Film Endüstrisine Yön Veren Filmler

Film Endüstrisine Yön Veren Filmler

Diziler - Filmler Abdullah Ergün 113 Okunma

Çok büyük filmler vardır. Bütün bilindik ödülleri mıknatıs gibi kendisine çekip toplamıştır. Fakat orijinal birer hikâyeleri yoktur ya da sektöre yeni bir soluk getirmemiş olabilir.

Biz size en çok ödülleri kazanmış filmler yerine film sektörüne yön vermiş filmlerden bahsedeceğiz. Elbette birçok tür için onlarca film bu sınıfta yer alabilir. Ancak biz bu yazımızda sizin için beş filmden bahsetmek istiyoruz.


Fight Club (Dövüş Kulübü)

1999 yılında gösterime giren bu film listedeki diğer filmler gibi kesinlikle bir efsaneydi. Chuck Palanhiuk’un kitabından uyarlanan bu filmde, tek düze bir hayat süren gencin hikâyesi ele alınıyor.

Fight Club

Sıradan bir adam olan Jack ve sabun tüccarı olan Tyler Durden, akıl almaz bir serüvene dalarlar. Neredeyse bir Mesih’e dönüştükleri hikâyenin altında yatan gerçekler filmde o denli gerçekçi işlenmiş ki, yapımından bu güne geçen 17 senede birçok filme, birçok filmin belirli sahnelerine ilham verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.


The Matrix

Sanırız 1999 yılı film endüstrisi için de yeni bir yüzyılın başlangıcı olmayı hak eden bir yıldı. Bir üstte listeye aldığımız Fight Club gibi Matrix’de 1999 yılı yapımı.

Üçleme şeklindeki filmin yönetmenliğini ve senaristliği Wachowski kardeşlerin. Çılgın kardeşler o güne kadar görülmemiş film efektlerini kullanmış, bilim—kurgu anlamını yeniden tanımlamıştı. Filmin hikâyesi insana dünyayı yeniden sorgulamasına neden olmuştu.

Matrix

Filmin başrollerinde ise Keanu Reeves vardı. The Matrix’den hemen önce Al Pachino ile Şeytanın Avukatı filmine imza atan Reeves, Matrix sonrasında ise yine çok konuşulan bir başka film Constantine filminde de yer aldı. Reeves haricinde Matrix’te Carrie-Anne Moss gibi isimler de yer almıştı.


Star Wars Series – Yıldız Savaşları Serisi

Kim ne derse desin, uzay ve bilim kurgu türünde kesinlikle başka bir rakibi yok. Karanlık ve aydınlık tarafın mücadelesi konseptiyle yapılan 7 filmin 6 tanesi bizzat serinin ortaya çıkmasını sağlayan George Lucas imzasını taşıyor.

Yıldız Savaşlarının kendine has o kadar çok ögesi var ki. Zaten bundan dolayı olsa gerek dünyada milyonlarca fanı bulunan serinin öne çıkanlar arasında ışın kılıcı, Jedi savaşçıları, Chewbacca gibi unsurlar da yer alıyor.

Star Wars

Star Wars izlemek isteyenler için eğer hikâyeyi doğru şekilde takip etmek istiyorsanız serideki filmleri 4 – 5 – 6 -1 – 2 – 3 – 7 sıralaması ile seyretmeniz gerekiyor.


Avatar – (Avatar)

James Cameron bu filmi çekmek için yıllarca beklemek zorunda kaldığını anlatmıştı. Öyle ki, Cameron’un hayal dünyasında oluşturduğu Avatar’ın hikâyesinin yaşandığı dünya ve karakterleri o zamanın teknolojisi yapması mümkün değildi.

Avatar adı, Hint Mitolojisinde tanrıların yeryüzündeki gölgeleri, görünen şekillerine verilen isim olduğunu da hemen belirtelim.

Avatar

Filmin efektleri Pixar Stüdyolarında oluşturuldu. Hatta render alma işlemi için kullanılan bilgisayar döneminde dünyadaki en güçlü 500 bilgisayar arasında yer aldı. 500 milyon dolar civarında bir para harcanarak oluşturulan film Cameron’un ellerinde 3 milyar dolar ciroya ulaştı.

Artık, fantastik olarak üretilen evrenler, Avatar filmi ile kıyaslanır oldu. Bakalım filmin devamında neler olacak.


Titanic – (Titanik)

Sinema tarihine bir başka damga vuran film de şüphesiz Titanik filmidir. Yine bir Cameron filmi olan Titanik’i Cameron’a olan hayranlığımızdan değil gerçekten hak ettiği için listeye aldık.

Sonunda Oscar alıp muradına eren Leonardo DiCaprio ile Kate Winslet’in başrollerini oynadığı bu film o kadar çok kişiyi ağlatmıştır ki, gözyaşlarını toplasanız herhalde bir yerleşim bölgesinin susuzluk ihtiyacını belirli bir süre giderecektir.

Titanik

Filmin hikayesi ise aynı adı taşıyan ve batmaz denilen bir lüks gezi gemisinin sulara gömülmesini konu alıyor. Yaşanan aşk ve drama 3 saat 14 dakika boyunca seyreden kişilerin en derindeki hücrelerine kadar işleyince, filmin etkisinden çıkmak haftalar sürebiliyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir