En iyi Nazi propaganda filmleri

En iyi Nazi propaganda filmleri

Diziler - Filmler Abdullah Ergün 152 Okunma

Nazi dönemi Almanya’da tüm Hollywood filmleri yasaklanmış, toplamda ise bin 200’den fazla yeni film çekilmişti. Bu filmlerin büyük çoğunluğunu ise halkı uyuşturmak için hazırlanan propaganda yapımları oluşturuyordu. Bir dönem tüm sinema salonlarında gösterime giren bu filmler günümüzde unutulmuş ve tarihin tozlu rafları arasına kaldırılmış durumda. Hatta 40 tane Nazi propaganda filminin DVD formatında yayınlanması ve TV kanallarında gösterime girmesi Alman hükümeti tarafından yasaklanmış.

İşte bir döneme damgasını vuran en iyi Nazi propaganda filmleri:

Triumph Of The Will (İradenin Zaferi)

1934 yılında Nuremberg’de düzenlenen Nazi Kongresi’ndeki konuşma ve etkinlikleri kayda alan bu belgesel, Mein Kampf (Kavgam) kitabıyla birlikte Adolf Hitler’in fikirlerini halka benimsetmek için kullanılmıştır.

Jud Suss

Yahudileri kötülemek ve şeytanlaştırmak için çekilen bir propaganda filmi daha. “Süß” ismindeki kötücül bir karakter kızlara tecavüz eder, halkın parasını çalar ve akla hayale gelmedik şeytanlıkları hiçbir kural tanımadan gerçekleştirir. Filmin sonunda Süß’ün Yahudi olduğu ortaya çıkar.

I Accuse (Suçlu!)

1941 yapımı bu film sayesinde yüzbinlerce Alman vatandaşı, Nazilerin gerçekleştirdiği T4 operasyonu kapsamında Yahudilerin katledilmesi fikrine sıcak bakmaya başlamıştır. Multilp skleroz hastalığında muzdarip olan yatalak bir kadın, doktor eşine kendisini öldürüp acısına son vermesi için yalvarmaya başlar. Eşinin bu son isteğini kabul eden doktor filmin devamında ötenazinin yasal olması gerektiği mesajını izleyiciye verir.

Hitler Youth Quex

Filmde Heini isimli küçük ve tatlı bir çocuk Komünist babası tarafından dayak yer ve açlıkla boğuşuyor. Daha sonra kendi yaşıtı Nazi çocuklarıyla tanışır. Bu çocuklar kendisine karşı inanılmaz kibar davranmaktadır. Böylece Heini aradığı aile saadetini Naziler arasında bulacaktır. Anne ve babasının oturduğu evi gaza boğarak ebeveynlerini öldürür. Ancak kendisi de Komünist çeteler tarafından bıçaklanarak öldürülecektir. Nazi arkadaşları kendisini bulduğunda can vermektedir. Ağzından dökülen son sözleri ise yine Nazi marşı olacaktır.

The Rothschilds

1940 yapımı bu filmde Rotschild ailesinin 1800’lü yıllardan itibaren geleceklerini nasıl teminat aldığı anlatılıyor. Hırsızlık yapan ve borsayı manipüle eden Rotschild ailesinin şeytanlaştırıldığı filmin gerçek olaylara dayanarak çekildiği öne sürülüyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir