En İyi 4 Yıllık Bölümler

En İyi 4 Yıllık Bölümler

Listeler erkut 84 Okunma

Üniversiteyi kazanmak hayatta başarılı olmaya ne yazık ki yetmiyor. Okuduğumuz bölümlerin iş bulma olanakları da çok önemli bir konudur. Çünkü okulu bitirdikten sonra iş bulma sorunu bize büyük psikolojik bunalımlara sebep olabilir ve hayatı geriden takip etmemize de neden olabilir. En iyi meslek sevdiğimiz meslektir diyoruz fakat bu meslekten de kazancınızın olması ve hayat şartlarına ayak uydurmanız gerekmektedir. Okuduğunuz bölümden çıktığınız mesleği yapamama gibi sorunları etrafınızda birçok kişide görmüşsünüzdür. Bunun sebebi ise okunulan bölümlerin ya atamasının çok az olması ya da ihtiyaçtan fazla kişinin bu bölümlerden mezun olmasından kaynaklanır. Örnek vermek gerekirse etrafınızda abartmadan söyleyebilirim ki en az 3 işletme mezunu tanıdığınız vardır. Bu bölümlerde mezun olan birçok kişi ya bir bakkal dükkânı açmıştır ya pazarlarda tezgâhtarlık yapıyordur ya da bir mağazada satış görevlisi olmuşlardır. Böyle bir durumda okuduğu bölümün ona vaat ettiği mevkilere ya gelemiyor ya da bu imkânı yakalayamıyor. Bunun sebebinin bu alandan çıkan mezun sayısının çok fazla olması ve ihtiyacın çok az olmasıdır. Bir başka örnek vermek gerekirse öğretmenlik bölümlerinden bir çoğu da bu sorunu yaşamaktadır. Büyük hayallerle girmiş olduğunuz üniversitenizde ve çocukluğunuzdan beridir öğretmenlik hayallerini kurduğunuz dönemlerin gelmesini beklediğiniz vakitte her geçen gün zorlaşan şartlar ve atama azlığı ve ihtiyaç durumunun getirdiği sıkıntılar yüzünden yıllarca atama bekleyebiliyorsunuz. Buda size ücretli öğretmenlik yapmaya sevk ediyor tabi bu almanız gereken ücretin üçte biri oranında oluyor. Bu da sizi hem sevdiğiniz, hayalini kurduğunuz mesleğe olan ilginizi azaltmakta hem de psikolojik olarak sizi kötü etkilemektedir. Bu ve bunun gibi sorunlarla karşılaşmamak için öncelikle nasıl bir bölüm okuduğunuz hakkında bilinçli ve eleştirel bir araştırma yapmalı ve bu bölüm bittikten sonra kendinizi nerede görmek istediğinizi düşünerek bu bölümün size bunu sunup sunamayacağını iyice bir araştırmalısınız.

İyi araştırılmamış bölümlerde sadece sorun mezun olduktan sonrası değildir. Bir diğer sorunda okuduğunuz bölümde geçireceğiniz 4 yıldır. Bu bölüm hiçbir beklentinizi karşılamayabilir ve zannettiğinizden daha sıkıcı ve zor olabilir. Bu durumlarla da karşılaşmamak için de fikirler alabilir rehber öğretmenlerinden yâda danışman öğretmenlerden yararlanmalıdır. Yâda okumayı düşündüğünüz bölümü okuyan bir yakınınıza o bölüm hakkında bütün soruları sorup kafanızda tek bir soru işareti bırakmadan bu bölüme odaklanmalısınız. Böylelikle hem bölümü okurken hem de bölümden mezun olduktan sonra daha mutlu olabilirsiniz. Peki, öyleyse bu anlatılan sorunların olmayacağı en iyi 4 yıllık bölümler hangileridir? Sizlerle en çok atamasının yapıldığı ve okumasının rahat ve eğlenceli olduğu ve aynı zamanda hayatın şartlarına uygun maaşlar almanıza yarayacak bölümleri paylaşacağız. Bu bölümlerden birine ilginiz yoksa, hatta hiç sevmediğiniz alanlardaysa yine de ben tercih edeyim demeyin çünkü sevmediğiniz bölüm en kolay bölümü bile çok zor bile hale sokabilir.

Sağlık Bölümleri

Bu alanın bölümleri neredeyse her sene ilk sıralarda kendisine yer bulmaktadır. Atanması en kolay olan bölümler arasındandır. Hemşirelik, Veterinerlik, Ebelik ve Çocuk Gelişimi gibi bölümleri içerisinde barındıran bu bölümler hem ihtiyaç bakımından oldukça fazla hem de okuması oldukça rahattır. Zor derslerinde içinde bulunduğu bu bölümlerin istihdamı oldukça fazla olduğundan KPSS de 70 civarı puanlarla atanmanıza olanak sağlar. Yok ben özel sektörde çalışmak istiyorum diyenlerdenseniz de bu bölümler özel sektör bakımından da oldukça geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Ebelik bölümünde KPSS puanın 60 olması yeterli olabilmektedir. Oldukça revaçta olan bu bölümleri okumanız sizlerin üniversite yıllarınızdan sonra rahata kavuşmanıza olanak sağlayacaktır. Zor meslek demeyin çünkü kolay bir meslek yoktur, bir işi gönülsüz yapmak vardır. En çok istihdama sahip bölümlerden biri olan veterinerlik bölümü de bu alanda bulunmaktadır. Eğer hayvanları seviyor ve sağlık sektöründe de çalışmak istiyorsanız bu bölüm sizin için en güzel bölümlerden bir tanesidir. Türkiye’de en çok iş olanağı olan bu bölüm yüzde 83 istihdam oranına sahiptir.

Mühendislik Bölümleri

Bu alanda bir bölüm okumayı düşünüyorsanız öncelikle sayısal becerilerinizin gelişmiş olmasına ve sayısal seviyenizin iyi olmasına dikkat etmelisiniz. Bu bölümlerde okumak ileri seviye matematik ve fen alanları gereksinimi duyarken bununla birlikte problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerinizin de gelişmiş olması gerekir. Ülkemizde yüzde 80 oranında istihdam sağlanan bu bölümleri okumak her ne kadar zor olsa da temeliniz eğer sağlamsa yine de zorluk çekmezsiniz. Ayrıca üniversite hayatınızın yanında kaliteli bir hayata merhaba diyebilir yüksek miktarlarda paralar kazanabilirsiniz bu mesleklerde. Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan İnşaat Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendislikleri çok fazla tercih edilmek ve ihtiyaç alanı oldukça genişlemektedir. Fakat bu mühendislik bölümleri arasında birkaç bölüm vardır ki henüz ülkemizde yeterli önemi anlaşılamamış ve tam anlamıyla gerekli sektör alanları oluşmamıştır. Bu bölümler arasında Malzeme bilimi mühendisliği yer almaktadır. Bununla birlikte Çevre Mühendisliği bulunmaktadır. Bu iki bölüm hak ettiği değeri henüz bulamamıştır.

Mühendislik bölümleri yanında yine bu bölümlerle birçok üniversite ortak fakültede eğitimi verilen Mimarlıkta çok güzel ve özel bir meslektir. Bu meslek okuması her ne kadar zor olsa da çağımızın en önemli bölümlerinden biri olmaya aday ve en zevkli dersleri bulunduran bir bölümdür.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik

Son dönemlerde önemi artmış ve hak ettiği değeri her geçen gün daha fazla almaya başlamıştır. Bu bölüm Eğitim Fakültesi bünyesinde verilmekte ve derslerinin büyük bir çoğunluğu kişisel gelişim ve psikoloji alanlarını kapsamaktadır. Bununla birlikte oldukça zevkli ve eğlenceli olan bu bölüm ülkemizde ki meslekler arasında en çok istihdamı olan 4. Bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek çalışma alanlarının genişliği gerekse ülkemizde bu alana olan ihtiyaç bakımından oldukça değerli olan bu bölüm okumasında sizi zorlayacak pek fazla dersi içerisinde barındırmamaktadır.

Okul Öncesi Öğretmenliği

Öğretmenlik alanları arasında son zamanlarda en çok ihtiyacın olduğu bölüm bu meslektir. Ülkemizde ki zorunlu eğitimin daha küçük yaşlara çekilmesi ve okul öncesi eğitimin zorunlu hale gelmesiyle bu bölüm oldukça fazla istihdam kazanmış ve her geçen gün bu bölüme olan ihtiyaç artmaktadır. Okul öncesi çocuklarıyla oyunlar oynamayı onlara günlük hayatta karşılarına çıkacakları problemleri tanımalarını ve daha özgüvenli, ahlaklı erdemli bir birey olmalarını sağlamak istiyor ve çocuklarla vakit geçirmeyi seviyor ve onlarla oyunlar oynayabilirim diyorsanız bu bölüm tamamen sizin bölümünüz. Üniversite hayatının da oldukça eğlenceli geçtiği bu bölümde çocuklara hayatı tanıtmayı ve öğretmeyi yapabilirim diyorsanız bu bölüm sizin için güzel bir bölüm olacaktır. Genel anlamda bayanların tercih etmiş olduğu bu bölüme son zamanlarda erkeklerde ilgi göstermeye başlamış ve her geçen gün bu bölümü okuyan erkek sayısı artmaktadır.

Ayrıca yine bu bölümün altında bir öğretmenlik bölümünden bahsedecek olursam bu Zihinsel Engelliler Öğretmenliğidir. Bu alana duyulan ihtiyaç çok fazla olmakla birlikte bu bölümden mezun öğrenci sayısıda çok azdır. Bu bölümde sizler için tavsiyelerimiz arasında yer almaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir