Fikret Kızılok – Gönül Piyano Notaları

Fikret Kızılok – Gönül Piyano Notaları

Sesli Edebiyat erkut 89 Okunma

Fikret Kızılok, Türk müziğinin en önemli seslerinden biridir. Her zaman şarkılara imza atmıştır. Şarkıları nesilden nesile büyük bir beğeni ile söylenir. Her zaman düzgün duruşu ile de topluma örnek teşkil eden bir sanatçı olmuştur.

Fikret Kızılok Kimdir

Fikret Kızılok 10 Kasım 1946 yılında İstanbul’ da dünyaya gelmiştir. Fikret Kızılok’ a ilkokula giderken kırmızı bir akordeon hediye edilir. Bu akordeon, Fikret Kızılok’ un ilk enstrümanıdır. O dönem Galatasaray Lisesi’ nin ilkokul bölümüne gitmektedir. Sınıf arkadaşının klarnetçi olan babasından da müzik dersleri almaya başlar.

Fikret Kızılok ortaokula geçtiğinde okul konserine başlar. Fikret Kızılok ve veliahtları adı ile de bir grup kurarlar. İlk önce kendi okullarında yaptıkları konserler; zaman içerisinde başka okullara da taşınır. Artık Kızılok ve veliahtları çevre okullarında da müzik gösterisi yapmaya başlarlar.

Fikret Kızılok, liseyi de Galatasaray Lisesi’ nde devam eder. Artık kullandığı enstrüman değişmiştir. Fikret Kızılok lisede gitar çalmaya başlamıştır. Grubu ile birlikte yine çevre okullarda konserler vermeye devam eder. Bu sırada üst sınıflarında bulunan Barış Manço ile tanışır. Artık Fikret Kızılok’ un en büyük destekçisi Barış Manço’dur.

Fikret Kızılok Şarkıları

Fikret Kızılok lise eğitiminin ardında yaşadığı bölgede konser vermeye devam eder. Bir taraftan müzik yaşantısına devam ederken; diğer bir taraftan da aldığı dişçilik eğitimini tamamlamak ister. Bu sırada da kimi zaman Barış Manço’ nun yanında çalmaya devam eder.

Dişçilik okulunda son sınıftayken Âşık Veysel’ in Uzun İnce Bir Yoldayım şarkısının yeniden düzenler. Bu aslında Fikret Kızılok’ un ikinci plağıdır. Daha sonra Sivrialan’ a Âşık Veysel’ i ziyarete gider. Ancak kar yolları kapayınca 2 ay orada mahsur kalır. Bunun üzerine de Fikret Kızılok asıl ses çıkaran çalışmalara imza atar. Sözleri Âşık Veysel’ e bestesi de kendisine ait Yumma Gözün Kör Gibi ve Yağmur Olsam şarkılarına imza atar. Bu sayede de ses getiren bir çıkış yakalamış olur.

Âşık Veysel ile olan bu çalışmalarından sonra Fikret Kızılok sürekli ilerleyen bir başarı yakaladı. Hem romantik hem de politik çalışmaları ile oldukça ses getirmiştir. Fikret Kızılok şarkıları ile gönülleri kazanmıştır.

Fikret Kızılok – Gönül

Fikret Kızılok Gönül şarkısını 1993 yılında seslendirmiştir. Usta ismin en önemli albümlerinin başında Yana Yana gelir. Gönül şarkısı da bu albümde yerini alır. Siz de Gönül notaları ile istediğiniz müzik enstrümanını çalabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir