sahip.


5. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Amerika’da Boston şehrinin Cambridge mahallesinde bilim, mühendislik ve iktisat konularında başarılarıyla tanınan üniversitedir. 1865’te açılan üniversite, 11.500’e yakın öğrenciye ve 1000’e yakın akademisyene sahip. Üniversite, mimarisi ile de üne sahip. Son 5 yılda 15 adet Nobel Ödülü almıştır.


6. Harvard Üniversitesi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8 Eylül 1636 tarihinde kurulan Harvard Üniversitesi, dünyanın en önde gelen üniversitelerinden bir tanesidir. Üniversiteye kayıtlı 21,225 öğrenci bulunmaktadır. Amerika’daki eğitime devam eden en eski üniversite olan Harvard üniversitesinde kuruluşunda bağış edilen 400 kitapla oluşturulan kütüphane, bugün 15 milyondan fazla kitaba sahip.


7. Princeton Üniversitesi

Princeton Üniversitesi

1746 yılında kurulan Princeton Üniversitesi’nde kayıtlı 5,336 lisans öğrencisi, 2,576 lisansüstü öğrencisi okumaktadır. Üniversite, New Jersey’de yer almaktadır. Mimarisi ile bilinen Princeton Üniversitesi’nin yapıları Ralph Adams Cram, Benjamin Latrobe, Nick Yeager, Robert Venturi gibi ünlü mimarlar tarafından tasarlanmıştır. Princeton Üniversitesi, dünyadaki en büyük 3. üniversite kilisesine ev sahipliği yapıyor.


8. Londra Kraliyet Akademisi

Imperial College London

İngiltere-Londra’da bir devlet üniversitesi olan “Imperial College London”, 8 Temmuz 1907 tarihinde kurulmuştur. Üniversite bünyesinde 15.000’e yakın öğrenci kayıtlıdır.


9. Eidgenössische Technische Hochschule Zürich

Eidgenössische Technische Hochschule Zürich

Kısa adı ETH Zürich olan Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, 1855 yılında kurulmuştur. İsviçre’deki üniversitede ilk açılan bölümler: mimarlık, kimya, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, ormancılık bölümleri olmuştur.


10. Chicago Üniversitesi

Chicago Üniversitesi

1890 yılında milyarderi işadamı John D. Rockefeller tarafından kurulmuştur. Özel üniversitedir. Columbia ve Cambridge adlı üniversitelerden sonra dünyada en çok Nobel Ödülü almış akademisyene sahip 3. üniversitedir.  Üniversitenin sloganı: “Bilgiyi daha da çoğalt ki, insan yaşamı zenginleşsin.”dir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir