En Verimli Ders Çalışma Nasıl Mümkün Olur?

En Verimli Ders Çalışma Nasıl Mümkün Olur?

Kitaplar erkut 75 Okunma

Okul eğitim öğretimin her alanında ve bir çok zamanında hatta bu öğretimler arasında ki geçişleri için dahi öğrencilerin yeteneklerinin ve bilgi düzeylerinin sınamaya tutulan öğrencilerimiz bu sorunların çözümü için neler yapmaları gerekir diye büyük bir sorun ortaya çıkmaktadır. Aldıkları eğitimin kalıcı hafızada yer tutması için ve zorunlu tutulacakları sınavlarda başarılı olmaları için nasıl bir çalışma içerisine girmeleri gerekir bu da büyük bir merak konusu bir çok öğrenci için. Herkes bu durumdan kaçmanın mümkün olmadığının ders çalışmanın zorunda olunduğunu biliyor fakat ama bunu nasıl yapmaları gerektiği hakkında hiçbir fikre sahip değiller. Aslında bu soruna çözüm bulmak oldukça kolaydır. Bunun nasıl olması gerektiğini bilen biri olduğunuzda bu artık sizin için çok kolay bir şey olacaktır.

Öncelikle yapmanız gereken ilk konu ders çalışmanızı engelleyen konuların neler olduğunu belirlemenizdir. Odaklanmak sorunlarınızı belirlemeniz ve bunların önüne geçmeniz gerekir. Büyük bir ihtimalle bu odak sorununuz başarabileceğiniz inancınızın olmaması yada zayıf olmasıdır. Klasik olarak söylemek gerekirse inanmak başarmanın yarısıdır. Ayrıca ne sebepten olursa olsun çalışmalarınıza zorunluluk olarak başlarsanız çok geçmeden ders çalışmaktan sıkılacak hemen pes edeceksinizdir. Dersi sevmemek gibi bir fikirlerden uzaklaşmanız elinizden geldiğince çalıştığınız derslerden zevk almaya gayret ederek çalışmanız gerekir. Ders çalışmak bir gerekliliktir, zorunluluk değil. Bu fikri kendimize iyi bir şekilde empoze ettikten sonra bir sonra ki aşamaya geçmiş olmak daha verimli olacaktır.

Ders çalışacağınız ortamın ders çalışmanıza engel olmayacak bir düzene sahip olması ve ilginizin kaçmasına sebebiyet vermeyecek bir yer olması gereklidir. Çalışma ortamınızın düzenli olması da çalışmanızda size daha da verimli ders çalışmalarınızı sağlar ve ilgi ve dikkatinizi bozacak bütün eşyalardan kurtulmanız gereklidir. Ayrıca ortamda dinlendirici kısık bir müziğin olması da anlamanızda yardımcı bir etken olabilir.

Ortamı ayarladıktan sonra ise zaman kavramına büyük bir önem vermeniz gerekir. Çok aşırı fazla saat çalışmanız değil verimli çalışmanız önemlidir. Bünyenizi yormadan sizi sıkmayacak bir program ayarlamanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir