Fotosentez Hızına Etki Eden Faktörler

Fotosentez Hızına Etki Eden Faktörler

Sağlık - Güzellik erkut 59 Okunma

İçerisinde kloroplast organeli bulunan bitkiler; fotosentez işlemini yapabilen tek canlı sınıfı olarak kendini göstermektedir. Fotosentez olgusu sonucunda hem atmosferdeki karbondioksit miktarını dengeleme işlemini gerçekleştirme sonucunu ortaya koyacak olan bitkiler; aynı zamanda da hem canlılar için önemli bir element olan oksijen üretimini gerçekleştirecek hem de glikozu da meydana getirerek; diğer canlı grupları için besin sağlaması ile de ön planda yer alan bir kimyasal tepkimedir. Aynı zamanda da su gibi basit bileşiklerden daha karmaşık olan unsurları meydana getirmesi konusunda da ön planda yer alan bir tepkime olarak tanımlanmaktadır. Fotosentezin hızlı bir biçimde gerçekleşmesine dayalı olarak da çevresel ve genetik faktörler de kendini göstermektedir.

Fotosentez işlemini gerçekleştirme esnasında kendini gösteren çevresel faktörler arasında şu unsurlar yer alır:

Sıcaklık

Karbondioksit Yoğunluğu

Işığın Şiddeti

Işık Dalga Boyu

Su Miktarı

Mineraller

Fotosentez yapma esnasında devreye girerek belirleyici noktada yer alan kalıtsal faktörler arasında da kendini gösteren unsurlar şunlardır:

Klorofil miktarı

Stomaların yapısı ve sayısı

Enzimatik faktörler

Enzim miktarı

Kütiküla tabakasının genişliği

Kloroplast sayısı

Bu faktörler fotosentez işlemi sırasında daha fazla bileşiğin ortaya çıkarak sentezlenmesi işlemini gerçekleşmesi adına büyük rol oynayan unsurlar olarak kabul edilmektedir. Böylelikle de fotosentez işlemi esnasında dikkat edilen noktaları da gündeme getirerek; fotosentez hızını ve ortaya çıkan madde miktarını da tetiklemektedirler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir