Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Kitaplar Abdullah Ergün 72 Okunma

Dünya klasikleri arasında yer alan Fareler ve İnsanlar, Nobel ödüllü yazar John Steinbeck’in en önemli romanlarından biridir.

Orijinal dilinde okunduğunda, oldukça ağır ve argo bir dili olan bu roman ülkemizde yayınlandığı baskılarında çok sık sansüre uğramıştır. Ancak bir çok öğrencinin zorunlu olarak okuduğu romanlar arasında olan Fareler ve İnsanlar, gerçekten de bu romanı okuyanlar ve okumayanlar arasındaki farkın hissedilebileceği bir yapıttır.

Evsiz iki çiftlik işçisinin dramını anlatan bir hikayeye sahip olan romanda, oldukça ağır bir psikolojik durum betimlemesi yer almaktadır. İki klinik vaka insanın hayallerinin gerçekleşmesi için uğraşmaları ve her adımda bu hayale yaklaşmak üzereyken, saflıklarından dolayı engellenmelerinin acıklı hikayesini işler, Steinbeck.

Fareler ve İnsanlar defalarca sinema ve tiyatroya uyarlanmış, gerçek bir dram niteliğini taşıyan ölümsüz bir eser olarak tarihe geçmiştir.

John Steinbeck Kimdir?

John Steinbeck Fareler ve İnsanlar romanıyla bilinse de, yazarın daha bir çok eseri Türkçe diline çevrilmiştir.

1902 yılında Amerika’da doğan Steinbeck, Pulitzer ve Nobel ödüllü dünyaca ünlü bir yazardır. Aslen İrlandalı olan ve küçükken çiftçilik yapan yazar, eğitimini sürdürmek için boyacılık, duvarcılık gibi işler yapmıştır.

Gazap Üzümleri, Bitmeyen Kavga gibi bir çok önemli eserle dünya edebiyatına katkıları bulunan John Steinbeck, gerçekçilik akımının en önemli temsilcileri arasında yer almaktadır. Kitaplarının bir çoğu sinemaya uyarlanmıştır.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir