Fareyi Klavye ile Yönlendirme

Fareyi Klavye ile Yönlendirme

Teknoloji Çağrı Sevgi 47 Okunma

Fareyi Klavye ile Yönlendirme

Zaman zaman bilgisayar fareleri bozulabilmekte ya da pilleri bitebilmekte olduğundan acil olarak klavye ile fare yönetme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. işte bu ve benzeri durumlarda klavyeden fare imlecinizi nasıl yönlendirebileceğiniz konusu hakkında yazımızda gerekli bilgileri bulabileceksiniz.

Bu doğrultuda başlıca iki yoldan bahsedebilmek mümkündür. Bunlardan birincisi fare imlecini hareket ettirmeden tıklamak istediğiniz yerlere tıklayabilmenizdir. Ancak bununla istediklerinizi yapabilmeniz biraz daha zor olabilecektir. İkinci olarak ise aynı fare kullanır gibi imleci hareket ettirebilmek mümkün olacaktır. şimdi bu iki durumu da ayrı ayrı inceleyelim.

Klavye İle İşlem Yapma

Yukarıda belirttiğimiz seçeneklerden ilkine göre bilgisayarınızda yer alan dosyaları fare kullanmadan sadece klavye ile açabilmeniz mümkün olmaktadır. Bu kapsamda en büyük yardımcınız tab tuşu olacaktır. örnek olarak verecek olursak masaüstünde yer alan bir dosyayı açmak için tab tuşuna basarak en baştakinin seçili hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bundan sonra ise yön tuşları ile istediğiniz dosyanın üzerine gelebilir ve ardından da enter tuşuna basarak dosya içerisine girebilirsiniz.

Eğer bu olmaz ise bunun yerine klavyenizde yer alan Windows işaretine basarak başlat simgesine tıklayabilirsiniz. Buradan herhangi bir klasörü yön tuşlarını kullanarak seçebilirsiniz. Ardından da çıkan klasörden geri tuşuna basarak üst klasörlere erişebilirsiniz. Bu kapsamda masaüstüne kadar erişebilirsiniz. Hatta tab tuşunu kullanarak direkt olarak arama sekmesine girebilir ve burada arama yapabilirsiniz. ardından da çıkan klasörün içine girebilirsiniz.

Açmış olduğunuz klasörler arasında geçiş yapmak isterseniz bu durumda alt+tab yapabilirsiniz. alt tuşuna basılı tutarak tab tuşunu basıp çekerseniz sekmeler arasında geçiş yapılacaktır. Böylelikle işiniz oldukça kolaylaşacaktır.

Klavye İle İmleç Hareket Ettirme

Yukarıda bahsettiğimiz ikinci durum ise imleci hareket ettirme ile alakalıdır. Bu kapsamda fare imlecini dilediğiniz yere aynı fare varmış gibi hareket ettirebilirsiniz. Öyle ki bunu oyunlar içerisinde dahi kullanabilmeniz mümkündür. Bu sayede çok ince hareketleri dahi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bunu yapabilmek için ise alt+shift ve numlock tuşlarına birlikte basmanız gerekmektedir. Burada bahsedilen shift tuşu klavyenin solunda yer alan shift tuşudur. Bu kombinasyonu yapmanız halinde ise karşınıza tamam ve iptal şeklinde iki farklı seçenek çıkacaktır. Bunlardan tamam seçeneğini tercih etmeniz halinde ise artık imleci hareket ettirebilmeniz aktif hale gelecektir.

Peki imleç nasıl hareket edecek diye soruyorsanız bu sorunuza da cevap verelim. Bu komut verildikten sonra 2,4,6,8 ve 5 tuşları artık fareyi hareket ettirecek tuşlar olarak belirlenmektedir. Bu kapsamda 2 aşağı 4 sol 6 sağ ve 8 de yukarıya hareketi sağlarken 5 de tıklamaya yardımcı olmaktadır. + tuşu ile de çift tıklama işlemlerini yapabilmek mümkündür. sağ tık yapabilmek için ise – tuşunu kullanmak gerekmektedir.

Bu özelliği aktif hale getirdikten sonra adeta fare kullanıyormuş gibi tüm işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca keskin nişancılık gibi ince hesaplamalar isteyen oyunlarda da bu özelliği kullanarak daha üstün bir başarı elde edebilmeniz de mümkündür.

Bu özelliği iptal etmek için ise başlangıçta verdiğiniz komutu yeniden vermeniz gerekmektedir. ardından da karşınıza çıkan tamam ve iptal seçeneklerinden iptali seçmelisiniz.

İşte sizler de korkulu rüya haline gelen faresiz bilgisayar kullanma olayından bu şekilde kurtulmuş olacaksınız. Bunu arkadaşlarınızla paylaşarak bilgi seviyeniz ile onları da hayretlere düşürebilirsiniz. Ayrıca son derece pratik ve kullanışlı bir bilgi olması nedeniyle de elbet bir gün işinize yarayacağını söyleyebiliriz. Bunun için aklınızın bir köşesinden ayırmamanızı sizlere tavsiye etmekteyiz.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir