En İyi 5 Bilim Kurgu Filmi – 2016

En İyi 5 Bilim Kurgu Filmi – 2016

Diziler - Filmler Abdullah Ergün 203 Okunma

Özellikle teknoloji geliştiğinden bu yana film sektöründe çok büyük değişiklikler oldu. Bu değişiklik öncelikli olarak bilim kurgu filmlerini etkiledi ve gelişim yönünde çok farklı bir yol izletti insanlara. Bu doğrultuda yapılan en iyi 5 bilim kurgu filmi bir arada yazımızın devamında bulunmaktadır. İzlerken keyif alacağınız ve izlediğinize pişman olmayacağınız en iyi 5 filmi içeren bu liste kullanıcıların ve IMDB‘nin verdiği puanları da içermektedir.


1. YAPAY ZEKA (2001 – IMDB: 7.0)

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Steven Spielberg’in üstlendiği Yapay Zeka filmi bilim kurgu alanında dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Listemizin ilk sırasında bulunan bu film isminden de anlaşılacağı gibi yapay zeka teknolojisini konu almaktadır. Bir mucit yapay zekaya sahip olan ancak kendisini bilen robotlar üretmeye başlar. İnsanların istekleri doğrultusunda amaca yönelik olarak tasarlanıp satışa sunulan bu robotlar kendilerini bilmektedirler ve duygu özellikleri vardır. Bir gün bu mucit yapay zekayı çocuk formatına uyarlayarak isteyen bir aileye satar. İlk olarak tasarlanan çocuğun adı David’tir.

Yapay Zeka

David kendisini gerçek bir çocuk sanmaktadır ve ona yüklenen aile sevgisi özelliği onu satan kişilere karşı etkili olur. David özellikle annesi sandığı kişiye bağlanır. Bu ailenin gerçek çocuğu olan Martin çok ağır hastadır. Birden Martin iyileşir ve ailesi David’i fazlalık olarak görür. Ancak geri teslim etmenin uygun olmadığını düşünürler ve David’i ormanlık bir alana bırakırlar. Bu esnadan sonra David yeni tanıştığı diğer robotlar ile bir serüvenin içerisine girer ve annesi sandığı kişiden duyduğu mavi periyi aramaya başlar. Mavi perinin onu gerçek bir çocuk yapacağına inanır ve onun peşine düşer. Bir gün sular altında kalan bir şehre gider ve suyun en dibinde mavi peri heykelini görür. Burada gerçek çocuk olmak için bekler ve zamanın nasıl geçtiğini anlamaz. Aradan 2000 yıl geçmiştir ve David bunu hiç anlamaz. Sizlere tavsiye ettiğimiz Yapay Zeka filmi IMDB’den tam olarak 7.0 puan almayı başarmıştır. İzlerken maceranın ve aile sevgisinin doruklarına çıkacağınız bu film 2001 ABD yapımıdır.


2. DEJAVU (2006 – IMDB: 7.0)

Deja Vu

Dejavu filmi bilim kurgu filmleri önerimizde ikinci sırayı almaktadır. Bir gün New Orleans’da harekete kalkış üzere olan feribota bomba konur ve içerisinde çok sayıda masum insan vardır. Patlama gerçekleşir ve o bölgeye Carlin delil toplaması için atanır. Bu esnada çok farklı kişilerle temasa geçer ve onu gizli bir yere götürürler. Burada teknolojik bir alet ile insanların geçmişe yaşadığı dejavulara bakılır ve feribot patlamasına sebebiyet veren kişinin peşine düşülür. Böylece suçlu bulunacaktır ve cezasını çekecektir. Olaylar bu çerçevede akıl almaz derece aksiyon ve macera dolu gerçekleşir. Film IMDB’den tam olarak 7.0 puan almıştır.


3. YAŞAM ŞİFRESİ (2011 – IMDB: 7.5)

Yaşam Şifresi 2011

Bilim kurgu film önerileri listemizde üçüncü sırada Yaşam Şifresi bulunmaktadır. Bu film bir hız treninde geçmektedir. Yüzbaşı Stevens bir anda bu trende uyanır ve buraya nasıl geldiğini anlamaz. Karşısında bulunan kadın onunla konuşur ve onu tanıdığını belli eder ancak Yüzbaşı bu kişiyi tanımıyordur. Birden camda kendi yansımasını görür ve bu kişinin kendisinden faklı göründüğüne şahit olur. Sonra bir patlama olur ve aniden bir hücrede uyanır. Buraya o trende olan patlamayı araştırması ve suçlunun bulunması için gönderilmiştir. Yaşananlar tamamen simülasyondur. Kendisi bir çatışma sonucunda hayatını kaybetmiştir. Hücredeki makine ile 8 dakika boyunca trende araştırma yapar. Her defasında bombanın patlamasıyla aynı simülasyon makinesinde uyanır. Bakalım yüzbaşı Stevens tren patlamasının sorumlusunu bulabilecek mi? Bu film IMDB üzerinden tam olarak 7.5 puan almayı başarmıştır.


4. AZINLIK RAPORU ( 2002 – IMDB: 7.7)

Azınlık Raporu

Azınlık Raporu filmi bilim kurgu alanında çok farklı bir konuya değinmiştir. Filmin geçtiği tarih olan 2045’de polis teşkilatı çok farklı bir yapılanmaya gitmiş ve cinayetler işlenmeden önce, geliştirilen bir sistem sayesinde cinayet girişimleri önlenebiliyor ve hiç bir can kaybı verilmiyordur. Precoglar sayesinde bu bilgiler polislere ulaşıyor ve polisler de cinayet teşebbüsünde bulunanları yakalıyor. Olaylar bu doğrultuda çok farklı şekilde gelişiyor ve işler karışıyor. Bakalım başrolümüz kendine atılan çamuru düzeltebilecek mi ve bu işin içinden çıkabilecek mi? Azınlık Raporu IMDB’den 7.7 puan almıştır.


5. MARSLI (2015 – IMDB: 8.1)

Marslı

Marslı filmi bundan tam olarak 1 yıl önce çekilmiş ve izleyicileri tarafından büyük bir beğeni kazanmıştır. Öyle ki bu film Toplamda 25 dalda ödüle layık aday olarak gösterilmiştir. Filmin konusu Mars topraklarında geçmektedir ve Mars’a keşif için gönderilen Mark Watney’in maceraları etrafında dönmektedir. Mark Mars’ta çalışma sırasında çok şiddetli bir fırtınaya yakalanır ve burada ona çarpan bir cisim nedeniyle arkadaşları tarafından öldü olarak bilinir. Ekibi Dünya’ya döner ve Mark tek başına Mars’ta bırakılır. Bakalım Mark Mars’tan kurtulabilecek mi? Bu filmi izlerken Mark için endişelenecek ve macerayı en derin duygularla yaşayacaksınız. IMDB bu filme 8.1 puan layık görmüştür.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

“En İyi 5 Bilim Kurgu Filmi – 2016” üzerine 1 yorum

  1. Marslıyı hiçbirine değişmem. Gerçekten izlediğim en iyi bilim kurgu filmlerinden biriydi… Tabi diğerleri de güzel filmler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir