Film Sitelerinde Telif Sorunu Ve Hukuksal Süreç

Film Sitelerinde Telif Sorunu Ve Hukuksal Süreç

Teknoloji Çağrı Sevgi 74 Okunma

Film Sitelerinde Telif Sorunu

Film sitesi kurmaya karar verenler hakkında özellikle kafalarına takılan en önemli sorulardan biri de kuşku yok ki, film sitelerinde telif sorunu oluşması durumu olmaktadır. Bu konu hassas bir konudur, aynı şekilde de dikkat edilmesi gereken bir durum oluşturmaktadır. Biz de bu konuda sizlere kısaca bilgiler vermeye çalışacağız.

Film Sitelerinde Telif Sorunu Çözümü Var Mı?

Film sitelerinde yayınlanan filmler ile ilgili olarak telif sorunu aslında devam etmektedir. Telif hakkı ödenmeyen her türlü film hakkında şahsınıza dava açılabilmektedir. Bunun haricinde, telif hakkı özellikle Türkiye’de Türk filmleri adına önem taşımaktadır. Bu konu hakkında yüzde yüz diyebileceğimiz bilgiler olmasa da, herhalde Türk filmlerinin telif sıkıntıları çözümlenmiş olanları yayınlayıp diğerleri hakkında telif sorunu bildirerek fragman yayınlamak bir anlamda çözüm üretmiş gibi görünmeyi sağlıyor.

Film sitelerine telif darbesi konusunda çok ciddi anlamda sıkıntı oluşturulabilmektedir. Bir çok yapım firması ciddi anlamda paralar yatırarak yapmış olduğu filmleri ve kullanılacak müziklere kadar artık sizlerden gereken telif hakkı ödemesini almaya çalışıyor. Bu konu ile ilgili olarak, elbette dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Film Sitelerinde Telif Sorunu Ve Hukuksal Süreç

Bu konuda hukuki olarak şunu öncelikle bilmek gerekir bir çok site bu konuda uyarı yazıları yazarak en azından süre kazanma yoluna gitmektedir. Eskiden sadece sağlayıcı ile ilgili olarak, bir yazı yazarak bu konuda bir adım da olsa atılabilmiş olsaydı, şimdilerde biraz daha sıkı takipler devam etmektedir. Ancak, sizler de sitenize bu konuda başka sitelerden aldığınızı ve siteniz de sadece sağlayıcı olarak çalıştığını ve bu konuda ”uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir.” diye yazmak en azından bir önlem olabilmektedir.

Hukuki karşılığı konusunda da sizlere biraz da olsa bilgi vermemiz gerekir. Bu konu ile ilgili olarak hukuki olarak dava açılabilir. Ancak, dava açılması durumunda da doğru şekilde bir uyarı olup olmadığını incelemektedir. Film sitelerindeki telif sorunu için hukuki süreç bu yüzden dikkatli bir şekilde yürünmesi gereken bir süreçtir. Sizler uyarıldıktan sonra ve gereken uyarıyı aldıktan sonra da telif hakkı konusunda umursamaz davranır ve aynı şekilde filmi sitenizde bulundurmaya devam ederseniz, hukuki süreçte ”biz sadece sağlayıcıyız.” demek yeterli olmamaktadır. Çünkü, hukuki olarak gerçekten de bu konuda film telif hakları konusunda dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir. Bütün bunların ışığında yaptığınız tüm çalışmalarda sizler de dikkatli hareket ederseniz sıkıntı yaşanmaz.

Dilerseniz Film Sitesine Film Nasıl Eklenir? yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir