Evde Mum Nasıl Yapılır?

Evde Mum Nasıl Yapılır?

Dekorasyon erkut 149 Okunma

Mum yapmak pek çok kişinin hobileri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı evde mum nasıl yapılır sorusunun cevabı birçok insanın ilgisini çekmektedir. Mum yapabilmek için ilk olarak gerekli malzemelerin temin edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra mumun nasıl yapılacağı detaylı bir şekilde araştırılmalı ve mum yapmaya bu şekilde başlanmalıdır.

Evlerde, işyerlerinde ya da benzer alanlarda mumlar dekorasyon amacı ile sıklıkla kullanılmaktadır. Görünüş itibariyle mumlara bakıldığında kokulu ya da kokusuz farklı şekillerde her dekorasyona uyum sağlayabilecek nitelikte mum türleri olduğu görülmektedir. Bu mumların büyük çoğunluğu hobi olarak uğraşan kişiler tarafından evde rahatlıkla yapılabilmektedir.  Burada önemli olan nokta mum yapmak konusunda istekli olmaktır.

Mum Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Mum için gerekli olan malzemeler incelendiğinde bunlar içerisinde ilk sırada stearin gelmektedir. Yüz gram stearin yeterli olmaktadır. Stearin bulabilmek için hobi malzemeleri satan dükkânları ziyaret etmek fayda sağlamaktadır. Stearin yanı sıra gerekli olan diğer bir mum malzemesi de parafin olarak belirtilmektedir. Aynı stearinde olduğu gibi parafin de hobi malzemesi satan dükkânlardan temin edilebilmektedir.

Mumu renklendirmek için ise mum boyasına ihtiyaç duyulmaktadır. Mum boyasına alternatif olarak pastel boya da kullanılabilmektedir. Bunlardan hangisinin kullanılacağı kişinin tercihine bağlı bir durumdur. Mumun yanıcı kısmını ortaya çıkarabilmek için ise mum fitili kullanılmaktadır. Mum fitiline alternatif olarak saf pamuktan ip de kullanılabilmektedir. Eğer yapılacak olan mumun güzel kokması isteniyorsa esans da kullanılması gerekmektedir.

Mum Nasıl Yapılır?

Mum yapmak için öncelikle derin bir kaba ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kap içerisine yüz gram stearin ve bir kilogram parafin koyulacaktır. Bunun için bu iki malzemenin derin tencereye koyulması daha faydalı olmaktadır. İki malzeme tencereye koyulup benmari usulü eritilmektedir. Parafin ve stearin erimeye başladığı anda ocağın altının kısılması gerekmektedir. Bilindiği üzere parafinin yanıcı ve patlayıcı olma özelliği bulunmaktadır ve 270 dereceye ulaştığında alev almaktadır. Bu nedenle eritme işlemi esnasında dikkatli davranılması fayda sağlamaktadır.

Mum Yapımı

Parafin ve stearin maddeleri kısık ateşte benmari usulüne benzer şekilde eritilmekte ve bu işlemin ardından sıra fitil için kullanılacak olan malzemeye gelmektedir. Bu malzeme eritilmiş olan karışımın içerisine batırılarak mumlanır ve bir kenara ayrılır. Mum yapımının esası parafin ve stearinin eritilmesi işlemine dayanmaktadır. Bunun sonrasında mumun hangi renk ya da kokuya sahip olması isteniyorsa ona göre karışım hazırlanmaktadır.

Elde edilecek karışım sonrası eğer mum başka bir kabın içerisinde yapılacak ise o kabın yağlanması gerekmektedir. Ancak o kapta şekil verilecekse herhangi bir yağlama işlemine gerek duyulmamaktadır. Bunun ardından mum karışımının içerisine fitil sabit kalacak şekilde yerleştirilmektedir. Sonrasında hazırlanan mum oda sıcaklığında bir süre bekletilmektedir. Daha sonra ise buzdolabına koyarak iyice katılaşması sağlanır ve istenilen renkte, kokuda ev yapımı mum elde edilir.

Evde Yapılan Mum İçin Kap Tercihi

Evde mum yapılacağında tercih edilecek olan kap önem taşımaktadır. Çünkü mum o kabın içerisinde şekil alacağından düzgün hatlara sahip bir kabın tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun için cam ya da seramik şişeler genellikle ideal olmaktadır. Ancak farklı şekil vermek isteyen kişiler portakal kabuğu, ceviz kabuğu gibi malzemelerin içerisinde de muma şekil verebilmektedir. Bunlara ek olarak silikon kalıplar da mum yapımı için farklı şekiller ortaya çıkarabilmektedir. Burada önemli olan nokta mum fitilinin donmak için bırakılacak kabın içerisine önceden yerleştirilmesi olmaktadır. Bu sayede mum sorunsuz bir şekilde elde edilebilmektedir.

Evde Kokulu Mum Yapımı

Kokulu mum bulunduğu ortama hem koku hem de görünüş olarak ayrı bir hava kazandırmaktadır. Bu nedenle hobi olarak mum yapma işi ile uğraşan pek çok kişi tercihini kokulu mumlardan yana kullanmaktadır. Evde kokulu mum yapımı normal mum yapımı ile benzerlik göstermektedir. İki yapılışı birbirinden ayıran en önemli nokta kokulu mumda karışım içerisinde koku için esans eklenmesi olmaktadır. Bu sayede elde edilen mum karışımı kokulu hale gelmektedir.

Kokulu mum için hangi tarz koku isteniyorsa o kokuya ait esans kullanılması gerekmektedir. Bu sayede evde kolay bir şekilde kişinin kendi zevk ve tercihine uygun kokulu mum elde edilebilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir