Fizik Bilimin Alt Dalları

Fizik Bilimin Alt Dalları

Genel Kültür erkut 74 Okunma

Fizik bilimi altında yada temellerinde bir çok bilimi barındırır. Başlı başına bir dünya olan fiziğin alt dalları da bir bilim niteliğindedir. Bunlar; mekanik, elektrik, manyetizma, optik, termodinamik, atom fiziği, nükleer fizik ve katıhal fiziği dir. Mekanik dalında kuvvet ve hareketin arasında ki enerji ilişkilerini inceler. Dalgaların oluşmasında tutunda basit makinelerin çalışma prensiplerine kadar olan büyük bir fizik dalıdır. Bir diğer dalı olan Elektrik dalında ise maddenin içerisinde bulunan elektron ve protonları inceler ve bunların neden olduğu elektrik alan ve elektriksel kuvvetlerini araştırır.

 

Yıldırımdan elektrikli ev aletlerine kadar olan büyük bir çalışma alanını kapsamaktadır. Günümüzde kullanılan bir çok aletin çalışması için olmazsa olmazdır. Elektriksiz ne kadar yaşayabileceğinizi düşünün ve böylelikle elektriğin hayatımızda ki önemini anlayın. Bir diğer dal olan Manyetizma ise Elektrik akımından oluşan manyetik alanı, dünyanın manyetik alanını ve manyetik maddeleri inceler. Örnek vermek gerekirse hızlı trenler manyetizma alanının koyduğu bilgilerden faydalanılır ve telefonda ki seslerin iletilmesi de bu alanın araştırmaları sonucunda ortaya konulabilmiştir. Bir diğer dal da Optik dir. Bu alan ışık olaylarını inceler, kırılmaları, ışığın davranışlarını, gölge oluşumunu, yansıma ve kırılma gibi bir çok konuda araştırmaların yapıldığı daldır. Bu alandan elde edilen bilgiler tıp da görme sorunlarının sebepleri bu alanın araştırmalarından faydalanılmış ve ayrıca gezegenlerin hareketleri davranışlarını inceler ve yıldızların, galaksilerin keşfedilmesi de bu alanın ortaya koyduğu bilgiler ışığında mümkün olmuştur.

Termodinamik de fiziğin bir diğer alt dalıdır. Bu dalda ısı olayları incelenmektedir. Suyun kaynama noktasından tutunda buzulların erimesi gibi konularında incelendiği anlayacağınız ısının varlığının olduğu her şeyi inceleyen daldır. Atom Fiziği ise maddeyi oluşturan atomları ve atomların birbirleri ile ilgili ilişkilerini ve özelliklerini inceler. Nükleer Fizik ise Atomun yapı taşı olan çekirdeği ve çekirdeğin özelliklerini inceler. Günümüzün çağında enerji üretiminin vazgeçilmez bir yeri olan bu dalda atom bombası gibi zararlı icatlarının da yapılmasına olanak sağlamıştır. Fakat  radyasyondan korunma yollarını da bu fiziğin alt dalında öğrenmekteyiz. Fiziğin son dalı olan katıhal fiziğinde ise Yoğun maddelerin elektriksel, manyetik, esneklik ve optik  özellikleri incelenir. Daha çok kristal özelliğe sahip olan maddeleri inceler bu dal. Elektroniğin teorisini de bu dal oluşturmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir