Fransız Konsolosluğuna Göre Eylem Yapılacak Tarzı Mesajlara İtibar Etmeyiniz!

Fransız Konsolosluğuna Göre Eylem Yapılacak Tarzı Mesajlara İtibar Etmeyiniz!

Genel Kültür erkut 46 Okunma

Son zamanlarda çok sayıda eylem mesajı alıyoruz. Gerek sosyal medya hesaplarından gerekse cep numaralarına bu mesajlar sık sık gelebiliyor. Bu mesajlarda insanların vatan duyguları ile oynanıyor ve mesajlar gerçeği yansıtmıyor. Bu mesajlarda vatan duygusu işgal ve istismar edilmeye çalışılıyor.

Terör örgütlerinin parmağı olan mesajlarda genellikle şu ifadeler yer alıyor: ‘’ Fransız konsolosluğuna göre ’’  şu saatte şu adreste eylem yapılacak veya ‘’ Amerikan dış istihbaratına göre ‘’ şu saatte şu adreste bombalı saldırı yapılacak. Bu ifadeler ile insanlar kışkırtılmaya çalışılıyor. Belirlenen saatlerde toplanan insanlar yani bu mesajlara itibar eden insanlar birer terör örgütü üyesiymiş gibi gösteriliyorlar.

Amaç ise medyadan bu topluluğu çok sayıda terör örgütü  üyesi varmış gibi göstermek ve devletin varlığına ve birliğine zarar vermeye çalışmaktır. İnsanların gözlerini korkutarak vatan duyguları istismar edilmeye çalışılıyor. Bu nedenle eylem mesajlarına itibar edilmemeli ve terör örgütlerinin yanında yer alınmamalıdır.

Terör örgütleri ne kadar çoğalırlarsa o kadar çok güç elde ederler. Bunu ise çeşitli yollardan sağlamaya çalışıyorlar. Bunlardan biri de eylem mesajlarını çeşitli aracılarla insanlara ulaştırıp onları duygularını sömürüp bir araya toplamaktır. Bu tamamen dolandırıcılıktan başka bir nitelik gözetmez.

Eylem Mesajı Örneği

Sosyal medya hesabı olan ve cep telefonu kullanan hemen hemen herkes zaman zaman eylem mesajları alabiliyor.  Bu mesajların içeriklerinde ise genellikle Konsoloslukların veya istihbarat birimlerinin adı geçiyor. Bu mercilerin sıfatı kullanılarak insanlar birer terör yanlısıymış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Eylem mesajlarından bir örnek: ‘’ Fransız Konsolosluğundan gelen habere göre yarın İstanbul’da eylem yapılacak.

İstanbul’da 15 yerde bomba tespit edildi. Bu ihbarı yayabildiğiniz kadar yayın. ‘’ Bu tür mesajlarda devlet yetkililerinin veya konsolosluklarda çalışan önemli statüdeki insanların adı bile kullanılabiliyor. Bu tür eylem mesajlarında önemli statülerde bulunan ve önemli yerlerde çalışan isimlerin ardına sığınılmaktan geri kalınmıyor. Amaç ise ismin arkasına sığınarak insanlarda güven duygusu oluşturmaktır. Oysa bu kişilerin provokasyon mesajları ile hiçbir bağlantıları bulunmamaktadır.

Provokasyon mesajı alan kişiler bu mesajlara boyun eğmemeli ve terör yanlısı olarak görünmemek için eylemlere katılmamalıdırlar. Aksi halde kışkırtılmış ve bunun sonucunda istenilmeyen yaptırımlarla karşılaşabilirler. Eylem mesajlarında ismi kullanılan kişiler zaten sosyal medya hesapları üzerinden gerekli açıklamaları yapacaklardır. Eylem mesajları ile harekete geçmeden önce muhakkak kurumların veya kişilerin sosyal medya hesaplarına göz gezdirmek gerekir. Gerçekler eylem mesajlarında değildir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir