Excel’de Satır ve Sütun Değerlerini Tek Seferde Toplamak

Excel’de Satır ve Sütun Değerlerini Tek Seferde Toplamak

Teknoloji erkut 161 Okunma

Bildiğiniz üzere, Microsoft Excel programı gerek iş yerleri için gerekse evde yapılacak birçok işte kullanılabilecek ayrıca, şunu da bilmek gerekir ki, özellikle öğrenciler için de Excel’de satır ve sütun değerleri toplama işlemi çok önemlidir. Bu yüzden de bu hesap işlemlerini yapabileceğiniz Excel programında nasıl işlem yapacağınız konusunda biz de sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bu konuda sizlere sunacağımız sistem sayesinde gerek muhasebe, gerekse mühendislik dallarında her zaman işlemlerinizi çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

Matematiksel işlemleri tek başında yapmak gerçek anlamda çok zor iken Microsoft’un geliştirmiş olduğu bu sistem sayesinde sizlere çok başarılı sonuçlar sunulmuş olacaktır.

Excel’de Satır Ve Sütün İşlemleri

Excel’de satır ve sütun işlemleri ile ilgili olarak her zaman Microsoft Excel olarak yapabileceğiniz o kadar çok işlem bulunmaktadır ki, aslında bir çok şirketin yapmış oldukları da göz önünde bulundurulduğunda en fazla kullanılan office programlarından desek yanlış bir bilgi olmamaktadır. Muhasebe dalında yardımcı olabildiği gibi, aynı zamanda da Mühendislik dallarında da çok kullanılmaktadır. Bunun haricinde bu işlemlerin yanı sıra, bir çok konuda kayıt işlemleri de artık Excel programı üzerinden yapılmaktadır. Bunun haricinde, yapılan bir macro programı ile aslında Excel programı içerisinde ayrıca bir program daha yazma fırsatınız da olabilecektir.

Excel’de Satır Ve Sütun Tek Seferde Toplama

Öncelikle Excel’de satır ve sütun tek seferde toplama işlemi için Excel sayfamızı açıyoruz. Bundan sonra, tabloların tüm satır ve sütunlarında bulunan rakamların seçilmesi gerekmektedir. Bunun için mouse ile seçim yapabilirsiniz.

Ardından yukarıda bulunan menüler kısmında bulunan Sayfa Düzeni ile Veri kısmının arasında bulunan Formüller kısmına gelmeniz gerekiyor. Burayı tıkladıktan sonra, tüm sayılar seçili iken otomatik toplam seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Bu işlem için başka bir şey yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Burada sayılar otomatik toplanarak hemen alt kısımda verilmiş bulunmaktadır. Bu işlemi isterseniz her sütun ve ya satır için de yapabilirsiniz. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken sitenin içerisine girerek gerekli işlemin sağlamasını yapmak olacaktır. Hem de çok uğraşmadan aynı metodla siz de işleminizi çok kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir