Evliya Çelebi’nin Kısaca Hayatı

Evliya Çelebi’nin Kısaca Hayatı

Genel Kültür Çağrı Sevgi 812 Okunma

Evliya Çelebi’nin Kısaca Hayatı

Seyahatname adlı eseri ile tüm dünyaya ün salmış olan Türk yazarı ve seyyahı olan Evliya Çelebi hayatı pek çok insan tarafından merak edilen bir konu olmuştur. Evliya Çelebi, 1611 yılında Un Kapanı Mevkiinde dünyaya gelmiş bir insandır. Asıl adı Derviş Mehmet Zilli olan bu yazarımız ve seyyahımız, aslen Kütahyalı olup ailesi İstanbul’un fethinden sonra İstanbul’a yerleşmeyi uygun görmüşlerdir.

Bu ismi Çelebi’nin babası, o dönemin çok saygı duyulan Evliya Mehmet efendiye duyduğu hayranlık sebebi bu ismi vermiştir. Çelebi, aldığı eğitimlerden arta kalan vakitlerde Kur’an-ı Kerim ezberleyerek geçirmiştir. Babasından da hat, nakış, tezhip sanatlarını öğrenerek bilgisine bilgi katarak ülkesine yararlı bir vatandaş olmayı hedeflemiştir.

Seyyahlığının aslında başlangıcı olan Çelebi’nin bir rüyasıdır. Bir gece kendisi için her şeyi anlatan bir rüya görür. Ve uykudan kalktığında ilk işi o dönemin ünlü yorumcularından bir tanesi olan Şeyhi Abdullah Dede’nin yanına varır. Rüyayı en güzel şekilde yorumlayan Şeyhi Abdullah Dede, naçizane fikri ile ona ilk başta İstanbul’u gezmesini önerir. Fikirlerini önemsediği Abdullah Dede’nin bu sözlerinden sonra Evliya Çelebi 24 yaşında ilk olarak İstanbul’u gezip yazmaya başlar. Ve ünlü kitabı olan Seyahatname kitabının ilk cildi bu yol ile oluşturulmuş olur.

Çelebi Kimdir?

Osmanlı dönemlerinde gezip gördüğü yerleri ustalıkla kaleme alan ve kitap haline getirilmiş tek bir eseri bulunan seyyahımız Evliya Çelebi tüm hayatını gezmeye, görmeye, gezip gördüğü yerleri en ince ayrıntısına kadar kaleme almayı hedeflemiş ve dünyaca başarısını duyurmuş olan yazarımızdır.

Ayrıca sarayda geçirdiği günler sırasında dikkat edilmiştir ki tatlı dilli, güler yüzlü ve insanlara bilgi vermeyi, bildiklerini anlatmayı çok seven bir insandır. Olgunluğu ve zekiliği ile gezip gördüğü yerlere de nam salmıştır.

Evliya Çelebi’nin Eserleri

Evliya Çelebi’nin pek çok farklı türde eseri bulunsa da şiir türünde yazdığı onlarca yazı bir türlü bir araya getirilip ciltlenmemiştir. Bilinen tek ve nadide eseri biraz önce de belirttiğimiz gibi Seyahatname adlı eseridir.

Fantastik ve abartılı bir dil kullanılarak yazılmış olan bu eserin en dikkat çekici yanı ise gerçek bilgilerden oluşmasıdır. Evliya Çelebi yaşadığı döneme ve ileri ki pek çok döneme tek bir eser ile ışık tutması sebebi ile tüm dünyaca tanınan bir yazar olmuştur. Aynı zamanda çok farklı yerlerde de seyyah olarak anılmaktadır.

Seyahatname Hakkında Bilgi

Halk dilinde anlaşılır ve sade bir üslup ile kaleme alınmış olan bu ünlü Çelebi eseri, gezilip görülen pek çok yeri zaman zaman ciddi bir şekilde zaman zaman mizahi bir tarz ile yazılmıştır. Mizahi tarzını da konuşturan Çelebi bunu yaparken okuyucunun sıkılmamasını amaçlamıştır ki amacına da ulaşmıştır.

Pek çok farklı gezgin gezip gördüğü yerleri kaleme almıştır ancak bu eser tüm dünya tarafından da kabul görmüştür ki diğerlerinden çok farklı bir eserdir. Eserin detaylarında Evliya Çelebi’nin 17. yüzyılda Osmanlı’nın siyasi, ekonomik ve kültürel birçok özelliğini anlattığı da görülmektedir.

Türkçe’nin bu dönemde ağız yapısı, kılık kıyafet düzeni ve toplumsal farklılıkları da yansıtan bu eserde, Evliya Çelebi gezip gördüğü her yerin yemek kültürüne, ünlü yemeklerine ve tariflerine kadar her bilgisini de ayrıntılı bir biçimde yer vermiştir.

10 ciltten meydana gelen ve Evliya Çelebi eseri olan Seyahatname, dünyanın dört bir yanına dağılmış bir eserdir. Çelebi tüm hayatını bu esere adamış, aynı zamanda bu işleri dolayısı ile evlenmeye vakit bulamamış ünlü bir yazarımız ve seyyahımızdır.

Dilerseniz Barış Alpaykut Kimdir yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir