En İyi Karpuz Nasıl Seçilir?

En İyi Karpuz Nasıl Seçilir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 100 Okunma

En İyi Karpuz Nasıl Seçilir?

Yaz aylarının gelmesi ile karpuz ayları da gelmiş bulunmaktadır. Bu sıcak günlerde ince dilimler halinde doğranmış olan ve buzdolabında bekletilen karpuz buz gibi tam da aranılan lezzet demektir. Bir çok karpuz çeşitleri bulunduğu gibi karpuz seçmek çok önemli bir iştir.

Karpuz Çeşitleri

Ülkemizin genel olarak her yerinde bir çok karpuz çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, yeni dünya karpuzudur. Bu karpuz çeşidi Marmara da yetiştirilir. Açık yeşil renkte, çekirdekleri beyaz ve küçük, gevrek etli ve tatlıdır. Bir diğeri, alacalı karpuzdur. Açık yeşil kabukların üstünde koyu lekeler bulunur. Eti pembe ya da kırmızıdır. Çekirdekleri siyahtır. Kara karpuz ise kalın kabuklu, koyu yeşil renkte, tatlı ve çok şekerlidir. Orta kısımları buz gibi görünmesinden dolayı karabuz karpuz da denilir adına. Çekirdekleri kırmızı ya da siyahtır. Gülle karpuzu, kışlık olan karpuz çok geç yetişir. Koyu yeşil renkte olup adından anlaşıldığı gibi gülle şeklindedir. Vaşington karpuzu diğerlerine göre en erken yetişen lezzetli ve kabuğu çok incedir. En çok sevilen karpuz çeşidi ise Diyarbakır karpuzudur. Alacalı yeşil, yuvarlak, söbü biçiminde ve çok kalın kabukludur. Yaklaşık 20 ya da 30 kiloya varan iriliklerdedir. Daha fazla gelenleri de vardır tabii ki. Karpuzun eti posalı ve çok da şekerli sayılmazlar.

Karpuzun İyisi Nasıl Anlaşılır?

Güzel bir karpuz yemek için karpuzdan iyi anlamak gerekir. ilk olarak karpuzun renginin çok fazla açık olmamasına çok dikkat etmek lazımdır. Karpuz seçimi en koyu olanlar arasından yapılmalıdır. karpuzun kesinlikle bir tarafı daha açık renkte olmalıdır. Nedeni ise bu taraf toprakla temas halindedir. Karpuz büyüdükçe bu tarafın açık olması bu nedendendir. Alacağınız karpuzun şekli şemali çok da önemli değildir. Küçüklüğü, büyüklüğü ve yuvarlak oluşu gibi durumlar dış görünüşle ilgilidir. Şeklinin bozuk olması karpuzun kötü olduğu anlamına gelmez. Karpuzu seçiminde sesin önemi büyüktür. Genel de karpuzu alırken tokatlarlar. Bu çok komik bir durum gibi görünse de iyi bir karpuz seçiminde çok önemli bir aşamadır. Atılan tokatlar esnasında yankılanan ses tok olmayacaktır. İyi bir karpuzda ses içi boş olan bir tenekeye vurduğunuz zaman sert ve yankılanan bir ton duymanız yeterli olacaktır.

İyi Karpuz Seçerken Şekli Nasıl Olmalı?

En iyi karpuz seçiminde karpuzun şekli ya da şemali çok önemli değildir. Fakat üzerinde harita gibi lekeler bulunuyorsa o karpuzun lekeli olan yeri zayi olacak demektir. Böyle kabukları lekeli olan karpuzlardan tercihinizi yapmayın. Satıcılar genel olarak bu lekeli kısımların toprağa gelen yerleri dese de buna inanmayın. Çünkü karpuzun bir yerinin tırtıklı bir leke ile kaplanmış olması tamamının göçmüş olduğu göstermeyebilir. Böyle durumlarda hiç kimse risk almak istemez. Ayrıca iyi bir karpuzun toprağa değen kısmı tam olarak sarı olmalıdır. Karpuzun üzerinde bulunan açık yeşil çizgiler ne kadar beyaz renge yakın ise karpuz o kadar kırmızı ve tatlıdır demektir. Karpuzu seçerken sarı olan kısmın küçük olmasına da dikkat edin. Alacağınız karpuzun elinize aldığınız zaman yeterli bir ağırlıkta olmasına dikkat edin. Çünkü karpuzun % 90’ı sudan ibarettir. İçinin iyi olması için ağır olması gerekir. Yüzeyin parlak pürüzsüz olması da önemli bir noktadır. Sarı lekeli olan karpuzları almamaya özen gösterin. Kısacası iyi bir karpuz yemek istiyorsanız sesine, kabuğuna ve ağırlığına çok fazla dikkat edin. Bu özelliklere dikkat ettiğiniz taktirde çok tatlı karpuzlar yiyebilirsiniz.

 Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir