Excel’de Grafik Çizimi

Excel’de Grafik Çizimi

Teknoloji erkut 127 Okunma

Microsoft programı tarafından yapılmış ve geliştirilmiş olan dev program Office programları içerisinde bulunan Excel’de grafik çizimi konusu ile ilgili olarak, sizlere bu yazımızda bilgiler aktaracağız.

Bilinmelidir ki, başta muhasebe bölümünde iş yapanlar ile mühendisler olmak üzere, bunun haricince bir çok iş kolunda kullanılmaktadır. Ayrıca, özellikle öğrenciler için de en önemli programlardan biri olarak bilinmektedir. Bu yüzden de, bir çok kişi bu program hakkında detaylar öğrenmeye çalışmaktadır. Şunu da bilmek gerekir ki, bu işlemlerin yapılması sırasında, bir çok program kullanırken kodlama gerekirken, Excel sizler için her türlü farklılığı düşünmektedir. Ancak, özellikle makro programını da kullanacaksanız o halde programlama dili bilmenize de gerek bulunmaktadır.

Excel’de Grafik Nasıl Oluşturulur?

Excel’de grafik oluşturma işlemi için öncelikli olarak Excel’e girmek gerekiyor. Programa girdikten sonra, grafik oluşturmak istediğiniz rakamları ve birimleri girmeniz gerekiyor. Örnek olarak ikili ve ya üçlü gruplar halinde bu rakamları ve birimleri girebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, bir A birimi, bir B birimi ve bir C birimi oluşturduğumuzu düşünelim. Bundan sonra da, yapacağınız işlem birimlere göre rakamları alt alta giriş yapabilirsiniz. Örnek olarak A biriminde 1, 2 ve 3 rakamlarını girdik, B birimi için 4, 6 ve 8 rakamlarını girdik ve C birimi için de 5, 10 ve 15 rakamlarını girdiğimizi düşünelim. Bu verileri oluşturduktan sonra artık işlemimizi grafiğe dökmeye geldik. Yukarıda bulunan menü kısmında Ekle butonu bulunmaktadır. Bu butonu tıkladıktan sonra grafik türünü seçmeniz gerekiyor. Sonrasında da örnek vermek gerekirse, çizgi grafik türünü seçebilirsiniz.

Excel Grafiği Oluşturuldu

Bundan sonra, Excel sayfasında grafik işlemi yapılmış oldu. Bundan sonra da grafik kısmını sağ tıklayıp sonrasında Veri seç butonuna basarak işlem yapıyorsunuz. Buna müteakip olarak istediğiniz bölümleri seçebiliyorsunuz. Böylece sizler de yapılan işlem sayesinde komple istemiş olduğunuz grafik de oluşturulmuş oluyor. Buradaki işlem ile ilgili olarak şöyle bir bilgi de vermek gerekir ki, ne kadar sütun ve satır seçerseniz Excel buna göre sizlere grafik sunacaktır. Bu sayede her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşmış olursunuz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir