Fatih Sultan Mehmet’in Kısaca Hayatı

Fatih Sultan Mehmet’in Kısaca Hayatı

Genel Kültür Çağrı Sevgi 136 Okunma

Fatih Sultan Mehmet’in Kısaca Hayatı

Fatih Sultan Mehmet Osmanlı Hükümdarlığında askeri başarılarının yanı sıra icraatları açısından da en önemli Padişahlarından bir tanesidir. Tüm dünyaya nam salmış bu hükümdar, Sultan II. Murad ve Hüma Hatun’un 29 Mart tarihini 30 Mart tarihine bağlayan gece 1432 yılında Edirne ilinde dünyaya gelmiştir.

Çocukluğundan itibaren önemli mürebbiyelerden hem doğu hem de batı eğitimi almıştır.  devrin en önemli bilginlerinden tahsil görmüş ve edindiği tüm bilgileri hayatı boyunca kullanmıştır.

Fatih’in Çocukluk Dönemi

Çocukluk dönemi bir müddet Edirne ilinde bulunan sarayda geçmiştir. Daha sonra Bursa ilinde 10 yıl kadar yaşamıştır. Şehzade’nin bir gelenek olarak devlet işlerini öğrenmesi, deneyim kazanması ve yönetim biçiminde yer alması amacı ile görevlendirilmesi ile Manisa Sancakbeyliğine atanma emrinin gelmesi ile Manisa iline gitmiştir.

Bu ilde ona eşlik etmesi, devlet-i aliye işlerinin öğretilmesi ve deneyim kazandırması için ise Molla Gürani görevlendirilmiştir.

Meslek Seçimi

Şehzade Mehmet Osmanlı İmparatorluğu meslek edindirme geleneğinden dolayı meslek olarak top dökümü mesleğini seçmiştir. Bu seçimi onu İstanbul’un fethine ve mucit olmasının temellerinden birine götüren en doğru ve temel yol olmuştur.

Şehzade henüz 13 yaşlarındayken babası II. Murad’ın tarafından tahta geçirilmiştir. Çok küçük yaşta koca bir İmparatorluk yönetmek zorunda kalan Şehzade Mehmet akılcılığı, zekiliği ve icatları ile Osmanlı İmparatorluğuna gelmiş en faydalı imparatorlardan bir tanesidir.

Bu yaşta İmparatorluğun başına getirilen bu padişahın zayıf olduğunu düşünerek atağa geçen Macarlardan oluşan Haçlı Birliği, Osmanlı topraklarına girerek Varna üzerine sefer başlatır. Bu sefer zorlu olmaya başlayınca vezirlerin de iknası ile tekrar babası II. Murad’ın tahta geçmesini sağlar. Ve vali olarak görevine devam eder.

Tahta Geçişi

  1. Murad babasının ölmesinden sonra bu sefer kalıcı olarak tahta geçmiştir. Biraz daha deneyim kazanan ve hırslanan bu İmparator, o dönemler iç meseleler ile uğraşmak zorunda kalmıştır. İç meseleleri akılcılığı ile çözüme kavuşturduktan sonra büyük İstanbul fethini gerçekleştirmek için adımları atmıştır.

İstanbul’un Fethi

Sultan II. Mehmet’in İstanbul ilini fethetmek istemesini tetikleyen şey Hz. Muhammed’in “Konstantiniyye (İstanbul) muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır; ve onu fetheden ordu ne güzel ordudur!” sözleri olmuştur. Bu sözlerden çocukluğundan beri çok etkilenen ve Peygamberimizin bu arzusunu yerine getirmek isteyen bu imparator, zorlu bir kuşatma sonucuna bu hayali gerçekleştirir ve Bizanslıların elinden İstanbul ilini alır.

Birçok filme konu olmuş bu fetih hikayesi bu İmparatorun günümüzde bile etkileri görülen Osmanlı padişahlarından belki de en büyük icraatı yapan padişah olması dikkat çekmektedir. Yaptığı bu fetih ile pek çok dünya ülkesi tarafından da saygı ile anılan Sultan II. Mehmet’e Fatih Sultan Mehmet unvanı verilmiş, bu konu üzerine pek çok farklı yapıt yazılmış ve çizilmiştir.

 Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir